Pamukkalede tekstil atıkları ve giysiler atık kutularıyla geri dönüşüme kazandırılacak
  • Özgür Haberci
  • Denizli
  • Pamukkale’de tekstil atıkları ve giysiler, atık kutularıyla geri dönüşüme kazandırılacak

Pamukkale’de tekstil atıkları ve giysiler, atık kutularıyla geri dönüşüme kazandırılacak

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:26
Pamukkalede tekstil atıkları ve giysiler atık kutularıyla geri dönüşüme kazandırılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DENİZLİ’nin Pamukkale ilçesinde, kullanılmış giysi ve dokuma atıklarının geri dönüşüme kazandırılması için ilçe geneline 200 adet atık kutusunu yerleştirilmesi için Belediye tarafından egzersiz başlatıldı.

Pamukkale Belediyesi, geri dönüşüme katkı maddesi karşılamak için proje başlattı. Kullanılmış giysi ve tekstil atıklarının toplanmasını kapsayan proje ile ilçe genelinde toplam 200 adet kutu halkın yoğun olarak bulunduğu noktalara yerleştirileceği bildirildi. Çalışmanın birincil etabında büyük kasaba merkezindeki mahallelerde dokuma atığı toplama kutuları monte edildiği kaydedildi.

Pamukkale sınırları içerisinde yer alan işyerleri, evler ve sözde yerlerden evsel kaliteli atıklardan ayrı ayrı, giysi ve tekstil atıklarının Sıfır Atık Yönetmeliği ve Atık Idare Yönetmeliği hükümlerine kadar düzenli olarak toplanacağı belirtildi. Toplanan tekstil atıklarından elde edilen gelirin Pamukkale Belediyesi bünyesinde etkinlik bildiren Sosyal Market aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılacağı açıklandı.

ELDE EDİLEN GELİR İHTİYAÇ SAHİPLERİNE GİDECEK

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, ilçeyi geleceğe daha dinç bir şekilde sıralamak için çevre konusunda hassasiyet gösterdiklerini söyledi. Bu proje ile ilçenin manâlı kazanımlar elde edeceğini gösteren Örki, “Toplanan tekstil atıkları yeniden ekonomiye kazandırılmış olacak. Bu projeyi daha da anlamlı yapan ise firmamızla yapmış olduğumuz kontrat çerçevesinde aldığımız bedeli Sosyal Market’e ek gelir olarak aktaracağız. Bu ekstra kazanç sayesinde, daha artı vatandaşımıza yardım edebilir ayla geleceğiz. Pamukkaleli vatandaşlarımızın bu hoş projemize yardım vereceğine inancım bütün. Evlerinde giymedikleri, kullanmadıkları kıyafet ve tekstil atıklarını çöpe atmak yerine tekstil atık kutularımıza atmaları halinde keza ilçe ekonomimiz hem de ilçede yaşayan gereksinim sahibi vatandaşlarımızın yüzleri gülecek” dedi.

VATANDAŞ UYGULAMADAN MEMNUN

Topraklık Semt Muhtarı Mehmet Alkapar, Pamukkale Belediyesi’nin giysi ve tekstil atık kutularını mahallelerine yerleştirmiş olmasından mutlu olduğunu ifade edip, “Bu nesil çalışmalar fazla manâlı. Bu şekilde kullanılmayan giysiler ve ayakkabılar ayrı ayrı toplanarak geri dönüşüme kazandırıyor. Bu ve sözde incelemeler bana kadar kibir verici” diye konuştu.

İstiklal Caddesi esnaflarından Osman Gümüş ise atık kutusun kayda değer bir hizmet için kullanılacağını açıklama ederek, “Bu uygulama çok güzel oldu. Özellikle bu projenin gereksinim sahibi vatandaşlara destek verecek bir tatbik olması daha da hoş. İlk olarak projeye ben de eski ayakkabımı kutuya atarak destek verdim” dedi.

Deniz TOKAT / DENİZLİ,

 

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.