Prematüre bebeklerde körlük tehlikesi

Prematüre bebeklerde körlük tehlikesi

ABONE OL
Mayıs 5, 2021 04:40
Prematüre bebeklerde körlük tehlikesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz hafta Sıhhat Bakan Yardımcısı Sabahattin Açık Fikirli imzasıyla illere gönderilen genelgeye kadar riskli görülen erken doğan bebeklere zorunlu tarama yapılacak. Genelgenin ayrıntıları şöyle: “Prematüre retinopatisi (ROP), prematürelerde görülen retina damarlarının gelişimsel bozukluğuna emrindeki olarak gelişen bir göz hastalığıdır. Gebelik haftası, düşük doğum ağırlığı, uygulanan oksijen tedavisinin süresi ve konsantrasyonunun ROP için en iyi tanıdık tehlike faktörü olmasının yanı sıra, erken doğan bebeğin ek hastalıklarının, uygulanan tedavilerin ve girişimsel işlemlerin de ROP gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir. Ülkemizde her sene canlı doğan bebekler içerisindeki prematüre sıklığı, bu prematürelerde gerçekleştirilen ROP taramaları sıklığı, ROP hastalığının çare edilmediği takdirde daimi körlükle sonuçlanması, erken tanı ve doğru zamanda uygun tedaviler ile daimi körlük riskinin yüksek düzeyde azalmasının sağlanması sebebiyle Bakanlığımızca ROP hizmetleri ile ilgili meslek ve işlemlerin düzenlenmesi ihtiyacı doğmuştur.

TARAMA GEREKLI OLACAK

class=’cf’>

32 haftadan küçük ve 1500 gramın altı doğan tüm bebekler ile 32 haftadan büyük ve 1500 gramın üstü doğmasına karşın kardiyopulmoner yardım tedavisi uygulanmış ya da bebeği peşine düşüp takip eden bilirkişi hekimin ROP gelişimi açısından tehlikeli gördüğü erken doğan bebeklere, doğumdan sonraki 4-6 hafta içinde ROP tanı ve tedavi merkezlerinde zorunlu olarak tarama yapılacak. Sağlık Durumu Bakanlığı ’nca yapılan planlamalara tarafından bünyesinde ROP teşhis ve tedavi merkezi kurulmasına karar bahşedilen sıhhat tesisinde ilgili merkezin kurulması gerekli olacak. Tarama muayenesinde ROP teşhisi koyulan vakalar, ilgili sağlık tesisi sorumluluğunda edinmek üzere en yakın ve yerinde olan ROP teşhis ve çare merkezine sevk edilecek. Hastanın sevk ve nakli için belirlenen ROP tanı ve tedavi merkezi, sevkle gönderilen hastayı kabul etmekle ve bekletmeksizin tedavisini sağlamakla sorumlu.”

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.