X
Obezite ve Covid-19… ‘Ateşe benzin dökmek gibi’

Obezite ve Covid-19… ‘Ateşe benzin dökmek gibi’

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:16
Obezite ve Covid-19… ‘Ateşe benzin dökmek gibi’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Federasyonun Dünya Obezite Günü vesilesiyle yayımlanan raporunda bulunan veriler ürkütücü. Rapora tarafından Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden 2,5 milyon kişiden 2,2 milyonu, obezitenin yaygın olduğu ülkelerde yaşıyor. Özellikle ABD, İngiltere, İtalya gibi nüfusun yarısından fazlasının aşırı şişman olduğu toplumlar, koronavirüs kaynaklı ölümlerde en büyük paya sahip.

Dünya Obezite Federasyonu’na göre, aşırı kilolu edinmek, Covid-19 karşısında yaşın peşinde ikinci önemli tehlike faktörü. Nüfusun yarısından fazlasının Vücut Kütle Endeksi’nin sıradan kabul edilen düzey olan 25 kg/m2’nin üzerinde olduğu ülkelerde, ölüm oranları 10 kat daha yüksek seyrediyor. 

Buna göre, Vietnam aşırı kilolu insan nüfusunun en az, Covid-19 kaynaklı ölümlerin ise ikinci asgari seviyede olduğu ülke. Ayrıca fazla kilolu kişilerin hem de vefat olanlarının yüksek olduğu ülkelerde ise ilk sırayı Belçika alırken, Slovenya, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Portekiz, Karadağ ve ABD onu peşine düşüp takip ediyor.

Raporda hem hükümetlere obeziteyle mücadelede daha pozitif çaba gösterilmesi keza de fazla kilolu kişilerin aşılama süreçlerinde önceliklendirilmesi çağrısı yapılıyor.

OBEZİTE AŞI ETKİNLİĞİNİ AZALTABİLİR

Bu ülkelerden biri olan İtalya’da geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma da obezitenin aşı etkinliğini azalttığına dair ürkütücü veriler içeriyor.

İtalyan araştırmacılar, sağlık durumu çalışanlarının da yer aldığı bir çalışmada, obez kişilerin ikinci doz aşının ardından dinç bireylerin yarısı kadar antikor ürettiklerini saptama etti. Aşı etkinliği açısından bunun ne anlama geldiğini bilmenin henüz çok erken olduğunun altını çizen uzmanlar obezite sorunu olan kişilerin koronavirüse karşı korunmalarını temin etmek için ek bir doza gereklilik duyabileceklerini açıklama etti.

Roma ’daki Istituti Fisioterapici Ospitalieri gerçekleştirilen araştırmada, Pfizer/BioNTech’in iki doz Covid aşısı sonrası afiyet çalışanlarının antikor düzeylerine bakıldı. Buna kadar ikinci doz aşı uygulandıktan 7 gün daha sonra yüzde99,5’inde antikor yanıtı gelişti. Ama aşırı şişman ve obez olan bireylerde bu oranın daha düşük olduğu tespit edildi.

Daha önce yapılan araştırmalarda da obezitenin, Covid-19’un vefat riskini takriben yüzde 50 ve hastaneye yatış durumunu da yüzde 113 artırdığı tespit edilmişti. Zira obezite hastalarında görülen yürek hastalığı veya Müşteri 2 diyabet gibi bir takım ilişkili rahatsızlıklar koronavirüs riskini artırabiliyor. Bunun yanı sıra aşırı kilonun insülin direnci ve iltihaplanma gibi metabolik değişikliklere niçin olması da vücudun enfeksiyonlarla savaşmasını kuvvet ayla getiriyor.

Araştırma ekibi de çalışmayla ilgili şunları kaydetti: “Obezite, Covid-19’lu hastalar için büyük bir risk faktörü olduğu için bu alt grupta etkin bir aşılama planlamasının oluşturulması zorunlu. Bunun için daha pozitif çalışmaya gereklilik olmasıyla birlikte, elde edilen veriler bilhassa de obez hastalarda Covid-19 için aşılama stratejilerinin geliştirilmesinde manâlı bir etmen olabilir.”

Koronavirüsü atlattım dediğime bakmayın... Uzun Covidi yaşayanlar ve uzmanlar anlatıyor

‘Koronavirüsü atlattım dediğime bakmayın…’ Uzun Covid’i yaşayanlar ve uzmanlar anlatıyor!

UZMANLAR NE DİYOR?

Özet Olarak obezite, insan sağlığını tehdit eden diyabet ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları da tetikliyor. öte taraftan bağışıklık sistemi sorunlu olan obez bireylerde rahatsızlık daha ağır seyrediyor. Peki, obez bireyler için aşının koruyuculuğu daha mı az, bu noktada bambaşka aşı çalışmaları mı yapılmalı?

Ayrıca akıllardaki bu soruların yanıtlarını ayrıca de obezite riski içeren hastaların koronavirüs sürecinde nelere uyarı etmesi gerektiğini Obezite Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Belli Ersoy, hurriyet.com.tr için değerlendirdi.

Obezite ve Covid-19... Ateşe benzin dökmek gibi

 Koronavirüs ile obezite aralarında nasıl bir ilişki var? Obezite hastaları niçin koronavirüsü daha ağır geçiriyor?

Bir yılı aşkın süredir koronavirüs-obezite ilişkisi hakkında birçok araştırma yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Gerçekleştirilen meta-analizlerin sonuçlarına tarafından obez ırk hastalığı daha ağır geçirmekteler. Bunun nedenlerinden biri, obez insanların ürettikleri antikor seviyelerinin az olmasıdır. Bu da daha şiddetli enfeksiyona ve bu şahısların hastalığı daha ağır geçirmelerine niçin olmaktadır.

Diğer bir neden obez bireylerde şeker hastalığı, kalp hastalığı, solunum sistemi hastalığı gibi kronik problemlerin sık olarak görülmesidir. Bu hastalıklara sahip olanların Covid-19 enfeksiyonunu daha ciddi geçirme olasılıkları dinç bireylere göre daha yüksektir. Obezite damarlarda inflamasyona neden olmaktadır. Yani obez hastaların gerçekten damar problemleri de vardır ve koronavirüs enfeksiyonu ciddi seyir gösterdiğinde damarları etkiler ve pıhtılara niçin olur. Bu etki obezlerde fazla daha önemli olarak görülmektedir. Obez hastaların yağ kütleleri pozitif olduğundan soluk alıp vermeleri de güçlük yaratır. Özellikle entübe hastaların yüzüstü yatırılmalarının bir nedeni de budur.

Obezite, koronavirüs tedavisini zorlaştırıyor mu?

Obez hastaların Covid-19 enfeksiyon tedavileri, hastalığın daha ciddi seyrettiği vakalarda bir takım güçlüklere neden olur. Bu nesil hastalarda, sahip olunan yandaş hastalıklar ve bunların alevlenmeleri nedeniyle sadece enfeksiyonla uğraş yok, bu hastalıklarla da mücadelede gerekir. Mesela enfeksiyon diyabeti tetikler ve kan şekeri düzeylerinin kontrolü güçlükler taşır. Astım yarı hastalığı da olan obezlerde Covid-19 enfeksiyonu, astımın çok daha şiddetlenmesine, hastaların entübe edilmelerine ve entübasyon takiplerinin güçlüğüne neden olabilir. Temelinde bir damar hastalığı da olan obezite ve koronavirüs enfeksiyonu, yanan bir ateşin üzerine benzin dökmek gibidir, rahatsızlık kontrolden çıkabilir ve gözden düşmüş sonuçlara neden olabilir.

Koronavirüs aşısı obezlerde daha az etkin olabilir mi? Bu konuda çalışmalar ne diyor? Obez hastalar için bambaşka aşı çalışmaları yapılmalı mı?

Aşı ve obezite ilişkisi ile ilgili geniş çaplı incelemeler bulunmamakla birlikte, Covid-19 aşısının obez hastalarda sağlıklı bireylere göre daha eksik etkili olduğuna dair tatmin edici incelemeler da az önce mevcut değil. Bugüne değin uygulanan aşılarda obez olanlar ve olmayanlar diye bir ayırım yapılmamış. Fakat Covid-19 enfeksiyonu ile ilgili yapılan çoğu araştırma içerisinde bu da gelecekte yer alabilir.

İnsanlar obez olsun veya olmasın öteki dinç bireylerde olduğu gibi her bireyin ayrı immün yanıtları olabilir. Oluşan antikor miktarlarının standart bir değeri yok, kimi insan yüksek miktarlarda antikor üretirken bazıları da daha düşük seviyede antikor üretebiliyor. Kanımızda aşı sonrası antikor olması da tek başına hastalığı hangi şiddette geçireceğimizin garantisini vermiyor. Manâlı olan önce hasta olmamak ve gereken bütün tedbirleri olmak. Hasta olduğumuzda da savunma sistemimizin, kalıtımsal yapımızın ne değin dirençli olduğu mühimdir.

7 SORU 7 YANIT | Yerli aşıda hedef sonbahar

7 SORU 7 YANIT | Yerli aşıda niyet sonbahar

Obez hastalar koronavirüs sürecinde nelere uyarı etmeli?

Obez hastalar koronavirüs salgını baştan başa, beslenmelerine uyarı etmeli ve bu süreçte şüphesiz kilo almamalılar. Muhtemel olduğunca sosyal ortamlardan uzak durmalı, maske takmalı ve kişisel hijyenlerine uyarı etmeliler. Ayrıca ahenkli uykuya, stresten uzaktan durmaya ve alıştırma yapmaya da ihtiyaçları var.

Kimler obezite riski aşağı? Obeziteye aleyhinde hangi önlemler alınmalı?

Tembel yaşamış, fast food ile beslenen, alıştırma yapmayan ve ağır stres altındaki bireylerin hepsi obezite riski altındadır. Bu bireylerin yemek yemek yeme ve uyku düzenleri bozuktur ve açıkgöz kaldığı bütün zamanlarda, tok olmalarına rağmen yemek yemek yerler, yiyerek mutlu olurlar. İnsanların kendilerine yaptığı en büyük musibet artı kilolu veya obez olmalarıdır.

Obezite yalnızca görüntüsel bir bozukluk değildir, bununla birlikte afiyet problemlerini de beraberinde getirir. Şeker Hastalığı, yürek hastalıkları, astım ve sözde solunum problemleri ve eklem rahatsızlıklarının hepsi obezite nedeni ile gelişir. Ayrıca meme kanseri, mide ve kalın barsak kanserleri gibi daha birçok kanserin belli başlı nedeni obezitedir. Sadece eksik yemek tüketip egzersiz yapıp kilo almayarak ömrünüzü 12 sene uzatabilirsiniz.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.