X
Marmara müsilaj belasıyla cebelleşirken İmamoğlu’na ‘temel atmama’ tepkisi
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Marmara müsilaj belasıyla cebelleşirken İmamoğlu’na ‘temel atmama’ tepkisi

Marmara müsilaj belasıyla cebelleşirken İmamoğlu’na ‘temel atmama’ tepkisi

ABONE OL
Haziran 7, 2021 19:23
Marmara müsilaj belasıyla cebelleşirken İmamoğlu’na ‘temel atmama’ tepkisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Marmara Denizi ’nde görülen deniz salyasının (müsilaj) yoğunluğu, su altındaki canlıların yaşamlarını korkutma ediyor. Marmara’nın birçok kıyısında beyaz bir tabaka halinde biriken salyalar, deniz tabanında ve açıklarda da yoğunlaştı.

İBB ‘KİRLİLİKTEN DEĞİL’ DEMİŞTİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) geçen mayıs ayında müsilajın mevsimsel biyoloji ile ilgili süreç olduğu açıklaması yapmıştı. İBB açıklamasında, müsilaj tabakasından numuneler alındığı belirtilmiş ve çıkan raporda sürevin herhangi bir kirlilik olmadığının anlaşıldığı iddia edilmişti.

Açıklamada, “Müsilaj olayı fazla uzun sürmeyecek bir doğa olayı olup, maksimum 1-2 ay içerisinde deniz suyunun iyice ısınması ve mevsim sıcaklığının olağan değerlere ulaşması ile ortadan kalkabilecek bir süreçtir” denilmişti.

TESİS AÇIŞINI İPTAL ETTİ

class=’cf’>

Uzmanlar deniz salyası oluşumunu büyük oranda atıkların arıtılmadan denize boşaltılması ve buna yan oluşan kirliliğe bağlarken, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Kasım 2019’da Silahtarağa İleri Biyolojik Atık Su Temizleme Tesisi’nin yapımını durdurmuştu.

Ekrem İmamoğlu, 7 Kasım 2019’de Silahtarağa İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin ‘temel atmama’ törenini düzenlemiş ve burada yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

* Yarın bir Temel Atmama Törenim var gerçekte. Çünkü göreve geldiğimizde bizim önümüze getirilmiş, dayatılmış, ihale çıkılmış, teklifler gücenmiş… Silahtarağa’da, hem de o Eyüpsultan’ın devamında ilçenin sınırları ilçesinde, Haliç’in o hoş doğasını bütünleyen, 130 bin m2’lik alanı kapsayan, 70 bin metreye yakınlık kısmı orman olan bir arazide bir artıma tesisi.

‘GEREK DEĞIL BÖYLE YATIRIMA’

* Maliyeti 1 milyar 100 milyonun üstünde, bir katrilyondan bahsediyorum yani. Arazi değeriyle beraber 1,5 milyarı aşan bir proje. Idareli bıkkınlık vesaire bir kenara, durdurduk. Birçok projeyi böyle durdurduk gerçekte ve arkadaşlarıma araştırma yaptırıyoruz. Gerek değil böyle bir yatırıma, böyle bir temizleme tesisine lüzum yok, 1,5 milyar.

GÖKSU: İŞ YAPMAYACAĞINI BİLİYORDUK, ŞİMDİ…

Esenler Belediye Başkanı ve İBB AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, İmamoğlu’nun arıtma tesisini iptal konuşmasını alıntılayarak, “CHP’nin belediyeciliğinin meslek yapmayacağını zaten biliyorduk. Şimdi bu onarılmış sürümlerinde yapılanları ayırmak, yapılacakları durdurmak ve bunları da büyük bir işmiş gibi anlatmak da var maalesef” yazdı.

AK PARTİ’DEN KOMİSYON KARARI

class=’cf’>

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, TBMM’de bu hafta, Marmara Denizi’ndeki müsilaj probleminin çözümü için araştırma komisyonu kurulmasına dair önergelerinin görüşüleceğini bildirdi.

Turan, yaptığı yazılmış açıklamada, bu hafta , Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorununa çözüm üretilmesi, oluşan kirliliğin önlenmesine karşın “Marmara Denizi’ndeki Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu” kurulmasına dair hazırlanan önergenin görüşülmesinin planlandığını belirtti.

Bülent Turan’ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

class=’cf’>

* İklim değişikliği nedeniyle deniz suyu sıcaklığının aşırı yükselmesi, Marmara Denizi’nin sakin yapısı ve kirlilik gibi etkenler müsilaj problemine neden olmaktadır.

* Bu kaynaklar aralarında denetim edilebilen tek etmen kirliliktir. İçinde bulunduğumuz Çevre Koruma Haftası’nda denizlerdeki kirliliğin önüne geçilmesi, sorunlara çözüm üretilmesi, zorunlu tedbirlerin alınması namına böyle bir adımın atılması son derece değerli.

* Mavi Vatanımız olan denizlerimizi, doğayı, çevreyi gözetmek, gelecek nesillerimize daha yaşanabilir temiz bir çevre ele vermek öncelikli hedeflerimizden olmaya devam edecek.

class=’cf’>

KURBAĞALIDERE DE BİTTİ

Öte yana, bugün Kadıköy Kurbağalıdere’den de üzücü görüntüler geldi. Anadolu Yakası kıyı şeridinde sabahtan saatlerinde güneyden esen rüzgarla birlikte birikmeye başlayan müsilaj tabakaları, Kadıköy’de Kurbağalıdere, Caddebostan Plajı ve Bostancı Sahili’nde yoğun olarak görüldü. Kurbağalıdere bölgesinde rüzgarın etkisiyle kıyıda biriken çöpler müsilajla birlikte kalın ve yoğun bir tabaka oluşturdu.

 

 

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.