X
Kırmızı et tiroid hormonunu dengeliyor

Kırmızı et tiroid hormonunu dengeliyor

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:17
Kırmızı et tiroid hormonunu dengeliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“ETLER FAZLA POZITIF ENDÜSTRİYEL İŞLEMDEN GEÇİYOR”

Geçmişte tüketiğimiz kırmızı etlerin günümüzdeki kırmızı etlerden çok farklı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uludüz sözlerine şöyle devam etti: “Geçmişte hayvanlar doğada serbestçe geziyor ve ayrıntılarıyla doğal yiyecekler tüketiyordu. Bu hayvanlardan elde edilen et ile bugün kapalı ahırlarda yetiştirilmiş, suni yemlerle beslenmiş ve çoğalma hormonu, antibiyotik verilmiş hayvanlardan gelen et benzer değildir. Keza, günümüzde etler çok fazla endüstriyel işlemden geçiyor, raf ömrü uzaması için nitratla, koruyucularla ve daha çoğu kimyasalla karıştırılıyor veya tütsüleniyorlar.” 

“ET TÜKETMEMEK ADALE VE BEYİN FONKSİYONLARINI NEGATIF ETKİLİYOR”

Hastalara genelde kırmızı et tüketimini azaltmalarının önerildiğini söyleyen Prof. Dr. Uludüz nedeni ise şöyle açıkladı: “Salam, sucuk gibi tamamlanmış kırmızı etler yürek ve şeker hastalıkları riskini artırırken, doğada otlayan hayvanlardan elde edilen işlenmemiş kırmızı et ise sağlıklı ve besleyicidir. Yalnızca 176 kalori ve yüzde 10 yağ içeren 100 gram kırmızı ette jurnal ihtiyacımız olan B3 vitamininin yüzde 25 ’i,  B6 vitamininin yüzde 20 ’si, B12 vitamininin yüzde 40 ’ı, demir ihtiyacını yüzde 15 ’i, çinko ihtiyacının yüzde 35 ’i, selenyum ihtiyacının yüzde 25 ’i bulunur. B12 vitaminini sebzelerden elde etmek ise mümkün değildir. Kırmızı et kreatin ve karnitin açısından oldukça zengindir. Kreatin kaslarda enerji depolarını doldurur ve kas gücünü artırır. Karnitin ise yağın enerjiye dönüşmesinde önemlidir. Et tüketmeyenlerde bu maddelerin değeri düşüktür, bu da adale ve beyin fonksiyonlarını olumsuz etkiler.”

Kırmızı et tiroid hormonunu dengeliyor

Bayramda kesilen etlerin hiç dinlendirilmeden birkaç saat içinde tüketilmesi hatalı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uludüz sözlerine söyle devam etti: “Hayvan kesildikten daha sonra kaslardaki glikojen laktik aside dönüşür, kaslar ve deri sertleşir. Rigor mortis dediğimiz yeni kesilen hayvanların etlerindeki bu sertlik, pişirmeyi zorlaştırdığı gibi, sindirim sorunlarına da yol açar. Bayağı bir etin sindirimi 4 saat sürerken, taze indirilmiş etin sindirimi 8 saatte olur. böylece, mide ile ilgili problemleri olan kişiler, şişlik ve sindirim güçlüğü sorunlarından sakınmak için eti 24 saat bekletmeden tüketmemelidir.”

Kırmızı et tiroid hormonunu dengeliyor

“ETİN PİŞME ISISI 163 DERECE OLABİLİR”

Eti yüksek ateşte pişirmenin yanlış bir usul olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uludüz sözlerine şöyle devam etti, “Çoğunlukla yüksek ateşte pişirme yöntemleri ızgara veya kavurma yapmak ve dargın yağda kızartmaktır. Yüksek ateş sağlıksız maddeler ortaya çıkarır ve ilk olarak akciğer ve pankreas kanseri edinmek üzere dağıtılmış kanserlerle ilişkilidir. Bu zararlı maddeleri ortaya çıkarmadan kırmızı et tüketmek için fırınlama, buharda pişirme ve kaynatma gibi daha yumuşak pişirme metotları kullanın. Etinizin yanmış bölgelerini tüketmekten kaçının. Kırmızı eti zeytinyağıyla, limonla, sarımsakla, E vitaminiyle veya adaçayı, biberiye gibi bazı baharatlarla marine ederek bu zararlı maddeleri yüzde 90 oranında azaltabilirsiniz. Etinizi gerçi yüksek ateşte pişirecekseniz, çoğu kez zıt çevirmeyi unutmayın.Çoğunlukla mangal etinin içi pişmeyip dışı yanar ve bu durum gıda zehirlenmelerine yol açabilir. Pişirilen etin mangalla aralarında yaklaşık 15 cm mesafe bırakmak gerekir” dedi.

Proteinler yüksek pişirme yöntemlerinden kötü şekilde etkilendiklerini ve bozulduklarını söyleyen Prof. Dr. Uludüz sözlerine şöyle devam etti: “Burada kayda değer olan etin iç sıcaklığıdır, bir eti 163 derecede fırınladığınızda, iç sıcaklık 80 dereceye değin ulaşmış ve proteinlerin hiçbiri zarar görmemiş olur. Su ile pişirdiğinizde de proteinler sadece yüzde 10 kayba uğrarlar. Etin çiğ veya eksik pişmiş olması besin zehirlenmesine yol açabileceğinden içinin ve dışının iyi pişmiş olmasına uyarı edin.”

“KOLESTEROLÜNÜZ VARSA KARACİĞERDEN UZAK DURUN”

Kırmızı etin yanı sıra karaciğer, böbrek, dil, işkembe gibi sakatatların tüketiminin oldukça yaygın olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uludüz sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle kolesterolü yüksek olan hastalar ile yürek-damar hastalığı riski taşıyan kişiler, protein açısından epeyce zengin olsa da yüksek miktarda kolesterol taşıyan sakatatlardan uzakta durmalıdır.”

“ET YEMEKLERİNİZE TAZE YEŞİL YAPRAKLI SALATALAR EŞLİK ETSİN”

Et yemeklerinin yanına taze yeşil yapraklı yeşillikler ve sebzeler tüketerek vücudunuzda belirli tedarik suyun tutulmasını sağlayabilir ve  sindiriminizi kolaylaştırabileceğini söyleyen Prof. Dr. Uludüz “Bilhassa C vitamininden zengin olan yeşil biber, roka, marul, kıvırcık, maydanoz ve domates ile hazırlanan salataya limon ve sirke ekleyerek demir emiliminizi artırabilirsiniz. Ancak salatada yağ kullanmamayı tercih edin. Yapraklı salatalar etin zararlı etkilerini sınırlandırır ve mide dostudur.Kurban etinin yanına sindirimi kolaylaştıran mercimek, ezogelin gibi çorbalar ile posalı besinler tercih edin” dedi.

“YEŞİL VEYA SİYAH ÇAY İÇİN”

Yemeklerden sonra sıcak bir kadeh yeşil çay içmenin, beslenme dengesini koruyacağını söyleyen Prof. Dr. Uludüz, “Bayram ziyaretleri esnasında gelişen nehir ve kahve tüketimi aşırı miktarlarda olduğunda uykusuzluk, yürek ritim bozuklukları, mide problemlerine neden olabildiğinden ölçülü tüketimi gerekir” dedi. 

“KÜÇÜKBAŞ HAYVANLARIN YAĞSIZ KISIMLARINI TERCİH EDİN”

Prof. Dr. Uludüz, “Küçükbaş hayvan kesecekler için de şunları söyleyebiliriz. Büyük miktarlarda koyun eti tüketimi önerilmez, çünkü koyun etinin yüzde 20 ’si yağdır ve bir porsiyonda bile çok büyük miktarda enerji sağlar. Bu yüzden koyun eti yerken kaburga ve ayak gibi yalnızca yüzde 6 ’sı yağ taşıyan kısımları yemeniz önerilir. Etleri keserken görünen yağlı kısımları atmanız yeniden size fayda sağlar” dedi. 

RESIM ÇEKMEYİ SEVENLER BURAYA! AKILLI TELEFONLARDAKİ KAMERA ÖZELLİKLERİ NASIL OLMALI?

iframe height: 100% !important;width: 100% !important;]]>

Fotoğraf çekmeyi sevenler buraya! Akıllı telefonlardaki kamera özellikleri nasıl olmalı?Nitelikli fotoğraf sürüklemek için artık zeki telefonlar tatmin edici. Çoğu yeni tür teknolojiyle yenilenen akıllı telefon kameraları deyim yerindeyse profesyonel makinelere taş çıkarıyor. Suni zekâ, çift kamera ve kaliteli sensörlerle donatılmış bir akıllı telefon, fotoğraf meraklılarının tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Hürriyet Gazetesi Teknoloji Editörü Ahmet Can, Casper VIA A3 ile kamerada yapay akıl deneyimi ile İstanbul Beyoğlu’nda kısa bir tura çıkıyor. Ayrıca yeni teknolojileri keşfediyor hem de bol bol fotoğraf çekiyor.

daha arti video için

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.