X
Kuşadası’nda sahile ölü yunus vurdu! 1 metre 90 santimetre uzunluğunda…

Kuşadası’nda sahile ölü yunus vurdu! 1 metre 90 santimetre uzunluğunda…

ABONE OL
Mayıs 27, 2021 13:41
Kuşadası’nda sahile ölü yunus vurdu! 1 metre 90 santimetre uzunluğunda…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kuşadası’nda Sahil Emniyet ekipleri göre bir yunusun kıyıya vurduğu ihbarı yapıldı. İhbar üzerine Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü bölgeye gidip, çözümleme yaptı. Yunustan incelenmek üzere doku örnekleri alındı. Ete Sitesi Plajı’na ölü olarak vuran yunusun ‘Tırtak’ türü olduğunu gösteren EKODOSD Başkanı Sürücü, “Yapılan incelemede 1 metre 90 santimetre boyundaki yunusun çene altında derin bir yara olduğu görüldü. Muhtemelen delici bir aletle bu ışık halkası getirildiğini varsayım ediyoruz. Denizlerimizin en sevimli canlılarından olan yunuslar konusunda ne eyvah ki ara sıra de böyle beğenilmeyen durumlar olabiliyor. Ama olmaması gerekir. Bizler EKODOSD olarak bunun mücadelesini veriyoruz. Deniz kaplumbağalarının, caretta caretta türü iribaş deniz kaplumbağalarının ölümleri bizleri fazla üzüyor” dedi.

Kuşadasında sahile ölü yunus vurdu 1 metre 90 santimetre uzunluğunda...

Bahattin Sürücü, gerekli kayıtları ve doku örnekleri alınan ölü yunusun, Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Ulusal Parkı Müdürü Koray Aşık ile görüşülerek, Milli Park’a gömülmesinin sağlandığını kaydetti.

Kuşadasında sahile ölü yunus vurdu 1 metre 90 santimetre uzunluğunda...

Sürücü, “Yalnızca mayıs ayı içinde, Kuşadası ve Didim sahillerimizde 5 ‘Chelonia mydas’ türü yeşil kaplumbağa, 3 caretta caretta türü iribaş deniz kaplumbağası, 1 ‘Hexanchus griseus’ türü ‘boz camgöz’ cinsi bir köpekbalığı ve 2 delphinus delphis ‘Tırtak’ yunus ölü olarak bulunmuştur. Kuşadası Körfezi’nde farklı türlerin görülmesi, denizel biyoçeşitlilik açısından ne değin zengin olduğunu da göstermektedir. Ancak bu zenginliğin de mutlaka korunması gerekir. Bu canlılara karşısında herkesin aklıselim olması ve bu türlerin hayat alanı olan denizlerimizin temiz tutulması fazla manâlı” dedi.

Mersinde 10 metre boyunda oluklu balina kıyıya vurdu Görenler inanamadı

Mersin’de 10 metre boyunda oluklu balina kıyıya vurdu! Görenler inanamadı

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.