X
Prof. Dr. Derya Unutmaz koronavirüs ilacı için tarih verdi…

Prof. Dr. Derya Unutmaz koronavirüs ilacı için tarih verdi…

ABONE OL
Haziran 7, 2021 08:08
Prof. Dr. Derya Unutmaz koronavirüs ilacı için tarih verdi…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

-TÜRKİYE’nin pandemi döneminde tanıdığı Prof Dr. Derya Unutmaz, ABD’de bağışıklık bilimi alanında fazla kayda değer çalışmalara imza atıyor. Enfeksiyon hastalıkları ve bağışıklık sistemi konusunda dünyada söz sahibi isimlerden biri olan ve Jackson Laboratuvarı Enstitüsü ’nde ‘Baş Araştırmacı’ olarak çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Unutmaz, hap geliştirme süreçlerine hız katacak “üç boyutlu organ” projesinin detaylarını, ilk olarak DHA’ya anlattı. İlaç firmalarının yakın zamanda safha çalışmalarında insan yerine üç boyutlu yazıcılarda üretilen “suni organlar” kullanmaya başlayacağını söyleyen Prof. Dr. Unutmaz, koronavirüs tedavisi için en geç sonbaharda fazla etkili ilaçların geleceğini müjdeledi.

Amerika ’daki Jackson Laboratuvarı Enstitüsü ’nde ‘Baş Araştırmacı’ olarak bağışıklık bilimi, enfeksiyon hastalıkları ve kanser tedavisi konularında kayda değer araştırmalar yürüten Prof. Dr. Derya Unutmaz, Demirören Haber Ajansı ’na kayda değer açıklamalarda bulundu.

“BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN KOMUTA MERKEZİNİ KANSERE KARŞI EĞİTİYORUZ”

class=’cf’>

İmmünoloji araştırmalarında yeni hap geliştirebilmek ve ceset mekanizmalarını iyice anlayabilmek için yüksek teknoloji gerektiren yöntemler üstünde de çalıştıklarını kaydeden Prof. Dr. Unutmaz, “Fiilen kovid öncesinde bu çalışmalara başladık ancak salgınla beraber azıcık yavaşladı. Ama bugünlerde yeniden o çalışmalara geri döndük. Benim asıl konum bağışıklık sistemi. Bağışıklık sisteminin birçok konuya etkisi var. Mesela son zamanlarda biz, kanser tedavisi üstüne çalışıyoruz. Yine bağışıklık sistemine, yani ‘içimizdeki orduya ’, kanser hücrelerini nasıl tanıtabiliriz ve kansere karşı bu orduyu nasıl eğitebilir, nasıl programlayabiliriz diye bazı araştırmalarımız var. Buradaki stratejimiz, bağışıklık sisteminin ‘T hücrelerini ’- komuta merkezi veya keskin nişancılarda diyebiliriz bunlara- hastalardan alıyoruz, onları laboratuvar ortamında eğitip donatıyoruz, yani genetik olarak programlıyoruz ve bu hücreleri özellikle kanser hücrelerini tanıyacak ışık halkası getirip daha sonra bunları her tarafta hastaya geri veriyoruz. Bu şekilde fazla etkin bir çare yöntemi elde ediyoruz. Ama natürel ancak çalışmanın birçok şu an laboratuvar düzeyinde devam ediyor” dedi.

“İLAÇLARI ORGAN DÜZEYİNDE TEST EDEBİLECEĞİZ”

class=’cf’>

Teknolojik çalışmalarına da değinen Prof. Dr. Unutmaz, bilim ve tıp dünyasını artık üç boyutlu yazıcılarda basılan suni organ devrinin beklediğini anlattı ve şu bilgileri verdi:

“Üç boyutlu basımla laboratuvarda organlar üretiyoruz. Bu fazla önemli. Örneğin bir ilacı test edeceksiniz, bunu bir organ düzeyinde yapmanız gerekli. Akciğerde ya da kalpte, yan ki insanda yapamıyorsunuz bu deneyleri bazen. Yeniden Amerika’da bir Türk hekim arkadaşımla birlikte çalışıyoruz bu proje üstünde. Günümüzde bir ilacın geliştirilmesi için fare deneyleri yapılıyor. Önce hayvanlarda deneniyor yani. Lakin maalesef ilacın etkinliği veya ast etkileri, insanda defalarca hayvanlarda olduğu gibi olmayabiliyor. Onun için Safha 1 çalışmaları yapılıyor. Hatta çoğu ilaç da bu sebeple Faz 1 ya da Aşama 2 aşamasında başarısız oluyor. Çünkü insanda farklı bir sonuç çıkıyor. Eğer biz bunları organ düzeyinde deneme edebilirsek, çok fazla daha seri ilerlemiş olacağız. Yeni ilaç geliştirme konusunda sürat kazanacağız.”

class=’cf’>

“VİRÜSLERİN AKCİĞER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİ 3D ORGANLARLA İNCELİYORUZ”

Pandemi öncesi suni organ modelleriyle meme kanseri ve bir takım virütik akciğer hastalıkları hakkında araştırmalar yürüttüklerini de kaydeden Prof. Dr. Unutmaz, “Örneğin meme kanserinde dokunun içine hücreler nasıl girebiliyor, diğer doku hücreleriyle nasıl bir ilişki içindeler, bunları anlamamız gerekiyordu. Onun üzerine üç boyutlu basım yapıyorduk. Bu çalışmaların sonuçlarını da çok yakın bir tarihte yayınlayacağız. Onun dıştan akciğerde virüsler akciğer dokusuna nasıl giriyor, bütün akciğerin nefes borusu kısımlarını vs, basarak test ediyorduk. Natürel Covid sürecinde birazcık Covid için de çalıştık bu şekilde. Yeniden bağırsaklar çok manâlı. Çünkü bağırsakların içinde bakteriler yaşıyor. O ortamı simüle etmeye çalışıyoruz, modellemeye çalışıyoruz laboratuvarda. Bayağı ilerledik bu konuda. Tabii fakat fazla karmaşık mekanizmalar, derhal geliştirme aşamasındayız ama kanserle alakalı olan çalışmamız, bilhassa hap seçimi için çok yakında ilaç firmaları göre kullanılmaya başlanacak diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

İLAÇ MÜJDESİ

Türkiye ’de insanların maske kullanımına Amerikalılardan fazla daha fazla dikkat ettiğini gözlemlediğini söyleyen Prof. Dr. Unutmaz, Covid-19 ilacının yaz ortasında veya en geç sonbaharda piyasaya çıkacağını düşündüğü belirtti. Doğrusu grip için geliştirilen oysa Covid-19 tedavisindeki etkinliği denenen molnupiravir adlı ilaca dair Safha 3 çalışmalarının bitmek üzere olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Unutmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Merck firması Safha 3 çalışmalarını Mayıs ’ta bitirecekti ama birazcık geç kalma oldu galiba. Çok kısa sürede bu sonuçlar açıklanacaktır diye düşünüyorum. Hayvan deneyleri, Evre 1 ve Faz 2 ’de mükemmel sonuçlar çıktı. Fazla süratli bir şekilde durduruyor virüsü. Öteki büyük firmaların da böyle safha çalışmaları var. Maalesef uzun sürüyor bu çalışmalar ve üstelik hatalı bir taktik yürüttük Covid pandemisinde. çok büyük bir aciliyet vardı, var olan ilaçları test etmekle muhteşem bir enerji harcadık. Mesela hidroksiklorokin, hiç çalışmadığı belirli olan bir ilacı her zaman test ettik, zaman kaybettik. Ben fazla etkili ilaçlar çıkacağından eminim. Şayet bu yaz, olur ya sonbahara dürüst.”

class=’cf’>

Bu iddia çok konuşulmuştu.. Prof. Dr. Unutmaz yanıtladı Korona aşısı kısırlık mı yapıyor

Bu iddia fazla konuşulmuştu.. Prof. Dr. Unutmaz yanıtladı! Korona aşısı kısırlık mı yapıyor?

“İNGİLTERE ’DE HİNT VARYANTI BASKIN ÜLKÜ GELDİ”

Prof. Dr. Derya Unutmaz, Dünya Sağlık Örgütü ’nün artık Covid-19 varyantlarında yeni bir adlandırma sistemine gittiğini belirterek, “Bildiğiniz gibi şimdiye kadarki varyantların dünyada 4 çeşidi var. DSÖ bunlara İngiltere, Hindistan vs seslenmek yerine bundan böyle ‘Alfa, Beta, Gama, Delta ’ şeklinde bir adlandırma sistemine geçti. İngiltere’de çıkana Alfa varyantı deniyor bundan böyle. Brezilya’daki daha önce P1 denilen varyant Beta, Güney Afrika varyantı Gama, Hindistan’da meydana çıkan varyant da Delta olarak adlandırıldı. İngiltere’de çıkan fazla daha bulaşıcı bir varyanttı ve seri bir şekilde dünyayı ele geçirdi.

class=’cf’>

6 Haziran koronavirüs tablosu ve vaka sayısı açıklandı

6 Haziran koronavirüs tablosu ve vaka sayısı açıklandı!

Fiilen virüsler birbirleriyle rekabet ediyorlar, daha fazla bulaşıcı olan versiyonu bir menfaat sağlıyor ve seri bir şekilde yayılıyor. Brezilya ve Güney Afrika’da olanların biraz daha fazla tehlikesi var. Çünkü onlarda antikorlardan kaçış mutasyonları oluştu. Daha önce kovid geçirenlerin bir daha enfekte olma riski oluştu. veya aşı sonrası antikor düzeyi çok yüksek değilse, enfekte olabiliyorsunuz. Hindistan’da çıkan Delta varyantı ise hepsinin bu özelliklerini bir arada topladı, daha tehlikeli bir ayla geldi. Hatta Alfa yani İngiltere’deki çıkandan çok daha bulaşıcı olduğu söyleniyor. derhal İngiltere’de bile Alfa ’nın yerine geçmiş durumda Hindistan’dan gelen virüs. Bu bakımdan fazla tehlikeli ve bir tedarik antikorlardan da kaçıyor” dedi.

Vietnamda ortaya çıktı: İngiliz ve Hint varyantlarından yeni bir mutasyon doğdu

Vietnam’da ortaya çıktı: İngiliz ve Hint varyantlarından yeni bir değişim doğdu!

 

“FAZLA POZITIF ZAMANIMIZ KALMADI, VİRÜSLE YARIŞTA ÖNE GEÇMELİYİZ”

BioNTech gibi çok etkili antikor oluşturan aşıların, bilhassa iki dozdan daha sonra bu varyanta karşısında da ayrıntılarıyla koruyucu olduğuna değinen Prof. Dr. Unutmaz, sözlerini şöyle noktaladı:

“Bizim kendi yaptığımız bazı incelemeler da var buna dair. Yani antikorların etkisi 5-6 kat düşebiliyor fakat bu aşılarla böylece çok antikor üretiyorsunuz ancak ayrım etmiyor. yine de durdurabiliyorsunuz bunu. derhal mükemmel bir yarış var virüsle aşılanma aralarında. Bizim de önümüzde fazla fazla zamanımız kalmadı. Çünkü bu Delta varyantı fazla seri yayılıyor. Onun için aşılanma ile onun önüne geçmemiz gerekli. Geçemezsek, doğrusu önümüzdeki bir iki ayı tekrar çok zorlama geçirebiliriz.”

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.