• Özgür Haberci
  • Gündem
  • Marmara’nın kâbusu deniz salyası için harekete geçtiler! 5 yıl sürecek projeyi anlattı

Marmara’nın kâbusu deniz salyası için harekete geçtiler! 5 yıl sürecek projeyi anlattı

ABONE OL
Haziran 2, 2021 07:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enstitü müdürü Erdinç Veske koordinesinde yürütülen ve 5 yıl sürmesi planlanan proje hakkında AA muhabirine açıklamalarda yer alan Su Ürünleri Bölüm Başkanı Alpaslan Kara, müsilajın böylece fazla zincirleme etkiden meydana geldiğini söyledi.

Üniversitelerden alanlarında uzmanlaşmış bilim insanlarıyla çalıştıklarını gösteren Kara, “İstanbul Üniversitesinden çok değerli hocamız Doç. Dr. Ahsen Yüksek ve Doç. Dr. Nazlı Demirel ile Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Hijran Yavuzcan projemizde etkili bir şekilde ödev yapmakta. Hem verilerin elde edilmesi ayrıca de değerlendirilmesinde beraber çalışıyoruz.” dedi.

Marmaranın kâbusu deniz salyası için harekete geçtiler 5 yıl sürecek projeyi anlattı

Kara, “Müsilajın minimumda kalması için neler yapmalıyız? Ne gibi önlemler almalıyız?” sorularına cevap bulmayı, öneriler ortaya koymayı amaçladıklarını anlattı.

Marmara ’yı kurtarma planı

Marmara ’yı kurtarma planı

Müsilajın ortaya çıkmasında ekosistemde yaşamış canlıların dengesinin bozulmasından sanayi ve evsel atıklara değin çevreyi etkileyen pek çok devingen olduğunu dile getiren Kara, bu konuda tüm paydaşlarla önleyici tedbirler alınması gerektiğini ifade etti.

class=’cf’>

Marmaranın kâbusu deniz salyası için harekete geçtiler 5 yıl sürecek projeyi anlattı

ERKEN UYARI SİSTEMİ KURMAYI HEDEFLİYORLAR

Projede ilk amaçlarının müsilaja yol açan etkilerin net olarak belirlenmesi olduğunu kaydeden Kara, şöyle konuştu:
“Erdek Körfezi fazla önemlidir çünkü Erdek Körfezi, Marmara Denizi’nin akciğerleridir. Oksijen seviyesinin en yüksek olduğu Marmara Denizi’nde balıkların en çok üremek için tercih ettiği bir bölgedir. 2019 yılında yaptığımız bir çalışmada müsilajın geleceğini gördük, ne yazık ancak tahminlerimiz de dürüst çıktı ve bu durumlara geldik. Proje sonunda inşallah müsilaja sebep olan bütün etkileri ortaya koyup, uzun vadede geliştirebilirsek bir erken uyarı sistemiyle sebep olan bütün etkileri iyileştirip müsilaj oluşumunu yeniden görmeyiz. Daha iyi, daha sağlıklı bir Marmara ekosistemi için elde edeceğimiz sonuçları ve önerileri uygulamaya koyup inşallah Marmara Denizi’nin fazla daha iyi bir hale gelmesini sağlayabiliriz.”

Marmaranın kâbusu deniz salyası için harekete geçtiler 5 yıl sürecek projeyi anlattı

class=’cf’>

BAKAN KURUM AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi ’nde oluşan deniz salyalarıyla (müsilaj) ilgili yaptığı açıklamada, “Bakanlık olarak 300 kişilik ekibimizle Marmara Denizi ’nde 91 noktayı, karada da tüm temizleme tesislerini ve kirlilik kaynaklarını denetliyoruz” demişti.

Bakan Kurumdan çok önemli deniz salyası açıklaması

Bakan Kurum’dan çok önemli deniz salyası açıklaması
Deniz salyası kâbusu Marmara can çekişiyor

Deniz salyası kâbusu! Marmara can çekişiyor
19

Deniz salyası (müsilaj) nedir, nasıl oluşur Denizlerimizdeki büyük tehlike artarak devam ediyor..

Deniz salyası (müsilaj) nedir, nasıl oluşur? Denizlerimizdeki büyük tehlike artarak devam ediyor!..

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.