X
Karadeniz’de sel ve heyelanlara karşı yeni önlem! İlk kez Rize’de uygulandı
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Karadeniz’de sel ve heyelanlara karşı yeni önlem! İlk kez Rize’de uygulandı

Karadeniz’de sel ve heyelanlara karşı yeni önlem! İlk kez Rize’de uygulandı

ABONE OL
Haziran 8, 2021 07:31
Karadeniz’de sel ve heyelanlara karşı yeni önlem! İlk kez Rize’de uygulandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğu Karadeniz’de her sene yaşanan, can ve mülk kayıplarına yol açan sel ve heyelanlarda taşkın riskini azaltmak için yeni proje hayata geçirildi. Devlet Su İşleri (DSİ) Trabzon Bölge Müdürlüğü’nce uygulanan proje ile yüksek dayanımlı sırça korkuluklar, akarsu kenarlarına monte ediliyor.

3 TABAKADAN OLUŞUYOR

3 tabakadan oluşan, özel kimyasallarla birleştirilen ve 30 milimetre kalınlığa ulaşan camlar, taşkınları önlemede kullanılacak. Gazi Üniversitesi Malzeme Laboratuarı’nda deneme edilen yerli imal camlar kırılmaya, çarpmaya ve su yükselmesine karşısında testlerden olumlu not aldı. Avrupa’da uygulanan proje ile 1 santimetre karesi 998 kilogram kuvvete dirençli camlar, ilk olarak Rize’nin Güneysu ilçesinde akarsu yatağına uygulandı.

Karadenizde sel ve heyelanlara karşı yeni önlem İlk kez Rizede uygulandı

class=’cf’>

‘İLK KEZ UYGULANDI’

DSİ 22’nci Alan Müdürü Dr. Emre Akçalı, Doğu Karadeniz ’de sık sık taşkın olduğunu belirterek, “Bunun için derelerin sızıntı kapasitelerini çoğaltmak gerekiyor. Bununla ilgili yeni bir tatbik başladı. Avrupa ülkelerinde de uygulanan yüksek dayanımlı sırça korkuluklar Türkiye ’de başta Rize ’de uygulandı. Yılda yaklaşık metrekareye 2500 milimetre ile en fazla yağış alan il Rize olduğu için birincil uygulamayı burada yaptık. Yüksek dayanımlı cam korkuluklar, kırılmaya, çarpmaya ve su yükselmesine oldukça dayanıklı. 1 santimetre karesi takriben 1 ton kuvvete dayanıklı. Yani keza suyun yükselmesine ayrıca de ağaçların çarpmasına dirençli olarak yüzde 100 yerli üretildi” diye konuştu.

Karadenizde sel ve heyelanlara karşı yeni önlem İlk kez Rizede uygulandı

‘GÖRSEL GÜZELLİK DE YAŞANACAK’

Özel imal camların çay kenarlarında kullanılacağını söyleyen Akçalı, “İlk uygulamasını Rize Güneysu ’da gerçekleştiriyoruz. Başarılı netice alacağımızı düşünüyoruz sonrasında yaygınlaştıracağız. Beton duvar yerine sırça korkulukların yapılması ile dereler insanların gösterme açısından çıkmayacak. Sırça korkuluklar doğru keza dere kenarında olmanın görsel güzelliğini yaşanacak keza de taşkın koruma görevi sağlanmış olacak” dedi.

 

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.