Mutlu şehir Sinop turistlerin odağında

‘Mutlu şehir’ Sinop, turistlerin odağında

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:42
Mutlu şehir Sinop turistlerin odağında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaprak KOÇER- Hüseyin KALAY/SİNOP, – TÜRKİYE İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2014, 2016 ve 2018 verilerine tarafından, Türkiye’de en mutlu insanların yaşadığı şehir halkı olarak belirlenen Sinop, bu özelliğiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Tarihi ve doğal güzelliği ile ziyaretçilerini etkileyen Sinop, ‘Karadeniz’in Bodrum’u’ olarak da biliniyor. Sinop Turizm Derneği Başkanı Ahmet Çobanoğlu, ‘Mutlu şehir’ imajının kente gelen turistler üzerinde olumlu etki yaptığını belirtti.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2014, 2016, 2018 illere göre mutluluk düzeyi sıralamasında Türkiye’de birincil sırada bulunan Sinop, Türkiye’nin kuzeyinde bulunan en yelken direği noktada yer alıyor. 2018 yılı verilerinde sevinç düzeyi yüzde 77,66 oranı olarak belirlenen Sinop, bu özelliği ile dikkat çekiyor, ziyaretçilerin ise alaka odağı oluyor. Kentin, ‘Türkiye’nin en mutlu kenti Sinop’ sloganıyla tanıtımı da yapılıyor. Son zamanlarda yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan kent özellikle güneş, kurum ve deniz üçlemesi, tarihi ve doğal güzellikleri ile ‘Karadeniz Bodrumu’ olarak da adlandırılıyor. Şehir merkezinin yarımada üstüne kurulu olan şehirde yaşayanlar, birbirlerine olan hürmet ve hoşgörüleri ile tanınıyor. Şehir merkezinde trafik ışığı bulunmayan Sinop’ta, trafik kazalarının görülme oranının da düşük seviyelerde olduğu uyarı çekiyor.
‘MUTLU ŞEHİR’ İMAJI OLUMLU ETKİLİYOR’
‘Mutlu şehir halkı’ imajının kente gelen turistler üzerinde olumlu etki yaptığını bildiren Sinop Turizm Derneği Başkanı Ahmet Çobanoğlu, “Sinop’a birincil kere gelenler doğrusu çok etkileniyor. 100 birey geliyorsa bunlardan 30’u birincil defa geliyor. Ayrıca Sinop halk gelmese bile buranın sosyal yapısından dolayı kentimize karşısında olumlu bir perspektif var. Sinop’ta halk müziği fazla ağırbaşlı ve genel yapıları da turizme açıktırlar. Buraya gelen ahali ilimizi araştırıyorlar ‘Mutlu büyük kasaba’ olduğunu öğrendiklerinde natürel fakat olumlu yönde etkileniyorlar. ‘Mutlu şehir’ teması kentimizin turizmine katkı maddesi sağladı” diye konuştu.
‘MUTLU ŞEHİR’ DİYE GELİYORLAR
Sahil kenarında mısır satan 50 yaşındaki Melek Akın, “Sinop sakin bir şehir halkı olduğu için burada yaşayanlar mutlu. Burada herkesi birbirini tanıyor ve birbirleriyle bir muhabbeti var. Her hangi bir musibet olmuyor olumsuzluklar yaşanmıyor. Bu yüzdende herkes mutlu bir şekilde yaşıyor. İlimize dışarıdan fazla turist geliyor. Buranın ‘Mutlu büyük kasaba’ olduğu duyup gelen de fazla oluyor. Geri dönmeyip buradan ev alıp yerleşenler bile var” dedi.
‘MUTLU OLMAMAK ELDE DEĞİL’
Trabzon’dan tatil yapmak için Sinop’a gelen Selin Karakuş da, “Sinop’u tatil gerçekleştirmek için tercih ettik. buraya Trabzon’dan geldik. Gelmeden önce bizde araştırdık ‘Buranını mutlu büyük kasaba’ olduğunu öğrendik ve bu yüzden buraya geldik. Büyük Kasaba merkezinde limanı ve kalesi hemen dikkatimizi çekti. Bu sakin ve mavi denizi görüp mutlu olmamak elde yok” ifadelerinde bulundu.
‘SİNOP KALESİ’ DİKKAT ÇEKİYOR
Öte yana kente gelen turistlerin birincil uğradığı yerlerin başında ise Sinop Kalesi geliyor. M.Ö. 700 ’lü yıllarda yapıldığı belirli kale tarihte cezaevi olarak da kullanıldı. Osmanlı döneminde kalede bir hapishane olduğuna dair ilk kaydın 1568 yılına ait olduğu ifade edildi. 2 belli başlı giriş kapısı olan kalenin 2 bin 50 metre uzunluğunda, 3 metre genişliğinde, 25 metre yüksekliğinde sur duvarları bulunuyor.
‘HAMSİLOS KOYU BÜYÜLÜYOR’
Kentin en kayda değer doğal güzelliklerinden biri ise şehir halkı merkezine yaklaşık 11 kilometre uzaklıkta bulunan Hamsilos koyu. Çam ormanı içinde yer alan ve 1991 yılında 1’inci derece doğal sit alanı bildiri edilip korumaya alınan koy, Kuzey Avrupa ülkelerinde rastlanan fiyord oluşumunun Türkiye ’deki tek örneği olma özelliğine sahip. Bir deniz girintisi olan Hamsilos koyu; deniz bir dere gibi kıvrılıp kara parçasının içlerine girdiği görüntüsü ile görenleri kendisine hayran bırakıyor.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.