X
Kanada Başbakanı Trudeau’ya seçim kampanyasında taş atıldı

Kanada Başbakanı Trudeau’ya seçim kampanyasında taş atıldı

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 20 Eylül'de yapılacak federal seçimler nedeniyle gittiği Ontario eyaletinin London kentinde taşlandı. Öfkeli protestocuların sözlü sataşmalarına da maruz kalan Trudeau, güvenlik görevlilerinin oluşturduğu bariyerin ardından bölgeden ayrıldı.

ABONE OL
Eylül 8, 2021 18:40
Kanada Başbakanı Trudeau’ya seçim kampanyasında taş atıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülkenin resmi yayın kuruluşu CBC’nin haberine göre, London kentindeki seçim kampanyası çalışmalarının ardından seçim otobüsüne yönelen Trudeau’ya, aracına bineceği sırada çakıl taşları fırlatıldı. Kampanya için gittiği hemen her yerde protestolarla karşılaşan Justin Trudeau, Liberal Parti seçim otobüsünün etrafını saran öfkeli protestocuların sözlü sataşmalarına maruz kaldı.BÖLGEDEN AYRILDI Başbakanlık korumaları ve güvenlik görevlilerince oluşturulan bariyerin ardından bölgeden ayrılan Justin Trudeau, seçim uçağında gazetecilere olayı doğrularken iyi olduğunu söyledi. Daha önce de Ontario eyaletine bağlı Bolton kentinde yoğun protestolarla karşılaşan Trudeau, bu kentteki programını iptal etmek zorunda kalmıştı.ERKEN SEÇİM YAPILACAK Seçimlere iki hafta kala basında yer alan kamuoyu yoklamaları, ana muhalefetteki Muhafazakar Parti’nin oy oranını yüzde 35, Liberal Partinin oy oranını yüzde 33,5, Yeni Demokrat Parti’nin oy oranını ise yüzde 19 olarak gösteriyor.Kanada’da 20 Eylül 2021 tarihinde yapılacak federal erken seçimde, parlamentonun 338 yeni üyesi belirlenecek. Erken seçimlerde 27,3 milyon seçmen, 20 binden fazla seçim merkezinde açılacak 105 bin 140 sandıkta oy kullanacak.AZINLIK HÜKÜMETİ DURUMUNDAKanada’da 2019 yılında yapılan federal seçimlerde, kayıtlı seçmenlerden 18 milyon 350 bini oy kullanmıştı. Halen 155 sandalye ile Kanada Federal Parlamentosunda birinci parti olan Justin Trudeau’nun Liberal Partisi, tek başına iktidar için gerekli olan 170 milletvekilliğini yakalayamadığı için azınlık hükümeti durumunda bulunuyor. Kanada’da bundan önceki seçimler Ekim 2019’da yapılmış, bir sonraki seçimlerin Ekim 2023’te yapılması öngörülmüştü.Tüm seçim sonuçları için tıklayın İl ve ilçelere ait tüm geçmiş seçim sonuçları.Kaynak: Anadolu Ajansı / Seyit Aydoğan

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.