X
Önemli bir sağlık sorunu: İdrar kaçırma

Önemli bir sağlık sorunu: İdrar kaçırma

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:17
Önemli bir sağlık sorunu: İdrar kaçırma
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İdrar kaçırma, ne yazık ama bilhassa kadınlarda sık görülen fazla önemli bir hayat kalite sorunudur. Terbiyesizce her üç kadından biri idrar kaçırma sıkıntısını yaşar. Ancak bu sorunun boyutu fazla ayrı olabilmektedir. Ağır vakalarda, aralıksız ped taşımak zorunda kalan kadınlarda, idrarla ıslanmış pedlerle ciltte de tahriş görebilmekteyiz. Mantar ve bakteri enfeksiyonları da gelişebilmektedir.

İdrar kaçırma başka yakınmalarla birlikte olabilir. çoğu kez idrara gitme, sıkışma, gece idrara sık kalkma, idrar yaparken yanma veya gidip gelen idrar yapma, idrar yapamama, tam boşaltamama bu yakınmalar aralarında sayılabilir.

FARKLI ŞEKİLLERDE GÖRÜLEBİLİYOR!

İdrar kaçırma fazla farklı şekillerde olabilir; gülerken, öksürürken, ağır kaldırırken ya da spor yaparken görülebilir. Diğer bir idrar kaçırma da tuvalete yetişememe şeklindedir ama genelde yaşla birlikte daha sık görülür veya mevcut şikâyet ağırlaşır, az kalsın sürekli idrar akışından laf edilir. Bazı kadınlarda her iki tipte kaçırma birlikte bulunur. Uyku sırasında idrar kaçırma olabilir. Bu sorun sadece çocuklukta görülmez, yetişkin kadınlarda da olabilir. Çok huzursuz bir şart ise birliktelik sırasında idrar kaçırmadır. Mesanenin doluluğunun fark edilmemesi halinde taşma ile idrar kaçırma meydana gelebilir. İdrar yolları ile üreme sistemi organları aralarında, allah vergisi ya da daha sonra işlem komplikasyonu olarak meydana gelen olağandışı açıklıklar da aralıksız idrar akışı şeklinde idrar kaçırmalara niçin olur. Bu fazla ayrı şekilde görülebilen idrar kaçırmaların nedenlerinin de çok öbür olduğu açıktır. Dolayısıyla idrar kaçırma yakınmasının ve birlikte olduğu diğer şikayetlerin ayrıntılı araştırılması, dürüst bir tanıya varmak için şarttır. Sıklıkla bu yalnızca öyküyü dinleme ve tetkik bulguları ile birlikte tatmin edici olmayıp, laboratuvar tetkiklerine de ihtiyaç olmaktadır.

İdrar kaçırmanın çoğunlukla birlikte olduğu üreme organları sarkmaları da bu aşamada değerlendirilmeli ve tedavi yönteminin seçiminde dikkate alınmalıdır.

İdrar kaçırma, idrar yapmada güçlükler gibi ara sıra fazla önemli nörolojik hastalıkların birincil belirtisi olabilir. Bilhassa ani çoğalan idrar kaçırma yakınmalarında bu yönden değerleme önemlidir. Multipl skleroz(MS), Parkinson, beyinde pıhtı ya da kanamalarla seyreden ve ‘CVA ’ olarak tanıdık hastalıklar, omurilik hastalıkları gibi…

Önemli bir sağlık sorunu: İdrar kaçırma


İDRAR KAÇIRMANIN GENETİK BİR YÖNÜ VAR MI?

Maalesef evet. Anne ve kız kardeşte idrar kaçırma varsa daha sık görülmektedir. Öyküde baskı, travmatik vaginal doğumlar, iri bebeklerin doğumu, geçirilmiş üreme organlarına karşın büyük operasyonlar, bu bölge radyoterapileri de etkenlerdendir.

Korunmaya yönelik tedbirler natürel oysa vardır. Bu sağlıklı tavır modelleri; yerinde miktarda ve şekildeki içeceklerle, obezitenin önlenmesinden başlayarak ilgili bölge kas egzersizlerini de kapsamaktadır.

arpanetmedya.com’a katkıları için teşekkür ederim.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.