İzmirde ilçe belediyesinin yayımladığı dergideki makalede Türk büyüklerine hakaret edildiği iddiası
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • İzmir’de ilçe belediyesinin yayımladığı dergideki makalede Türk büyüklerine hakaret edildiği iddiası

İzmir’de ilçe belediyesinin yayımladığı dergideki makalede Türk büyüklerine hakaret edildiği iddiası

ABONE OL
Nisan 12, 2021 19:10
İzmirde ilçe belediyesinin yayımladığı dergideki makalede Türk büyüklerine hakaret edildiği iddiası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Selçuk İlçe Başkanı Selim Girbayanoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada ilçe belediyesi kadar aylık olarak yayımlanan “Efesli Leylek” isimli dergide Arsen Nişanyan ismiyle yer alan bir makalede 1339 yılında Efes Başpiskoposu olan Matthaios’un mektuplarına yer verildiğini belirtti.

Türk büyükleri için hakaret taşıyan ifadelerin yer aldığı mektupların belediyeye ait dergide yer bulmasının bir sorumsuzluk örneği olduğunu kaydeden Girbayanoğlu, şunları kaydetti:

“İmtiyaz sahipliğini Belediye Başkanı Sengel’in yaptığı dergideki makalede ilçemiz için ‘talihsiz şehir’ ifadesi, Selçuk’u kurtaran Hızır Bey için hakaret taşıyan ifadeler geçiyor. Bizlere bu cennet parçası vatanı bırakan Anadolu beylerine yapılan aldırışsız hakaretler kabul edilebilir değildir.”

MHP İlçe Başkanı İbrahim Ali ise Türk büyükleri hakkındaki düşmanca açıklamaların bu dergide yer bulmasına kasıt veremediklerini söyledi.

class=’cf’>

Ali, şunları söyledi:

“Selçuklu ’nun tarihi mirasını kötüler nitelikte tohumlar ekmeye çalışan Nişanyan denen yazarı kuvvetle kınıyorum. Hiç kimse ecdadımıza hakaret etme cüretine sahip değildir. Selçukluyuz, Osmanlıyız, Türk’üz, Türk milletiyiz. Bu böyle biline.”

Ayasuluk Kazısı eski başkanı Dr. Mustafa Büyükkolancı da mektubu yazan kişinin o dönemin politik çekişmelerini yansıttığını belirterek, “Aydınoğlu Beyi Hızır Bey için söylenen veya yazılan bazı sözlerin böyle bir platformda yazıya dökülmesini içten bulmuyorum” dedi.

Makaleyle ilgili eski Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür ile Selçuk Şehit Aileleri ve Gaziler Dernek Başkanı Fahrettin Eren de tepki açıklaması yaptı.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA YAPILDI

Selçuk Belediyesinden yapılan açıklamada bahse konu yazının alanında uzman bir tarihçi göre kaleme alındığı ve tarihsel bir metnin orijinal çevrisinden ibaret olduğu belirtilerek, “Yazının içeriği ve kapsamı yazara aittir. Efesli Leylek dergisinde yayımlanan yazılar, Efes Selçuk Belediyesinin değer ve ilkelerini yansıtmamaktadır” denildi.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.