MGK Harekâtlar devam edecek

MGK: Harekâtlar devam edecek

ABONE OL
Haziran 3, 2021 04:08
MGK Harekâtlar devam edecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulusal Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında dün toplandı. Görüşme sonrası yapılan yazılı açıklamada, İsrail ’in Filistin topraklarını hukuksuz işgali ve sivil halkı kasıtlı olarak amaç bölge insanlık dışı eylemlerinin kuvvetle kınandığı açıklama edildi.

Açıklamada, terörle mücadeleye ilişkin de, “Güney sınırlarımız baştan başa terör örgütlerini etkisiz ve sınırlarımızı güvenli ışık halkası getirmeye yönelik harekâtların sürekli bir şekilde sürdürüleceği belirtilmiştir” denildi.

MEŞRU MÜDAFAA HAKKI

Beştepe ’de yapılan 5 saatlik toplantının arkasından yapılan 5 maddelik açıklamada kısaca şu ifadeler yer aldı: “PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri öncelikle olmak üzere, millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşısında yurtiçinde ve yurtdışında azim, istikrar ve başarıyla icra edilen operasyonlar ile yürütülen faaliyetler değerlendirilmiştir. Terörün kaynağında bertaraf edilmesi maksadıyla, komşularımızın bağımsızlık haklarına ve toprak bütünlüğüne saygılı olarak sürdürülen hudut ötesi harekâtların, ülkemizin yanı sıra komşularımızın güvenliğini ve huzurunu tesis etme hedefiyle gerçekleştirildiği açıklanmış; Türkiye ’nin, milletlerarası hukuktan kaynaklanan yasal müdafaa hakkını yararlanma hususundaki tutumunu muhafaza edeceği vurgulanmıştır.

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM

class=’cf’>

Bu çerçevede önümüzdeki dönemde de güney sınırlarımız baştan başa terör örgütlerini etkisiz ve sınırlarımızı güvenli ışık halkası getirmeye yönelik harekâtların sürekli sürdürüleceği belirtilmiştir. Türkiye ’nin, Kıbrıs meselesinin nihai çözüme kavuşturulmasını teminen hakim, eşit, egemen iki devletli çözüm yaklaşımını kararlılıkla destekleyeceği ve bu niyet doğrultusunda Kıbrıs Türk halkının adalet ve menfaatlerinin korunmasına matuf her türlü tedbiri almaya devam edeceği ifade edilmiştir. Ege ve Akdeniz ’de milletlerarası hukuk çerçevesinde, iyi komşuluk ilişkileri dâhilinde müşterek diyalogla bölgede barış ve güvenliğin sürdürülebilir olması ve meselelerin çözümüne karşın ilerleme kaydedilebilmesi için, Türkiye ’nin hak, alaka ve menfaatlerini hiçe sayan provokasyon, hukuk dışı eylem ve saldırgan söylemlerden uzak durulması gerektiğinin altı çizilmiştir.

ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI

class=’cf’>

İsrail ’in Filistin topraklarını hukuksuz işgali ve sivil halkı kasıtlı olarak gaye alan insanlık dışı eylemleri kuvvetle kınanmış; savaş suçu niteliğindeki İsrail saldırılarının tekrarlanmaması ve Filistin meselesine adaletli, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulunması amacıyla milletlerarası topluma üzerine düşen mesuliyetin gereğini gecikmeksizin ve candan yerine getirme çağrısında bulunulmuştur.”

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.