X
Konyalılar Avrupa’nın göbeğinde kasaba kurdu… Burada küçük bir Türkiye oluşturduk
  • Özgür Haberci
  • Seyahat
  • Konyalılar Avrupa’nın göbeğinde kasaba kurdu… Burada küçük bir Türkiye oluşturduk

Konyalılar Avrupa’nın göbeğinde kasaba kurdu… Burada küçük bir Türkiye oluşturduk

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:16
Konyalılar Avrupa’nın göbeğinde kasaba kurdu… Burada küçük bir Türkiye oluşturduk
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avusturya’nın Tirol eyaletindeki Innsbruck şehrine emrindeki Telfs belediyesi, Türk nüfusunun çokluğuyla dikkati çekiyor. Avusturya şehirleri Innsbruck’a 33, Salzburg’a 215, Almanya’nın Münih şehrine ise 138 kilometre uzaklıkta olan Telfs, yeşil doğası, sakin ve düzenli yapısı, sanayi ve turizm geliriyle dikkati çekiyor.


15 BİN KİŞİLİK NÜFUSUN 3 BİNİ TÜRK
Yaklaşık 15 bin nüfuslu şehrin yüzde 20’sine yakınını Türk kökenli vatandaşlar oluşturuyor. Telfs’e takriben 40 yıl önce tekstilde çalışmak için gelen Türk işçiler, sonra bu ufak şehre akrabalarını da getirdi. Zamanla çoğalan Türk nüfusu, 3 bine yaklaştı. İlk dönemde tekstilde çalışan Türkler, daha sonra hizmet sektörü, metal sanayi, turizm, restoran işletmeciliği, esnaflık gibi sektörlere de geçiş yaptı.


TÜRKÇE GÜNLÜK YAŞAMIN PARÇASI
Türkçe, günlük yaşamda fazla sık konuşuluyor. İşletme isimlerinde ve menülerde Türkçe kelimeler kullanılırken, her yaştan Türkler kendi aralarında esas dillerinde irtibat kuruyor.


Türk ürünleri tezgahlarda Telfs’te hizmet veren marketlerde Türkiye’den gelen ürünler satılıyor. Şehir Halkı merkezinde bulunan marketleri işleten vatandaşlar, raflarda Türkiye’den gelen ürünlere yer veriyor. Restoranlardaki menülerde de döner, kebap, lahmacun, sucuklu ve ıspanaklı pide gibi lezzetler, ayrıca Türk keza de Avusturyalı müşterilere servis ediliyor.


Şehirde yaşayanların büyük çoğunluğunu İç Anadolu Bölgesi’nden vatandaşlar oluşturuyor. Konya ve civar iller Ankara, Kırşehir, Aksaray, Niğde’den gelen vatandaşlar, Telfs’teki Türk nüfusunda büyük yer kaplıyor. Bunun yanı sıra Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nden de vatandaşlar Telfs’te hayatını sürdürüyor.


BELEDİYE BAŞKANI: GÜZEL BİR ŞEKİLDE YAŞIYORUZ
Telfs Belediye Başkanı Christian Harting, şehirdeki nüfusun kozmopolit yapısına şive yaptı. Açıklamalarda yer alan Harting, “Telfs evvelden tekstil sektörünün yoğunluklu olduğu bir şehirdi. Tirol eyaletindeki en büyük 3. ilçe. Ardından tekstil metal ve turizm sektörüne döndü.


bununla birlikte yabancı işçiler de Telfs’e geldi. Onlarla sağlam, önemli ve güzel bir şekilde birlikte yaşamaya çalışıyoruz. şimdi Telfs’te 2 bin 500 Türk kökenli vatandaş yaşıyor. Bizim için tümü Telfsli. Burada 80’den fazla ülkeden insan yaşıyor. Çoğunluk Türklerden oluşuyor” diye konuştu.


Telfs Belediyesi Meclis Üyesi Türk siyasetçi Güven Tekcan ise Türk vatandaşların oylarıyla 2 dönemdir meclis üyeliğine seçildiğini söyledi. Şehrin hayat açısından çok güzel olduğuna değinen Tekcan, “Telfs’te yaşamak bir ayrıcalık. Buraya birincil gelenlerimiz 35-40 yılını doldurdu. Biz, üçüncü jenerasyonuz. İlk gelenler, tekstilde kastetmek için davet edilmiş. Şu lahza Telfs’te 16 bin birey yaşıyor. Bunun 2 bin 500’ü Türk kökenlilerden oluşuyor.TÜRKLER ÇOK ATILGAN
Türk vatandaşlarımız fazla atılgan. Çeşitli branşlarda çalışıyorlar. Esnaflık yapıyorlar, restoran işletiyorlar, turizmle uğraşanlar, mobilya sektöründe çalışanlar, fabrikalarda çalışanlar var” ifadelerini kullandı.


Türklerin kendi arasındaki iletişimin iyi olduğunu aktaran Türk siyasetçi, “Telfs’teki vatandaşlarımız köy hayatı yaşıyor. İç içeyiz. O yüzden Türkçe çok sık konuşuluyor. Çocuklarımız hoş Türkçe konuşuyor, iletişimimiz çok iyi. Kendi aramızdaki yaşantımız mükemmel. Düğünümüzde de cenazemizde de birlikteyiz.


Bir siyasetçi olarak beni hoşnut eden bir şey de vatandaşlarımızın Avusturyalılarla da kaynaşmış olması” değerlendirmesinde bulundu.


Takriben 4 yıl önce Diyanet İşleri Başkanlığı kadar Telfs Eyüp Sultan Camisi’ne imam konuşmacı olarak görevlendirilen Mustafa Alsan ise ailesinin Türkiye’de olduğunu belirterek, “Ailem Türkiye’de yaşıyor ama Avusturya’da yalnız değilim. Cemaatim var. Onlar ilgi ve alakalarıyla yalnızlığımı unutturuyor” şeklinde görünüm belirtti.


Avusturya’da değişen kanunlar gereği artık Türkiye’den din adamının ülkeye gelemeyeceğini aktaran Alsan, şunları kaydetti: “Diyanet İşleri Başkanlığının destek verdiği bir cami. Diyanet, din görevlisi desteğinde bulunuyordu. 2015’te çıkarılan kanundan daha sonra artık Türkiye’den Avusturya’da bulunan 64 camiye din görevlisi gelemeyecek. Biz son görevlileriz”


ESNAF: UFAK BİR TÜRKİYE OLUŞTURDUK
Şehirde farklı branşlarda hizmet veren esnaflardan market işleten Selami Bilici, Telfs’te ufak bir Türkiye oluşturduklarını söyledi. Bilici, şehre 1995’te geldiğini belirterek, “Ticaretle uğraşıyorum. Doğası ve insanları güzel bir şehirde yaşıyoruz. Türk İşletmeler olarak idareli olarak devlet desteğini alamıyoruz ama kendi halimizde uğraşıyoruz. Müşterilerimizin yüzde 60’ı Türk, yüzde 40’ı ise Avusturyalı.


Kesinlikle ilerleyen zamanlarda Avusturyalıların sadece Türk ürünleriyle besleneceğini düşünüyorum. Kendi damak tadımıza alıştırdık.” ifadelerini kullandı. Türk nüfusun kayda değer bir oran olduğunu anlatan Bilici, “1995’te ilk geldiğimde Almanca öğrenmeme lüzum kalmayacağını düşünmüştüm. 25 sene aradan daha sonra nüfusumuz 2’ye katladı. Burada minik bir Türkiye oluşturduk. Yavru vatan gibi” değerlendirmesinde bulundu.


“TÜRK YEMEKLERİNE BAYILIYORLAR”
Lokanta işletmecisi Metin Önen ise Türk yemeklerini Avusturyalıların da beğendiğini anlatarak, “Telfs’in 15 bin nüfusu var. Ayrı milletlerden halk müziği yaşıyor. Yaklaşık 5 bin yabancı var. Bunun 3 bini Türk. Domuz eti kullanmadığımız için müşterilerimizin yüzde 80’ini Türkler oluşturuyor. Avusturyalılar Türk yemeklerine alaka gösteriyor. Dürüm, kebap, lahmacun ve pidelerimize bayılıyorlar” diye konuştu.


Memleket hasreti çektiklerini vurgulayan Önen, “30 senem burada geçti ama Türkiye’yi çok özlüyoruz. İnşallah Özgür Haberci emin dönüş yapacağız. Öyle bir planımız var” ifadelerini kullandı.


‘MÜŞTERİLERİMİZ FAZLA MEMNUN’
Kuaför Köksal Kaya da şehirdeki işletmelerin yüzde 25’ini Türklerin çalıştırdığını belirterek, şunları söyledi: “Yozgatlıyım. 27 yıldır Avrupa’da yaşıyorum. 12 senedir kendi iş yerimde çalışıyorum. Kuaförlük yapıyorum. Çalışanlarımızın hepsi Türk. Kendi kültürümüzü insanlara yansıttığımızda müşterilerimiz fazla memnun kalıyor.


Bizim kültürümüzü çok seviyorlar. O yüzden Türk esnaflar olarak Telfs’te bir yerlere geldik. Şehirdeki işletmelerin yüzde 25’ini Türkler çalıştırıyor”


sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.