X
Koronavirüsten mucize kurtuluş: Ölümden döndüm, öldüm yeniden canlandım burada
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Koronavirüsten mucize kurtuluş: Ölümden döndüm, öldüm yeniden canlandım burada

Koronavirüsten mucize kurtuluş: Ölümden döndüm, öldüm yeniden canlandım burada

ABONE OL
Haziran 6, 2021 10:44
Koronavirüsten mucize kurtuluş: Ölümden döndüm, öldüm yeniden canlandım burada
0

BEĞENDİM

ABONE OL

14 takvim evli fabrika işçisi Kamuran ve İsminaz Kılıçarslan çifti, üçüncü çocuklarını bekliyordu. Ailesiyle Çerkezköy ’de yaşamış 30 yaşındaki genç anne, doğum iznindeydi ve yeni aldıkları evlerinde, doğacak bebeği için hazırlık yapıyordu. 37 haftalık olduğunda kontrole gitti, şikayetlerinden şüphelenen doktorları, Covid testi yaptığında artı olduğu anlaşıldı. 19 Mart ’ta Çerkezköy ’deki özel bir hastanede şu anda sezaryene alındı. Küçük bebeği Kumsal ’ı hiç göremedi. Kumsal bebek, anneannesi Fatma Kaynak ’a emanet edildi ve İsminaz Kılıçarslan da Tekirdağ ’a, Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ’ne kaldırıldı. Durumu daha da kötüleşti, yoğun bakıma alınarak solunum cihazına bağlandı. Doktorları ailesine “Çabalıyoruz ama her lahza her şeye tedbirli olun” dedi. Üç çocuk annesi genç kadının hayata bağlanması için her yolu deneyen doktorları, son bir umut, yaşam yardım cihazı ECMO ile çare şansı olabilir diyerek İstanbul Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ’nin tecrübeli ekiplerine danıştı. Hastanın durumunu değerlendiren doktorlar, İstanbul ’dan Tekirdağ ’a giderek genç kadını yoğun bakımda ECMO cihazına bağladı ve ambulansla İstanbul ’a nakletti. İsminaz Kılıçarslan, 40 günü ECMO ’ya tabi olarak tam 70 gün süren Covid ’le mücadelesinden zaferle çıktı. Aylar daha sonra İstanbul ’daki hastaneden taburcu olup Çerkezköy ’deki ailesiyle kavuştuğu o coşku ve duygu batmış anları ise Demirören Haber Ajansı görüntüledi.

“BURADA ÖLDÜM YENİDEN CANLANDIM”

class=’cf’>

Taburcu olup yola çıkacağı hatıra sabırsızlıkla beklerken yaşadıklarını DHA ile paylaşan İsminaz Kılıçarslan, “Öldüm ve yeniden doğdum diyerek” duygularını anlattı: “Hamileyken kontrole gittiğimde, deneme yapıldı. Pozitif çıktı. Daha Sonra sezaryene alındım. 2 gün sonra da yoğun bakıma kaldırıldım. Bebeğimi göremedim, kucağıma alamadım. Bir hafta özel bir hastanede kaldım. Daha Sonra Tekirdağ’a başka bir hastaneye götürmüşler. Orada ailemi aramışlar zaten, ‘Her şeye tedbirli olun ’ demişler. Ondan daha sonra İstanbul Koşuyolu Hastanesi’ne getirilmişim. Burada hayata tutundum. İlk uyandığımda kendimi bile tanımıyordum. Nerede olduğumu bilmiyordum.

Koronavirüsten mucize kurtuluş: Ölümden döndüm, öldüm yeniden canlandım burada

Covid olduğumu bilmiyordum. Hiçbir şey hatırlamıyordum. Yani bir rüya alemindeydim. Hemşirelere sorarak kendimi tanıdım. Saçlarımı kesmişler. ECMO cihazına emrindeki olduğum için mikrop kapar diye. Bebeğim 2 ayını bitirdi, üç aydan gün aldı. Bugün fazla heyecanlıyım, onun kokusunu bile daha hiç içime çekemedim. Göremedim onu. Yalnızca (yoğun bakımdayken) tabletten görüntülü olarak görüştüm. Çocuklarım gözümde tütüyorlar. Annem, babam, herkes gözümde tütüyor. Ölümden döndüm, öldüm yeniden canlandım burada.”

İSTANBUL ’DAN TEKİRDAĞ ’A ONUN İÇİN ECMO EKİBİ GİTTİ

class=’cf’>

Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Kaan Kırali, İsminaz Kılıçarslan ’ın Nisan ayı başlarında İstanbul ’a nakledildiğini anlatarak şu bilgileri verdi: “Mart ortalarında doğum yapmış. Ama ondan hemencecik önce Covid ’e yakalanmış. Tekirdağ’da yaşamış hastamız oradaki afiyet merkezlerinde tedavi edilmeye çalışılmış. En sonunda Namık Kemal Üniversitesi ’ne nakledilmiş ve durumunun ağırlaşması üzerine solunum cihazına bağlanmış. Namık Kemal Üniversitesi ’ndeki doktorları bizimle irtibata geçti. Bu hastaya ECMO takılıp takılamayacağını danıştı. Hastanın çok genç olması, yeni doğum yapmış olması sebebiyle öncelik verdik. Buradan bir ekibimiz hastayı ECMO ’ya bağlamak üzere Tekirdağ’a gitti. Yoğun bakımda hastamıza ECMO takıldı ve ambulans ile hastanemize transfer edildi. Takriben 1-1,5 ay daha sonra akciğerleri yavaş yavaş toparlamaya başlayınca biz de ECMO desteğini azaltarak cihazdan ayırdık” dedi.

class=’cf’>

Bakan Koca açıkladı: Koronavirüs aşısı 30 milyon dozu geçti

Bakan Koca açıkladı: Koronavirüs aşısı 30 milyon dozu geçti

 

“GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞMEDEN SONRADAN HAYATA DAHA SIKI SARILDI”

Bu hastaların yoğun bakımda fazla uzun süre yattığı için ECMO ’dan ayrıldıktan sonra mutlaka fizik tedavi rehabilitasyonu alması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Kırali, genç annenin yoğun bakımda her şeyi tekrar öğrendiğini söyledi ve ekledi: “Bir nevi yeniden yürümeyi öğreniyorlar, her tarafta ayakta durmayı öğreniyorlar. Sonuçta hasta artık adamakıllı Covid öncesi dönemdeki tüm fiziksel aktivitelerini yapar ülkü gelince taburcu ediliyor. Biz bu tedavi ile bir yok iki cana hayat verdiğimizi düşünüyoruz. Bebeğini hiç görememişti. Yoğun bakımdaki ECMO tedavisi bitip sonra rehabilitasyon aşamasına geldiğinde, moral takviye olması açısından tabletle görüntülü olarak ailesi ile görüştürüldü. Bebeğini uzaktan da olsa gördü o sırada. Ama İsminaz ’da gördük ancak bu görüşmeden sonra hayata tutunma azmi çok daha arttı, çok daha çabuk bir şekilde iyileşmek istedi. Derhal de buradan evine girecek ve orada da birincil kere bebeğinin kokusunu içine çekecek.”

class=’cf’>

Koronavirüs tablosunda son durum

Koronavirüs tablosunda son durum

 

“O KUZUSUNU KOKLADI BEN DE ONU”

Kızının hastalığından daha sonra aylarca gözyaşı hiç dinmeyen anne Fatma Kaynak (60), onun İstanbul ’dan geleceği gün, balkonda yolunu gözlemeye başladı. “İki günlük körpe bebeği bana verdiler, ben onu kızım diye sevdim, İsminaz diye sevdim” diyerek gözyaşları içinde o günleri anlatan Kaynak, “Yavrum iki aydan beri yatıyordu. Hiç göremedim. Yavrusunu 2-3 günlükken bana verdiler. Bu körpeyi gözyaşıyla büyüttüm şimdiye değin. Allah’ım mucize verdi, doktorlar ‘Teyze tedbirli olun ’ dedi. ‘Nasıl hazırlıklı olayım? ’ dedim. Teyze elimizden geleni yapıyoruz dediler ama umutları yoktu. Allah’ıma bin şükür olsun, İstanbul’a gitti kurtuldu geri geldi yavrum. Yuvasına döndü. Bu yuvayı daha yeni almışlardı. Hiç doğru sürükleyici oturamadan hastalandı. Ben haftalarca evine giremedim. Derhal o kendi kuzusunu kokladı, ben de onu kokladım. İsminaz diye büyüttüm onun bebeğini, gecemi gündüzümü gözyaşıma kattım” şeklinde konuştu.

class=’cf’>

Koronavirüs aşısı kısırlık yapıyor mu Prof. Dr. Mehmet Ceyhandan net cevap

Koronavirüs aşısı kısırlık yapıyor mu? Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan net cevap!

 

“KOŞUYOLU HASTANESİ BİZE ÜMİT OLDU”

14 yıllık eşiyle öncelikle Covid yüzünden bambaşka kaldıklarını anlatan Kamuran Kılıçarslan (34) ise Tekirdağ ’da hastanede yatarken doktorların hiç umut veremediğini, durumunun fazla fena olduğunu söyleyerek o güç günleri şöyle anlattı: “Tekirdağ’da da sağ olsunlar ilgilendiler fakat her aradıklarında ‘Elimizden geleni yapıyoruz fakat koşul umutsuz ’ diyorlardı. Daha Sonra İstanbul’daki Koşuyolu Hastanesi ile görüşmüşler. Orası bize bir ümit oldu. Eşimin iyileşmesinde en büyük etmen, orada yapılan çare oldu. Ben de çok ağladım, aplamadı dersem yalan oldur. İnsanın aklına her şey geliyor, 3 çocuğa nasıl bakarım diye düşünüyorsun. Çocuklarım her gün annelerini soruyordu, ‘İyileşecek oğlum, dönecek kızım ’ diye bir yandan onlara teselli vermeye çalışıyordum. Kayınvalidemler sağolsunlar ellerinden geleni yaptılar, bebeğimize onlar baktı. Herkes asistan oldu. Fakat çok güç. Allah kimsenin başına vermesin. Bayramda da yoğun bakımdaydı. Görüntülü görüştük. Bayramın birinci günü üstelik benim doğum günümdü, o halde hatırladı, telefonda kutladı. Bundan Böyle yanımda olsun başka bir şey istemem.” Heyecandan ve sevinçten konuşmakta zorlanan baba Ali Kaynak ise 70 gündür kızının yolunu beklediğini söyleyerek, yuvasına döndüğü, bebeğine, çocuklarına kavuştuğu için binlerce kere şükrettiklerini söyledi.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.