X
Meclis Başkanı Şentop, Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı ile görüştü

Meclis Başkanı Şentop, Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı ile görüştü

ABONE OL
Mayıs 27, 2021 17:49
Meclis Başkanı Şentop, Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı ile görüştü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid El Meşri ve beraberindeki heyeti kabul etti. Şentop, Türkiye ile Libya aralarında beş asrı aşan köklü ve müstesna ilişkiler bulunduğunu belirterek, “İkili ilişkilerimiz daha da derinleşirken parlamenterlerimiz arasındaki ilişkileri de kuvvetlendirmek gündemimizin kayda değer maddeleri arasındaydı. Bu gayeyle yakın süre önce, TBMM’de Türkiye-Libya Parlamentolar Arası Arkadaşlık Grubunu kurduk” dedi.

Libya’da güvenlik ve istikrar ile siyasi birliğin tesisi yönünde kaydedilen gelişmeleri yakından takip ettiklerini açıklayan Şentop, “Türkiye olarak Libya’nın siyasi birliğinin, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün muhafazası, Libyalı kardeşlerimizin kolaylık ve refahı önceliğimizdir. Libya’nın demokratik bir geleceğe doğru yol alması da bizi hoşnut etmektedir. Bu bağlamda, aralık ayında düzenlenmesi planlanan seçimlerin hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz. Libyalı kardeşlerimizin hiçbir zorlama aşağıda kalmadan sandığa gitmeleri ve bağımsızlık iradelerinin seçim sonuçlarına yansıması kuşkusuz Libya’nın istikbali bakımından bir dönüm noktası olacaktır” diye konuştu.

Şentop, enerji, finans, ulaştırma, altyapılar gibi alanlarda iki ülke aralarında önemli bir iş birliği potansiyelinin mevcut olduğunu işaret ederek, “Firmalarımız, Libya’nın kalkınmasına ve tekrar imarına katkıya hazırdır. Ağustos 2020’de imzalanan Mutabakat Muhtırası çerçevesinde gerekli adımların atılması firmalarımızın Libya’ya geri dönüşlerini daha da hızlandıracaktır” ifadelerini kullandı.

class=’cf’>

Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid El Meşri ise Türkiye ve Libya arasındaki arasında fazla kaslı kardeşlik duyguları olduğunu belirterek, “Türkiye Libya’nın yanına yer almasaydı şu lahza seçimlerden değil Trablus’ta toplu katliamlardan toplu mezarlardan bahsediyor olacaktık. Bu münasebetle yanımızda olduğunuz için müteşekkiriz. Libyalı kardeşiniz olarak kalkınmamızda yanımızda olmanızı sürdürmenizi arzu ediyorum” dedi.

 

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.