X
Pozitif vakalar aramızda geziyor HES kodunda insanlık dışı sahtekarlık

Pozitif vakalar aramızda geziyor! HES kodunda insanlık dışı sahtekarlık

ABONE OL
Nisan 9, 2021 06:55
Pozitif vakalar aramızda geziyor HES kodunda insanlık dışı sahtekarlık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de koronavirüs olgu sayıları her geçen gün artıyor. Günlük olgu sayıları 50 bini geçiyor. Uzmanlarsa son zamanlarda vaka ve ölüm sayılarındaki artışın nedeninin HES kodu sahtekarlığı olduğunu söylüyor. Bilhassa AVM ve restoranlarda görevlilerin HES kodlarını akılsızca yapılan yoklama etmesi bu HES kodu sahtekarlığınının artışına niçin oluyor. Koronavirüs testi fazla meydana çıkan ve karantinada olması gereken kişiler bu kodları ya olumsuz bir tanıdıklarından ya da sosyal medyada HES kodunu paylaşan birilerinden ekran görüntüsü alarak gerçekleştiriyor. Edindikleri bu ekran görüntüsü ile korona testi pozitif olmasına karşın istediği yere rahatça girip çıkabiliyor.

Pozitif vakalar aramızda geziyor HES kodunda insanlık dışı sahtekarlık

class=’cf’>

AVM GİRİŞLERİNDE ÇOK SIRA OLDUĞU İÇİN GÖREVLİLER KODLARA HIZLICA BAKIYOR

Pozitif ya da temaslı kişilerin başta AVM ve restoran elde etmek üzere çoğu yere girdiğini söyleyen Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Ali Murat Kırık, “Koronavirüs pandemisinin etkisiyle birlikte bundan böyle sosyal uzaklık ve sosyal izolasyon kuralları gitgide artarak artmaya başladı. Bu süreçte Yaşam Eve Sığar uygulaması içerisinde bulunan kodu kullanarak kişilerin risk durumu belirlenmiş oluyor. Ancak bu dönemde toplum sağlığını riske atan kişilerinde olduğunu söyleyebilmek olası. Son zamanlarda bazı fazla veya temaslı kişiler negatif bir kişinin HES kodu ya da HES kodunun ekran görüntüsü ile istediği yere girebiliyor. Örneğin AVM girişlerinde çoğunlukla çok sıra olduğu için emniyet görevlileri bu HES kodlarına hızlıca bakıp o kişileri içeri alıyor. Bu noktada bu halk kendilerini riske attıkları gibi çevrelerini de riske atıyor” dedi.

VAKA VE VEFAT SAYILARINDAKİ ARTIŞIN NEDENLERİNDEN BİRİ HES KODU SAHTEKARLIĞI

class=’cf’>

Pozitif ya da temaslı olan bir kişinin başkasının HES koduyla gezmesinin insanları ölüme çekmek olduğunu belirten Doç. Dr. Kırık, “Birisi bir lokanta veya AVM’ye başkasının HES koduyla girdiği süre bulunduğu ortamdaki herkesi artı yapma ihtimali artıyor. Son zamanlarda vaka ve ölüm sayılarındaki artışın sebeplerinden birinin de HES kodu dolandırıcılığı olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

Pozitif vakalar aramızda geziyor HES kodunda insanlık dışı sahtekarlık

 KİMLİK KONTROLÜ  DE YAPILMALI

Doç. Dr. Kırık, sözlerine şu şekilde devam etti: “AVM ve lokanta çalışanları HES koduna baktıktan ve risksiz yazısını gördükten sonradan vatandaşları içeri almalı. bununla birlikte burada görevlinin yapması gereken şey HES kodu ile birlikte kişinin adını ve soyadını denetim etmesi. Vatandaşlar ise bu kimlik kontrolün sırasında T.C. kimlik numaralarını elleriyle kapatarak gösterebilir” biçiminde konuştu.

Pozitif vakalar aramızda geziyor HES kodunda insanlık dışı sahtekarlık

class=’cf’>

PAYLAŞIMLAR SOSYAL MEDYAYA DÜŞTÜ

İnsanların alkış uğruna sosyal medyada HES kodlarını paylaştığını söyleyen Doç. Dr. Kırık, “HES kodlarını gömlek ve tişörtlerinin üzerine bastıran bile var. Sosyal medyada HES kodunu paylaşmış bir kişinin HES kodunu alarak fazla gizli bir şekilde AVM ve restoranlara girilebilir. HES kodları bizim bireysel verilerimiz dahilinde yer alıyor. Çünkü HES kodunuz size aittir ve biriciktir. Dolayısıyla bu kodların internet ortamında fütursuzca kazara bir şekilde paylaşılması şüphesiz yanlıştır” dedi.

BAŞKASININ HES KODUYLA AVM’YE GİRMEK İSTEYENLER OLUYOR

İstanbul’da bulunan bir AVM’de Emniyet Görevlisi Amiri Serdar Galatasaraylı, “HES kodu sorgulama mecburu hale geldi. Biz de elimizdeki telefonlarla Yaşam Eve Sığar uygulaması üstünde HES kodu sorgulaması yapıyoruz. Ara Sıra riskli kişilerde AVM’ye girmek isteyebiliyor. Bizler de derhal duruma müdahale ediyoruz. Başkasının HES koduyla girmek isteyenler de ara sıra oluyor. O sırada kodu okuttuğumuzda çıkan harflerle kişinin söylediği ismi kıyaslıyoruz. Kişinin söylediği ad ile ekrandaki harfler tutuyorsa AVM’ye alıyoruz. Oysa uyuşmadığı zaman içeriye almıyoruz” dedi.

Pozitif vakalar aramızda geziyor HES kodunda insanlık dışı sahtekarlık

Vatandaşları AVM’ye alırken üç aşamadan biri ile yoklama ettiklerini bildiren Galatasaraylı, “Birinci faz HES kodu sorgulama. İkinci evre barkod kodu ile sorgulama. Üçüncü faz ise kullanım üstünde risksiz yazısını görüp içeri alma biçiminde oluyor. HES koduyla giren kişilere güvenlik görevlisi arkadaşlarımız olası olduğunca adlarını ve soyadlarını soruyor. Ama başkasının HES koduyla AVM’ye girmek isteyen kişi kendisinde bulunan HES kodu sahibinin ismini söyleyebilir. O esnada diğer bir dilekçe gerçekleştiremiyoruz. Bizim vatandaşlara kimlik sorma gibi bir yetkimiz yok. Böyle bir yetkimiz olmadığı içinde kişiler başkasının HES koduyla AVM’ye girmiş oluyor.”

VATANDAŞLAR KAĞIDA YAZIP SIRAYA GİRİYOR

Sahte HES koduyla AVM’lere girmeyi minimize etmeye çalıştıklarını vurgulayan Emniyet görevlisi, “Hayat Eve Sığar uygulamasını herkes kullanırsa biz de burada insanları bekletmemiş oluruz. AVM önlerinde de sıra olmamış olur. Genelde vatandaşlar ekran görüntüsü veya bir kâğıda HES kodlarını yazarak geliyor. Herkes uygulamayı kullanırsa sahte HES kodu kullananları bir nebze önlemiş oluruz” ifadelerini kullandı.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.