X
Kalbi duran SMA’lı Meryem, kalp masajıyla hayata döndü

Kalbi duran SMA’lı Meryem, kalp masajıyla hayata döndü

ABONE OL
Haziran 8, 2021 08:36
Kalbi duran SMA’lı Meryem, kalp masajıyla hayata döndü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kentte yaşamış Ebubekir (31) ve Zeynep Acar (28) çiftinin ufak kızı Meryem’e, doğduktan 7 ay sonradan, nadir görülen SMA tanısı konuldu. Küçük Meryem çare görmeye başladı. Şu lahza 3,5 yaşında olan Meryem’in geçen süreçte 2 defa kalbi durdu. Aile, Amerika ve Avrupa’nın birçok ülkesinde yaklaşık 2,4 milyon dolara yapılan gen tedavisi için takviye kampanyası başlattı. Ancak şu belli başlı dek bu paranın sadece yüzde 3’ü toplanabildi.

Evde tedavisi süren Meryem ’in, 3 Haziran’da yine kalbi durdu. Hemşire olan Ebubekir Acar, kızının benzi atmış almadığını ayrım edince, yürek masajı yapmaya başladı, eşi Zeynep de sıhhat ekiplerine haber verdi. Ebubekir Acar ’ın takriben 25 dakikalık çabasının gerisinde minik Meryem, gelen ambulansla bayan doğum ve çocuk hastanesine kaldırıldı. Ivedi servisteki sağlık durumu ekibinin de müdahalesiyle

Meryem, yeniden hayata döndü. Yoğun bakım ünitesine alınan Meryem, takriben 5 gündür yaşam mücadelesi veriyor.

class=’cf’>

5 GÜNDÜR HAYAT SAVAŞI VERİYOR

Meryem’i hayata döndürme çabasını anlatan Ebubekir Acar, şunları söyledi:

“3 Haziran’da, akşam saatlerinde bir anda solunumu durdu. Oksijen ve nabzının sıfıra indiğini ayrım ettik. Ben de hemşireyim. Yürek masajı yapmaya başladım. Eşim, çocuklarım ve komşular, cümbür cemaat eve yığıldı. Bağrışmalar oldu, fazla kötüydü. Meryem’in hayatının, bundan böyle buraya kadar olacağını sandık. O korkuyla yürek masajı yapmaya devam ettim. 25 dakika kalp masajını ben yaptım. Maalesef Meryem’den bir dönüş alamadım. 112 Acil Servis’ten sağlıkçı arkadaşlar geldi. Onlar da müdahale etti. O Kadar dönüş alamadık. Kadın doğum ve çocuk hastanesine getirdik. Ivedi serviste 10-15 dakika daha müdahale ettik. Sonradan kalbi çalışmaya başladı. Meryem’i çocuk yoğun bakımına yatırdılar. Yaklaşık 5 gündür hayat mücadelesi veriyor. Son 1-2 gündür öncekine göre biraz daha iyi.”

‘SMA’LI ÇOCUKLARIN SESİNİ DUYUN’

Acar, kızı Meryem ve öteki SMA’lı çocukların seslerinin duyulmasını istediğini vurgulayarak, “Meryem’in üçüncü kez kalbi duruyor. Ben evde takriben 25 dakika cansız bedenine masaj yaptım. Meryem hayata döndü, çok çaba veriyor yaşamak için. Yetkililerden ricamız, bunları görsünler. Hasta olmaları onların suçu yok. Bu hastalığı kendileri seçim etmedi. Hastalığı haykıracak dilleri değil. Fakat biz onları duyuyoruz ve görüyoruz. Her gün gözlerinin içine bakıyoruz ve eriyorlar. Onlardan vazgeçecek durumda değiliz. Görsünler ve duysunlar. Empati kursunlar. Kendi çocukları gibi ellerinden ne gelirse, ancak geliyor, yapabilirler. Bir an önce Türkiye’de uygulanan ilaç olsun, yurt haricen uygulanan ilaçlar olsun, süreç hızlandırılsın” diye konuştu.

ANNE ZEYNEP ACAR: MERYEM’E NEFES OLUN

class=’cf’>

Zeynep Acar ise 5 dakika içerisinde kızının nasıl o ülkü geldiğini gördüklerini anlatarak, “Ben inanmadım. ‘Bu rüya mı?’ dedim. SMA çocuklarının hiç zamanı değil. 5 dakikada ölebilir veya kalbi durabilir. Devlet bu çocuklarımıza sahip çıksın. Hiçbiri ölmesin. Herkesin bir canı ve nefesi var. Meryem, bizim için gerçekte çok kıymetli. Kalbi durduğunda, benim için de dünya durdu. Nefes alamadı doğrusu. O hatıra anlatamam. Meryem’e yardım ve nefes olun” dedi.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.