X
Küçük çocuklu anne hapse girmeyecek

Küçük çocuklu anne hapse girmeyecek

ABONE OL
Mayıs 23, 2021 04:15
Küçük çocuklu anne hapse girmeyecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti iki öbür adalet paketi için çalışmalarını hızlandırdı. Bu paketlerden biri Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın da Meclis ’e geleceğini açıkladığı 4. yargı paketi. Buna göre, icra daireleri aracılığıyla çocuk teslimi uygulamasına son verilecek. Ayrımcılık ve nefret edilen şey suçu için TCK ’da yeni düzenleme yapılacak.

KADINA ŞİDDETE BOŞANMIŞ EŞ AYARI

Düzenlemede, eşe karşısında bitmiş suçlardaki ağırlaştırıcı sebepler boşanan eşi de kapsayacak şekilde genişletilecek. Bir kadını maddesel veya haberleşme yoluyla ısrarlı bir şekilde takip eden kişiler cezalandırılacak.

‘Tutuklamada ölçülülük ve orantılılık ’ ilkeleri doğrultusunda, katalog suçlar daraltılacak. İstinaf suç oluşturan dairelerine bozma yetkisi verilecek.

CEZAEVİ GÖRÜŞMELERİNE KAYIT

AK Parti ’de bir başka hazırlık da infaz yasası ile ilgili. 11 maddelik infaz paketi çalışmalarında da sona geldi. Pakette yer alan en kayda değer iki madde, mahpusların görüntülü konuşmalarının kaydedilmesi ve elektronik posta ile haberleşme hakkı verilmesi. Paketteki bazı başlıklar şöyle:

– Suç Oluşturan infaz kurumlarındaki izleme kurullarının raporları Halk Denetçiliği ’ne ve Türkiye İnsan Hakları Denklik Kurumu ’na da gönderilecek

class=’cf’>

HAPİS CEZASI AZ ANNEYE TOLERANS

– Cezasını çeken ya da koşullu salıverilen yabancı uyruklular, hudut dışı edilecek.

– 15 yaşından ufak çocuğu olan anneler cezaevine girmeyebilecek. Çocuğun babasının ölmüş olması ya da cezaevinde olması durumunda annenin de işlediği bir suç sebebiyle cezaevine girmesi önlenecek. İnfazı ileri bir tarihe ertelenecek. Bu düzenleme 10 yıldan eksik suç oluşturan alan mahkumlar için geçerli olacak. Hem bu şart, cezaevinde doğum yapan anneleri de kapsayacak.

– İnsan Hakları Eylem Planı ’nda bulunan, cezaevi nakillerinde ödeme gücü olmayanların ücretini devlet karşılayacak.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.