Müzisyen de çıktılar Örümcekler sadece mühendis değilmiş

Müzisyen de çıktılar… Örümcekler sadece mühendis değilmiş!

ABONE OL
Haziran 3, 2021 08:12
Müzisyen de çıktılar Örümcekler sadece mühendis değilmiş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Herkes evinde, iş yerinde, yolda, sokakta mutlaka örümcek ağlarıyla bir kere de olsa karşılaşmıştır. Ne garip değil mi? Örümceklerin bin bir emekle titizlikle ördükleri o tasarım harikası ağları, tozlu köşeleri arındırmak aklımıza gelmese görmeyebiliriz. Onlar da yıllardan beri bulundukları o köşede gürültüsüz sedasız şaşılacak kadar güzel mühendislik eserlerini ortaya koymaya devam edebilirler.

İşte o mühendislik harikası ağlar üzerinde bugüne değin çoğu araştırma yapıldı. Bunlardan en ilginci örümcek ağlarından esinlenilerek ses geçirmeyen metamalzeme geliştirilmesi üzerineydi… 

Örümcek ağlarının son derece kuvvetli olduğu aşina bir gerçek. bu nedenle araştırmacılar, dayanıklı ve hafif giysiler, kurşun geçirmez yelek ve paraşüt gibi potansiyel uygulamalar için örümcek ipeğinden esinlenen malzemeler geliştirme fikrinin üstünde duruyor.

Hatta İtalya, Fransa ve İngiltere ’den bir araştırma ekibi,  Nephila örümceğinin ünlü altın renkli ağlarının karışık mimarisinden etkilenerek bir yankı metamalzeme tasarladı. Torino Üniversitesi’nden Federico Bosia “Nephila örümceğinin ağlarla yarattığı çember, oldukça ilginç özelliklere sahip. Ayrıca kurduğu ağ, hafif olmasına rağmen frekans aralıklarında titreşimleri zayıflatabiliyor” açıklamasında bulundu.

Müzisyen de çıktılar... Örümcekler sadece mühendis değilmiş

class=’cf’>

Bu çalışmaya dek kimse örümcek ağlarının akustik özelliklerini araştırmış değildi. Örümcek ağından ilham aldıkları akustik metamalzemelerin öbür varyasyonlarını modelleyen araştırmacılar, tasarladıkları malzemenin piyasadaki diğer malzemelere kadar düşük frekanstaki sesi daha verimli bir biçimde azaltabileceğini ortaya koydu.

Daha da önemlisi örümcek ağından ilham alınarak geliştirilen bu metamalzemenin titreşimleri denetleme edebilme özelliği kullanılarak, mekanik alanda yeni bir uygulamalar yaratılabilir…

Bu malzemenin gürültü azaltma, daha aşağı dalga boyu görüntüleme ve akustik gizlemeler gibi alanlarda kullanılabileceği öngörülüyor. Bu konuda incelemeler hâlâ devam ederken, bu defa ABD ’deki bilim insanları sıra dışı bir çalışmaya imza attı. Uzmanların örümcek ağlarının sesini kaydetmesiyle ortaya inanılmaz sonuçlar çıktı!

ÖRÜMCEK AĞLARININ SESİNİ DİNLEDİLER

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ’nden bilim insanları uzun zamandır örümcek ağlarının sırrını çözmek için çalışıyor. Ekibin lideri olan Prof. Dr. Markus Buehler örümcek ağlarının niçin ilgilerini çektiğini şöyle açıklıyor: “Ağlar, gayesizce gibi görünse de inanılmaz detaylara sahip birçok iç yapıdan oluşuyor. Bu yapı takım olarak bizi büyülüyor.”

Bundan Başka hileli da sayılmazlar. Çünkü varlığını minimum 165 milyon yıldır sürdüren bir tasarım harikasından bahsediyoruz. Bu durum bile örümcek ağlarını araştırmak için kayda değer bir niçin… sırası gelmişken bu laf size gösterişli gelmiş olabilir ancak yedi-sekiz sene değin önce araştırmacılar Moğolistan ’da 165 milyon yıl önce yaşadığı kanıtlananan bir kadınsı Nephilia örümceği fosili buldu.

class=’cf’>

Müzisyen de çıktılar... Örümcekler sadece mühendis değilmiş

Peki örümceklerin harika ağ tasarımcıları dışarıya birer müzisyen de olabileceği fikri nasıl ortaya çıktı?

Buehler bununla birlikte uzun süredir müzik ve bilim arasındaki ilişki üzerine incelemeler yapan bir bilim insanı… Doğal maddelerden çıkan ritim ve melodileri araştırıyor. Bu projeye yönelmesinin en büyük nedenini “Örümcek ağlarından çıkan müzik, insanların daha önce deneyim ettiğinden fazla daha öbür ilhamlar sunabilir” diye açıklıyor.

class=’cf’>

NEFRET EDILEN ŞEY FİLMİ MÜZİĞİ GİBİ…

Peki örümcek ağındaki sesler nasıl ortaya çıktı? Prof. Buehler, “Örümcekler çevreyle ve öteki örümceklerle irtibat için titreşimlerden yararlanıyor. Bu titreşimleri kaydederek, titreme şablonlarını suni zeka yardımı ile tanımlamaya, böylece hangi titreme örüntüsünün hangi belirtilmiş davranışlarla ilişkili olduğunu ortaya çıkarmaya çalıştık” ifadelerini kullanıyor.

Bu doğrultuda ekibin ilk işi önce üç boyutlu kesitleri yetişmek için doğal bir örümcek ağını lazerle incelemek oldu. Ardındaki da ağı her tarafta yapılandırmak için bilgisayar algoritmalarını kullandılar ve ağın tellerine öbür ses frekansları atandı ve notalar ortaya çıktı. Daha açık bir şekilde açıklama yapmak icabında, notaları oluşturmak için ağın genişliği, bağlantı noktası sayısı ve ağ parçasının uzunluğunu dikkate alındı, suni zeka da kullanılarak her bir tele bir ses atandı…

class=’cf’>

Markus Buehler ve ekibin geri kalanı örümcek ağlarının yapısının arp ya da diğer bir telli çalgıyı andırdığını ifade etse de ortaya çıkan netice, daha çok bir korku filmi müziğini andırıyor. 

Egzersiz dahilinde yayınlanan ikinci video daha da alımlı… Burada örümcek ağı aşırı gerildiğinde ya da kopmaya başladığında oluşturduğu titreşimler, insanların duyabileceği bir frekansa dönüştürülmüş. Buna tarafından örümcek ağları aşırı gerildiğinde ortaya kapı gıcırtısına benzeyen bir ses ortaya çıkıyor.

İLGİNÇ İDDİA

class=’cf’>

Markus Buehler çalışmayla ilgili “Olur Ya de bir örümceğin dilini konuşmaya başlıyoruz. Bir sonraki aşamada örümceklerle irtibat kurma kabiliyetini geliştirebileceğimizi umuyoruz. Hatta örümceği sinyallere belirli bir şekilde yanıt vermesi için hareket etmeye özendirme edebiliriz” diye konuştu.

Bu gerçekte çok gösterişli bir izah etme… Örümceklerle gerçekten iletişim kurulabilir mi? Bunun olup olamayacağını ekibin ilerleyen zamanda yapacağı çalışmalarda göreceğiz…

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.