• Özgür Haberci
  • Gündem
  • Profesör ve doçentler temel eğitimden muaf tutularak bilirkişi olabilecek… Başvurular e-Devlet’ten yapılacak

Profesör ve doçentler temel eğitimden muaf tutularak bilirkişi olabilecek… Başvurular e-Devlet’ten yapılacak

ABONE OL
Haziran 2, 2021 09:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakanlığının internet sitesinde yer alan duyuruda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan göre kamuoyu ile paylaşılan İnsan Hakları Eylem Planı’nda, çözümü uzmanlık gerektiren konularda başvurulan bilirkişilik müessesesinin etkinliğinin arttırılması, mevzuat ile uygulamadan kaynaklı sorunlarına kontrol ve performans odaklı bir yaklaşımla çözüm bulunmasının hedeflendiği hatırlatıldı.

Bu kapsamda, Yargı Bakanlığınca yürütülen çalışmalar kapsamında, profesör ve doçent unvanına sahip şahısların bilirkişilik yapmalarını teşvik etmek amacıyla Bilirkişilik Kanununun 10’uncu ve Bilirkişilik Yönetmeliğinin 30’uncu maddesinde kayıtlı bilirkişilik esas eğitiminden muaf tutulacağı bildirildi.

Muafiyet kapsamındaki uzman şahısların, Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Bilirkişilik Daire Başkanlığınca duyurulacak usül ve esaslar çerçevesinde, bilirkişilik bölge kurulları tarafından başvurularının alınarak, araştırmacı listelerine kayıtlarının sağlanacağı kaydedildi.

Duyuruda, 24 Mayıs’tan itibaren Araştırmacı Portal üzerinden e-Devlet yoluyla başvuruların alınmaya başlandığı, profesör ve doçent unvanına sahip olmayan şahısların başvurularının değerlendirmeye alınmayacağı aktarıldı.

 

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.