Kea papağanları Yeter artık diyerek gitmişler

Kea papağanları: ‘Yeter artık’ diyerek gitmişler!

ABONE OL
Haziran 5, 2021 09:17
Kea papağanları Yeter artık diyerek gitmişler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DAĞDA YAŞAYAN TEK PAPAĞAN TÜRÜ

Yeni Zelanda ’daki Alp Dağları ’nda yaşamiş Kea ’lar dünyanın dağda yaşamiş tek papağan türü olarak kabul ediliyor. The Guardian ’da yer alan habere kadar, bu kuşun DNA dizilimini ve eski kalıntı kayıtlarını inceleme eden bilim insanları, çok eskiden ülkenin diğer bölgelerinde de Kea bulunduğunu keşfettiler. Yani geçmişte Yeni Zelanda ’nın o kadar çok öbür bölgesinde yaşadıkları tahmin edilen Kea papağanlarının bugün sadece dağlarda yaşayabilmeleri, iklim krizinin yarattığı tehlikelerle birlikte papağanların nesillerinin tükenmesine yönelik riskleri artırıyor.

Kea papağanları: Yeter artık diyerek gitmişler

Araştırmacılar, dağ papağanlarının çok büyük bir ihtimalle insanlardan kaçmak için dağlara yerleştiğini keşfetti. Kea papağanlarının hayat tarzlarını değiştirip dağlara yerleşmesi, bugünkü iklim krizinden, habitat kaybından ve büyüyen rekabetten kurtulmasını bu nedenle daha artı hayatta kalabilme şansını sağlıyor.

class=’cf’>

Küresel ısınma problemi nedeniyle, aşağılarda yaşayan diğer türler de tıpkı Kea papağanları gibi yüksek bölgelere göç ediyor. bu nedenle dağlarda bulunan yaşam alanlarında rekabet artıyor. Ama bilim insanlarına kadar, insanlardan kaçarak dağların yüksek bölgelerine yerleşen Kea papağanlarının zekâları ve adapte olma yetenekleri, nesillerinin tükenmesine engel olabilir.

Kea papağanları: Yeter artık diyerek gitmişler

Otago Üniversitesi ’nden bir grup tahlilci, Kea papağanının genom verilerini, ormana adapte olmuş aynı türü olan kākā kuşunun (Yeni Zelanda’nın doğal ormanlarında yer alan Nestoridae ailesinden büyük bir papağan türü) verileriyle karşılaştırdı. Normalde Kea papağanının genlerinde yüksek irtifada yaşadığını belirten ayırıcı işaretler bulunması gerekirdi fakat egzersiz sonucunda iki türün arasında büyük genomik farklılıklar bulunamadı. Kea ’nın yüksek yükseklik yaşamı ile ilgili “Yüksek Dağ bölgesini kullanan” bir genelci olabileceği sonucuna varıldı.

Tabii araştırma sonuçları, Kea ’nın “özgün alp papağanı” statüsüne bir darbe gibi düşünülebilir. Oysa araştırmacılar bu durumun bununla birlikte nesli tükenmekte olan bu kuş için kurtarıcı olduğunu, bu durumun Kea ’yı habitat kaybı ya da büyüyen rekabetten kurtararak daha pozitif hayatta kalabilmesini sağlayabileceğine muhabere ediyor.

class=’cf’>

Araştırmanın baş yazarlarından biri olan Doç. Dr. Michael Knapp, “Fizyolojik olarak, Kea’nın daha düşük irtifalarda hayatta kalmasını engelleyecek hiçbir şey yok. O bir genelci. Deniz seviyesinden Alplere dek hayatta kalabilir” dedi. İşte bu verilerden hareketle Kea papağanlarının, çok eskiden düşük irtifalarda da dolaştığını fakat ormanları imha eden insanlardan sakınmak için dağlara sığındığı tezi ortaya atıldı.

Kea papağanları: Yeter artık diyerek gitmişler

class=’cf’>

Nesli tükenmekte olan Kea papağanlarının dağlara yerleşebilmesi, iklim krizinden kurtulmalarını da sağlayabilir lakin başka araştırmacılara tarafından, bir dağ hayvanı edinmek, Kea gibi türleri iklim krizine karşısında özellikle savunmasız ışık halkası de getirebilir. Bu görüşe kadar, dünya ısındıkça ve dağ ortamları gittikçe azaldıkça, daha rekabetçi ova türleri içeri girebilir ve bilhassa dağ koşullarına ahenk karşılayan türler yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalabilir. Mesela Avrupa‘da yapılan araştırmalar, İtalyan Alpleri‘ndeki buzullar üzerindeki türlerin yüzde 22 ’ye kadarının buzullar gittikten daha sonra bölgeden kaybolacağını tespit etmişti.

class=’cf’>

öte yandan bazı araştırmacılar Kea’nın bilhassa insanlardan sakınmak için hareket ettiği fikrinin hala spekülatif olduğunu ve gitgide çoğalan insan ikâmetgâh alanları ile kuşların dağlık bölgeleri benimsemesi arasında herhangi bir nedensel ilişki koymak için tatmin edici veri olmadığını söylüyor. Yani Kea ’ların dağlara yerleşmesinin gerisinde insan yerleşimlerinin olduğunu anlatmak için hemen şimdi erken. Ancak Kea’nın çeşitli habitatlarda fiziksel olarak hayatta kalabildiği göz önüne alındığında, ilk farklılıkların ne olduğunu çözümlemek mantıklıydı.

class=’cf’>

ORMANLARA GERİ DÖNEBİLİRLER

Nesli tükenmekte olan Kea papağanlarının, bu şekilde hayat tarzlarını değiştirip dağlara yerleşmesi, iklim krizinden kurtulmalarını da sağlayabilir. Fakat Molecular Ecology isimli bilimsel dergide yayımlanan bu araştırma, Kea papağanlarının yaşadığı dağ habitatının küresel ısınmayla küçüldüğü durumda ormanlara geri dönebileceğine muhabere ediyor.

Kea papağanları: Yeter artık diyerek gitmişler


PASAPORT VE CÜZDAN ÇALIYORLAR

Kea’lar daha önceleri Yeni Zelanda’da yaşamiş ırk ile çatışma halindeydi. Dağ ziyaretçilerinin arabalarında lastik sileceklere saldırma sevgileriyle belli bu zeki ve yaramaz papağan türü, yıllar her tarafında turistlere de sıcacık vermedi. İskoç bir turistin pasaportunu çaldığı için gazetelerde irtifa gösteren Kea ’ları da gördük, karavandan 1000 dolar çalan minik hırsızları da…Turist çantalarını karıştıran, cüzdanlarını, pasaportlarını çalan bu haylaz kuşlar, daha da ileri artan bir şekilde koyun sürülerine saldırıp onları öldürmekle ün kazandılar.

GAGASINI GETİRENE ÖDÜL VERİLDİ

Koyun saldırıları Yeni Zelanda’daki birincil koyun çiftçilerini böylece öfkelendirdi fakat, hükümet Kea gagalarına bir ‘ödül’ bile koydu. 1970’e dek yaklaşık 100 sene baştan başa Kea papağanlarını avlayanları ödüllendirme politikası uygulanmaya devam etti ve Kea ’ların nesli tehlikeye girdi.

Hükümetin ödül ödemelerinin analizi yapıldığında, ödül için tahminen 100.000 kadar Kea’nın öldürüldüğünü ortaya koydu. Yeni Zelanda Koruma bakanlığına kadar, bugün milli olarak Kea ’lar tehlikede ve ülkede sadece 3000-7000 Kea papağanının bulunduğu varsayım ediliyor.

Meyve vermesi 50 yıl sürüyor... Dünyanın en büyük tohumu coco de merden 8000 bin tane kaldı

Meyve vermesi 50 yıl sürüyor… Dünyanın en büyük tohumu ‘coco de mer’den 8000 bin tane kaldı

Knapp, “Onları daha aşağı bölgelerdeki mesken yerlerin iyice çıkaran şey, insanların yakınında olsalar bile vurulacak olmaları mı?” diye soruyor ve “Bunların tümü potansiyel faktörler olabilir lakin bu bağlantıyı doğrusu düzenlemek için daha artı bilgiye ihtiyaç var.” diyor.

Kea papağanları: Yeter artık diyerek gitmişler


DAĞ ADAPTASYONUNA KİŞİLİKLERİ YARDIMCI OLUYOR

Araştırmacılar, Kea’ların dağ ortamlarına adaptasyonunda, kişiliğinin de muavin olabileceğini öne sürüyor.. Habitattaki değişim, “Kea’nın yüksek merak düzeyi, öğrenme ve problem çözme yeteneklerini içeren özgün davranışsal repertuarının evrimini kolaylaştırmış olabilir.

KEA SIRADAN NEREDEN GELİYOR?

Yeni Zelanda ’nın yerlisi olan ve yalnızca Güney Adası’nın dağlık bölgesinde yaşayan Kea ’lar, çok akıllı ve oyunbazlıkları ile belli bu kuş türü. “Dağların palyaçoları” olarak da bilinirler. Uçarken kee-a diye tiz bir sesle öttükleri için bu adı almışlar. Maori dilinde isimleri “kee-ee-aa-aa” ya da bölünmemiş şekilde “keeeeeaaaa” olarak yazılır.

Zeytin yeşili tüylere sahip olan bu büyüleyici papağanın kanat altı bölgesindeki tüyleri kırmızı/turuncu renktedir. Genç olanların açık turuncu göz kapakları vardır ve olgunlaştıkça gri renge bürünürler. Kanat altı bölgesinden sonradan bazılarının mavi bazılarının siyahi tonlarında tüyleri sıklaşır.

Dişi Kea ’lar erkeklere göre biraz daha küçüktür ve gagaları daha kısadır. İnsanların onların beslenebileceği alanları imha etmesi, üreme ve yumurtlama dönemlerinde bölgede çoğalan yırtıcı sürüngenler göre öldürülmesi sebebiyle nesli tükenme tehlikesi altında.

Onun adı ceset çiçeği... Koklamak için saatlerce sırada beklediler

Onun adı vücut çiçeği… Koklamak için saatlerce sırada beklediler

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.