X
LGS matematik… Ağlatan sorular

LGS matematik… Ağlatan sorular

ABONE OL
Haziran 8, 2021 04:26
LGS matematik… Ağlatan sorular
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pazar günü yapılan sınavda ‘Matematik ve Fen Bilimleri ’ derslerinden sorulan toplam 40 sorunun çözümü için 80 dakika vakit verilmişti. Fakat bu zaman öğrencilere yetmedi. Soruları anlamakta bile zorluk çeken öğrencilerin çoğu çözme safhasına geçemedi. Fazla konuşulan 2021-LGS matematik sorularını branş öğretmenleri ve eğitimcilere sorduk. İşte yorumlar:

SON YILLARIN EN ZORU

* Hakan Pişkiner (matematik öğretmeni-soru yazarı): Son yılların en güç ve en uğraştırıcı matematik testi diyebilirim. Geçen yıllarda Türkiye ortalaması 2.5-3 iken bu yıl daha da düşecek gibi. Matematik testinde 3-4 tane basit, 7-8 tane orta, 7-8 tane de çok baskı soru vardı. Dengeli bir imtihan değildi. Soruları çözmeye başladığınızda net sonuca ulaşamıyorsunuz. En sona gelince deneme yaparak cevabı bulmaya çalışıyorsun. Ayrıca süre olarak hem de psikolojik olarak çocukları çok yordu. Birçok öğrenci soruların hepsine bakamamış bile. Öğretmenlerin bile takılmadan çözebilecekleri sorular değildi.

MATEMATİKTEN SOĞUTUYOR

class=’cf’>

Böyle zor sınavlar çocukları matematikten soğutuyor. Çalışan çocuk da yapamadığı süre “Ben bu dersi yapamıyormuşum” diye düşünüyor. Biz çocuklara dersi sevdirmeye çalışırken, bir sınavla yapamadıklarını düşünerek adamakıllı bırakıyorlar. bir de bu çocuklar 1.5 yıldır okula gitmiyorlar. Uzakta eğitimde sayısal derslerin anlaşılması zaten daha zorlama. Bu bir koyma sınavı, natürel fakat kuvvet soru sorulacak. Fakat güç soruların hepsinin matematikten olması yanlış. Bu Nedenle öğrencilerin ileriki dönemde yönelimi de sayısaldan çok sözele oluyor. Full çekenlerin de sayısı düşecektir. Yapanın da alnından öpmek lazım.

MATEMATİKÇİLERİ BİLE YORDU

* Amblem Sayın (matematik öğretmeni): 13-14 yaşında öğrencilerin yapabileceği sorular değildi. Normalde her matematik sorusuna 2 dakika ayrılması gerekiyor. Fakat muhakkak bu sürede çözülebilecek sorular değildi. Çünkü bazı sorular fazla uzundu. Bu yüzden soruyu okuyup, anlayıp, sonra ne yapacağını planlayıp cevaplayabilmeleri fazla zor. Birçok kazanımı aynı anda ölçmeyi hedefliyor. Bu durumda da çocuk neyi kullanacağını veya hangi sırayla kullanacağını kestiremiyor. Tüm öğrencilerim süre sorunu yaşamışlar zaten. Birçok matematik öğretmeni veya mühendis arkadaşımın da çözmekte zorlandığı sorular vardı. Birkaç soru TYT (Esas Yeterlilik Testi) ayarındaydı. Zaten matematik zorluyordu çocukları. Şiddet sorularla bu dersle olan bağları adamakıllı kopma noktasına geldi.

MÜFREDATTA YOK SINAVDA VAR
Örneğin bir karenin içerisine yerleştirilmiş eşkenar üçgen sorusu vardı. O soruda müfredattan çıkarılmış bir konu var. İki daire grafiği sorusu vardı. Orada da iki grafikteki bağlantıyı kurması çocukların çok kuvvet. Soruyu zeka anlamamışlar.

class=’cf’>

ÜNİVERSİTE SINAVINDAN ŞIDDET

* Salim Ünal (eğitim uzmanı): Sınavda uygulanan bütün derslerin benzer nitelikte sorular olması gerekiyor. Her testte zorluk rahat seviyesini belirleyen soruların dengeli bir dağılımının olması gerekiyor. Normalde öğrencilerin cevaplandırabileceği nitelikte sorular yöneltilmesi gerekirken son birkaç yıldır, bilhassa yeni nesil soru kalıplarına geçildiğinden bu yandan matematikte fazla kasan ve zaman kaybettirici, öğretme ortamında da yüzleştirmediğimiz yani aracısız olarak öğretilmeyen sorularla öğrencileri edep etmeye çalışmak fazla sağlıklı bir yöntem değil. Yeni tür soruların daha ayrı yeterlilikler ve beceriler gerektirdiği besbelli. Ama zaten matematik gibi ülkece zorlandığımız bir branşta böyle engebeli bir sınavla çocukların sabrını değer biçmek doğru bir girişim değil. Bir sınavda soruların fazla kolay olması da fazla baskı olması da içten bir girişim değil. 8 ’inci sınıf öğrencisinin kapasitesi bellidir. Bu çocuklara okulda verdiğiniz müfredat da bellidir. Dolayısıyla bütün seçici soruları o branşın içine yüklemek hatalı. 20 sorunun 10 ’u zorsa o test doğru bir test değildir. Üniversite sınavındaki soruların bundan daha basit çıkacağına eminim. TYT ’ye geçen günkü sınava giren çocukları sokun, daha iyi sonuçlar elde edebilirler.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.