X
Polonya Cumhurbaşkanı ülkesine en uzak köyde

Polonya Cumhurbaşkanı ülkesine en uzak köyde

ABONE OL
Mayıs 26, 2021 04:52
Polonya Cumhurbaşkanı ülkesine en uzak köyde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’ın daveti üstüne Türkiye ’ye resmi ziyarette bulunan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda dün eşi Agata Korhhauser Duda ile birlikte, Polonezköy ’ü ziyaret etti. “Onlar bizim için çok önemli. Ulusumuzun bir parçası. Polonya henüz haritada bulunmazken Polonyalılar burada kendi vatanını buldu” diyen Duda, Türk vatandaşı soydaşları kadar coşkuyla karşılandı. Polonezköy ’ün tarihini anlatan Zofia Rizi Anıt Evi ’ni ziyaret eden Duda, Polonezköy muhtarı Antony Vilkosevski ’den de veri aldı.

Duda, İstanbul programı zarfında Fener Rum Patrikhanesi ’ni de ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Duda ve eşi, ziyaret sonrası Patrik Bartolomeos ile anı fotoğrafı çektirdi. Duda ayrıca Feriköy ’deki Latin Katolik Mezarlığı ’nda bulunan Konsolos Wojciech Rychlewicz onuruna dikilen abide taşının açılışını gerçekleştirdi.

Osmanlı İmparatorluğu 1842 yılında, sürgündeki Polonya Prensi Adam Czartoryski ’ye vefalı fazla sayıda siyasi ve askere kucak açmıştı. Bu tarihte kendilerine verilen arazide kurulan Polonezköy, kurucusunun adı olan Adam ’dan nedeniyle ‘Adamköy ’ adını almıştı.

class=’cf’>

Polonya Cumhurbaşkanı ülkesine en uzak köyde

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.