X
Karlar diyarında ne güzellikler saklı…

Karlar diyarında ne güzellikler saklı…

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:17
Karlar diyarında ne güzellikler saklı…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kışın karın yerden kalkmak bilmediği, alabildiğine beyaz bir örtüyle kaplanmış şehvetli veren Erzurum, Doğu Anadolu ’nun kış sporları merkezi olarak ön plana çıksa da aşina yüzünden fazla daha fazlasını vaat ediyor ziyaretçilerine… Misafirlerini birincil görüşte büyüleyen Tortum Gölü, yaz-kış ayrı güzelliğe bürünen Tortum Şelalesi, kent merkezinde birbirine çok yakın tarihi yapıları, renginden dolayı ‘kırmızı periler diyarı ’ olarak anılan Narman Peribacaları bu güzelliklerden yalnızca birkaçı…

Dolayısıyla Erzurum ’da kayak sporu için ayırdığınız günlerden birini Uzundere ’ye uğramak için kullanırsanız hiç pişman olmazsınız. Uzundere ilçesi sınırlarındaki Tortum Gölü, bir heyelan set gölü… Dağların yaklaşık olarak ayna gibi suya yansıyan görüntüleri, etrafın müthiş yeşilliğiyle birleşince ortaya görülmeye değerinde manzaralar çıkıyor.

Keza Uzundere Türkiye ’nin 11 ’inci sakin şehri. Tortum Gölü ’nün sonunda, Tortum Çayı ’nın üstünde bir de şelale var. 22 metre genişliğindeki şelale oldukça heybetli. 50 metreden dökülen sular ışığın durumuna göre ara sıra gökkuşağı oluşturuyor. Şelalenin altına merdivenlerle iniliyor.

Kızıl peribacaları

Halk Müziği aralarında Doğu ’nun Kapadokya ’sı olarak anılan Narman Peribacaları Erzurum ’un bir öteki doğa harikası… Ama buradaki peribacalarının oluşum biçimleri yönünden Kapadokya ’dakilerden ayrı olduğu söyleniyor. gerçi bu doğal kayalıklar biçim açısından birbirini andırıyor ve burası da tıpatıp Kapadokya gibi resim tutkunlarının favorilerinden. UNESCO Türkiye Ulusal Komisyonu ’nca Dünya Geçici Miras Listesi ’ne de alınan ‘kırmızı periler diyarı ’ Erzurum-Ardahan karayolu üstünde… Uğramanızı öğüt ederim.

Karlar diyarında ne güzellikler saklı...

Ne alınır?

Erzurum ’da hediyelik eşya denince akla ilk olarak oltutaşı, oltutaşı denince de Taşhan geliyor. Burada envai çeşidini bulmak olası. Tespih, yüzük, kolye gibi ürünler alabilirsiniz.

Ne yenir?

Erzurum ’un en meşhur lezzeti şüphesiz ‘cağ kebabı ’… Bu kebap böylece ünlü fakat Doğu Ekspresi yolcuları tren Erzurum garına gelmeden sipariş verip mola esnasında afiyetle yiyorlar.

Erzurum ’da pek fazla yerde yemek yemek mümkün. En ünlüleri Koç ve Gel Gör. Bu enfes lezzetin çıkış yeri Tortum ilçesi. “Üşenmem giderim; ilk yapıldığı yerde de sınamak isterim” derseniz aklınızın bir köşesine anekdot edin. Ayranaşı çorbası ve kadayıf dolması da Erzurum ’un yerel lezzetlerinden bazıları.

Karlar diyarında ne güzellikler saklı...

Görmeden dönmeyin

Şehri ayaklarınızın altına seren manzarasıyla Erzurum Kalesi.

Ulu Cami, Çifte Minareli Medrese,

Üç Kümbetler ve Yakutiye Medresesi.

Milli Mücadele ’de Erzurum

Karlar diyarında ne güzellikler saklı...

Kongresi ’nin yapıldığı kongre sarayı.

Atatürk ’ün 1919 ’da kullandığı, şu anda müze statüsünde olan Atatürk Müze Evi.

İspir ’e yaklaşık 35 kilometre mesafedeki Yedigöller.

Kırmızı periler diyarı Narman.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.