X
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aylar önce uyarmıştı! Avrupa’da AstraZeneca krizi…
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aylar önce uyarmıştı! Avrupa’da AstraZeneca krizi…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aylar önce uyarmıştı! Avrupa’da AstraZeneca krizi…

ABONE OL
Mart 17, 2021 13:23
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aylar önce uyarmıştı! Avrupa’da AstraZeneca krizi…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa’da AstraZeneca aşısındaki pıhtılaşma etkisi sonucu aşı krizi yaşanıyor. 23 ülke, AstraZeneca aşısını erteleme kararı aldı. CNN Türk ekranlarında soruları yanıtlayan Prof. Dr. Mustafa Çetiner ve Prof. Dr. Celalettin Kocatürk, Avrupa’daki AstraZeneca krizi ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aralık ayındaki açıklamasını değerlendirdi.

Bakan Koca, AstraZeneca aşısına ilişkin aralık ayında “AstraZeneca bize aşı tahsis etmek istiyor. Almaktan yanlamasına olmadım. Bekletiyorum. Vatandaşıma ‘Yüzde yüz güvenebilirsiniz. Ben de yaptırmak istiyorum’ diyebileceğim bir aşı olma noktasında daha kesin yok dünya. Uzun vadeli sonuçlarını bilmiyoruz. Erken dönem başarı sonuçlarını dünya göremedi” açıklamasını yapmıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aylar önce uyarmıştı Avrupada AstraZeneca krizi...

İşte Prof. Dr. Mustafa Çetiner’in açıklamaları:

DSÖ fiilen bu pandemine hayal kırıklığı yarattı kimi konularda ama hemen günümüzde yaşadığımız aşı kriziyle alakalı keza EMA’nın keza de DSÖ’nün AstraZeneca aşısıyla ilgili söyledikleri gibi düşünüyorum. Aşı yüzünden ölen bir insan değil, öte taraftan biz 2 buçuk milyon insanı bu virüs yüzünden kaybettik. Pıhtılaşmayla ilgili olayın azıcık panik havası yaratılarak sunulduğunu görüyorum, azıcık serin kanlı olmak lüzumlu. 5 milyon kişi bu aşıyla aşılandı ve 30 pıhtı büyüyen kişi bildirildi. 6 milyonda 6 olgu falan yapıyor, sıradan popülasyonda da aynı bir rakamla karşılaşıyorsunuz. Bu değin büyük bir aşı krizinin yaşandığı dünyada bu aşıların bir kenara itilemeyeceğini düşünüyorum. Avrupa’nın hali o kadar biçare oysa… Hepimiz biliyoruz ancak bu salgından çıkışın asıl yolu aşı. Aşıya sarılmaya devam etmeliyiz.

Aşı pasaportunda önemli gelişme

Aşı pasaportunda manâlı gelişme

“SON DERECE YERİNDE VE HAKLI BİR TESPİT”

Sayın Bakan’ın açıklaması sorumluluk sahibi bir devlet görevlisinin, bakanın söylemesi gereken bir açıklama. Elbette fazla haklı bir tanımlama, sadece AstraZeneca aşısı için tüm aşılar için ve hatta hiçbir tedavi yöntemi için yan etkileri ve toksisitesi bütün olarak net gösterilememiş, Safha-3 çalışmaları yayınlanmamış, bunlarla ilişkili bir ortak fikir oluşmamış ve dolayısıyla yeterince şeffaf tartışılmamış hiçbir aşı, ilaç, çare, hiçbirini gözü kapalı almamamız gerekiyor. Son derece yerinde ve haklı bir saptama bu… Bu daha salgının erken dönemlerinde, Aralık ayında falan verilerin olgunluğa erişmediği bir dönemde yapılmıştı. Birçok diğer aşıyla ilişki de kaygılar vardı. Bütün bu süreçler yaşanabilir. Bu salgından bundan böyle bundan sonra aşılarla çıkmaya çalışacağız.

Avrupada alarm Ülkelerden peş peşe AstraZeneca kararı

Avrupa’da alarm! Ülkelerden peş peşe AstraZeneca kararı

Prof. Dr. Celalettin Kocatürk’ün açıklamaları:

Tüm aşı çalışmaları epeyce titiz şekilde yapılır ancak pandemi, sebebiyle aşılar acele uygulama onayı aldı. AstraZeneca’yla ilgili Aşama 3 aşamasındayken bir negatif geri bildirim yapılmış ve ara verilmişti. Şimdi pıhtılaşmayla ilgili yapılan geri bildirim çok büyük bir ses getirdi. Niçin pıhtılaşma oluştuğuna gelince, hastalık ilk etapta akciğerleri gaye alıyor ve enfeksiyona niçin oluyor. Ana problem 6 ila 8’inci günlerde başlayan pıhtılaşmayla ilgili yaşanan problemler. Buna alt olarak organ yetmezlikleri meydana geliyor. Bu hastalıkta da var olan bir koşul, bunu önlemek için teşhis konulur konulmaz pıhtı yasaklayıcı ilaçlar veriyoruz. Esas problem de bu zaten. Burada yapılan bir aşı bir yangıya neden olabilir ve bundan dolayı bir pıhtı gelişmemiş olabilir. Bundan muhakkak almak lüzumlu. böylece aşının yapılmasında ara vermekte yarar var.

İngiliz Sağlık Bakanı Hancock ’tan AstraZeneca ısrarı: Aşıyı yaptırın

İngiliz Sağlık Bakanı Hancock ’tan AstraZeneca ısrarı: Aşıyı yaptırın

Evre-2 çalışmaları sürerken dünyada maksimum aşı siparişi alan firma AstraZeneca’ydı, çünkü en önde onlar gidiyordu ve çok başarılı sonuçlar bildirdiler. Bu bir vektör aşı ve biz vektör aşıları diğer hastalıklarda kullanıyoruz. Orta ve uzun vadeli sonuçlarını tahmin edebiliriz. Uzun vadeli sonuçlarını öngöremiyoruz diyebileceğimiz tek aşı mRNA aşılarıdır. Onlar da daha fazla kanser ilaçlarının geliştirilmesinde kullanılan teknolojilerdi, ilk daha aşıda denendi. Bakanımızın Aralık ayında yaptığı tanımlama, AstraZeneca için yaşanan tedirginliğin peşinde yapılmıştı. Safha-3 çalışmaları da tamamlanmamıştı. Paniklememek lüzumlu, aşı karşıtlığını durdurmak için de gerekiyorsa bir durdurup detaylı tahlil etmek gerekiyor. Hala bu hastalığa inanmayan bir grup insan var ve onların eline bu fırsatları sunmamak gerekiyor.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.