X
İzmir’deki skandal görüntüler tepki çekmişti! İlk kez konuştular

İzmir’deki skandal görüntüler tepki çekmişti! İlk kez konuştular

ABONE OL
Haziran 7, 2021 12:14
İzmir’deki skandal görüntüler tepki çekmişti! İlk kez konuştular
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Toros Yangın ve Doğal Afet Eğitim Merkezi’nde itfaiye aracı kullanırken çektikleri videoyla gündeme gelen 3 bayan DHA ’ya konuştu. Kadınlar arkadaşları Saniye Kılıç’ın çocukluk hayalini gerçekleştirdiklerini belirterek, videoyu rahat hesaplarına yüklediklerini, bunların çalınarak yayıldığını, kendileri hakkında yalan yanlış, karalayıcı, hakaret içerikli paylaşımlar yapıldığını, bununla ilgili hukuki sürecin başlatıldığını söyledi.

Olay, 30 Mayıs’ta, Konak ilçesine alt Toros Mahallesi’nde meydana geldi. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na ait Toros Yangın Eğitim Merkezi’ne gelen Saniye Kılıç itfaiye aracının direksiyonuna geçip kullanırken, Makbule Eşsiz Kılıç ve Dilay Güngör de hareket halindeki aracın arkasına tutunarak seyahat yaptı. Görüntülerin sosyal medyada yayılmasının gerisinde tepki yağdı. Konuyla ilgili 1 itfaiye personeli açığa alındı, belediye şirketinin sözleşmeli personeli olarak İtfaiye Daire Başkanlığı ’nda tayin yapan 3 kişi de, bağlı oldukları şirkete gönderilerek haklarında disiplin soruşturması başlatıldı. Merkezdeki itfaiye aracının, yangına müdahale için değil eğitim amaçlı kullanıldığı belirtildi.

Saniye Kılıç, Makbule Benzersiz Kılıç ve Dilay Güngör, olayın arkasında birincil açıklamayı DHA ’ya yaptı. Görüntülerde itfaiye aracını kullanan Saniye Kılıç, olay günü merkezde çalışan ve samimi oldukları bir arkadaşlarını ziyarete gittiklerini söyledi. Toros Yangın Eğitim Merkezi’nin itfaiyecilerin eğitim alanı olduğunu ve herkes kadar ziyaret edilebildiğini bildiklerini ifade eden Kılıç, “İtfaiyedeki arkadaşlarımızla yemek yemek yedik, kahve içtik. Sohbet esnasında itfaiye veya ambulans arabulucu kullanmanın, çocukluk hayalim olduğunu anlattım. Orada çalışan arkadaşımıza ısrar ettim. Peşinde arkadaşımın kontrolünde bu hayalimi gerçekleştirdim. Sonra da oradan ayrıldık. Bir gün sonradan, önce sosyal medyada arkasında da medyada içten olmayan birçok veri yayılmaya başladı” diye konuştu.

class=’cf’>

İzmir İtfaiyesinde tepki çeken görüntülere soruşturma

İzmir İtfaiyesi’nde tepki çeken görüntülere soruşturma

‘FAZLA ÇİRKİN İFTİRALAR ATILDI ’

Haklarında söylenenler aleyhinde şaşırdıklarını, iftiralara maruz kaldıklarını ifade eden Saniye Kılıç, şöyle devam etti:

class=’cf’>

“Biz görüntüleri kendi sosyal ağ hesaplarımızda paylaştık, lakin hesaplarımız gizliydi, bizim iznimiz olanlar görebilirdi. Yani iddia edildiği gibi TikTok’ta paylaşım yapmadık. Görüntüler hesaplarımızdan çalınarak yalan bilgiler ve haberlerle gündeme getirildi. Üzerimdeki elbiseler buzlandı, araçta çıplakmışız algısı oluşturulmak istendi. Mangal yaktığımız, alkol aldığımız, uyuşturucu kullandığımız, hatta fuhuş yaptığımız deha iddia edildi. Hakaretlere, tehditlere maruz kaldık. Fazla çirkin iftiralar atıldı. Hepimizin bir hayatı, ailesi, arkadaşları var. İftiralar atanlar, yalan haberler yapanlar, tehdit ve küfür edenler hakkında şikayetçi olduk. O alanda birçok güvenlik kamerası var ve biz de bu kayıtları istedik, davamızın ardındaki olacağız. Bu videodakiler erkek olsaydı bu kadar gündem olmazdı.”

class=’cf’>

‘PSİKOLOJİK YARDIM ALIYORUZ ’

Videonun sosyal medyada ve medyada yayılmasının peşinde zorlama günler geçirdiklerini gösteren Makbule Benzersiz Kılıç ise “Sabahtan uyandığımızda çektiğimiz videoları televizyonlarda ve sosyal medyada gördük, hepimize hakaret edildi. Taciz ve tehdit mesajları aldık. 3 kadın olduğumuz için cinsiyetçi küfürler edildi. Video ve haberleri izleyenler bizleri görünce tanıdı, ‘Siz itfaiyeci kızlar değil misiniz?’ diye soruyorlar. İş yerimizde sorunlar yaşadık. Meşhur olmak için bu videoyu yayınladığımız söylendi. Bizim öyle bir amacımız olsa olaydan sonradan hesaplarımızı kapatmazdık. Oldukça baskı günler geçiriyoruz ve psikolojik takviye alıyoruz” dedi.

class=’cf’>

‘HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI ’

Dilay Güngör de yaşananlardan duyduğu üzüntüyü ifade ederek, “Arkadaşım çocukluk hayalini gerçekleştirdiği için biz de onun mutluluğunu paylaşmıştık. Zaten hiçbir şekilde trafiğe de çıkmadık. Sonrasında tepkiler ve hakaretler gelmeye başladı. İnsanlar kadar üzerimize taş yağdırıldı. Üzgünüz çünkü olayların buraya geleceğini bilmiyorduk. Son derece çocukça bir olaydı” dedi.

Avukat Asil Kocaçınar, korkutma ve hakaret içerikli mesajlar hakkında davacı olduklarını belirterek, “Sosyal medyada bambaşka kanallar aracında paylaşılıp, hakaretlere ve kabahat unsuru içeren bunun dışında mesajlara maruz kalınması neticesinde yasal süreci başlattık. Bu suçları işleyenlerin de zorunlu cezaları alması için hukuki olarak sonuna kadar çaba edeceğiz” dedi.

 

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.