Şair ve yazar Dr Hüseyin Emin Öztürk koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Şair ve yazar Dr. Hüseyin Emin Öztürk koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Şair ve yazar Dr. Hüseyin Emin Öztürk koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

ABONE OL
Mayıs 6, 2021 09:36
Şair ve yazar Dr Hüseyin Emin Öztürk koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akra FM’in yanı sıra çoğu kurumun kuruluşunda bulunan ve TDV Yayınevleri, Vakıf Yayınları İşletmesi, Seha Neşriyat, İstanbul İl Genel Meclisi Milli Eğitim Komisyonu Başkanlığı ve Gökyüzü Eğitim Kurumları gibi kuruluşlarda görev bölge Öztürk, 1958’de Kayseri’nin İncesu ilçesinde dünyaya geldi.

Kayseri İmam Konuşmacı Lisesi’nin peşinde Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde eğitim bölge Öztürk, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Din Eğitimi Bölümü’nde de “Batı Çocuk Klasiklerinde Temel Değerler” adlı tezi ile yüksek lisans yaptı.

Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Bölümü’nde “Çocuğun Sosyalleşmesine Televizyonun Etkileri” adlı tez çalışmasıyla doktorasını tamamlayan Hüseyin Belirli Öztürk, şiirlerini Pınar (1976), Reel (1979), İslam (1983), Türk Edebiyatı (1983) dergilerinde, hikayelerini ise Diyanet Çocuk (1983), Kandil (1985), Türkiye Çocuk (1986), Gülçocuk (1987) dergilerinde okurların beğenisine sundu.

Öztürk, “Kınalı Kuzu” adlı eseriyle 1979’da Hakiki dergisinin “Çocuk Hikayesi Yarışması”nda birinci oldu. “Yaralı Keklik” adlı eseriyle Kültür ve Turizm Bakanlığının 1987 yılı Çocuk Edebiyatı ikincilik ödülünü, “Gül Ağacı” ve “Çiğdem Çiçekleri” adlı eseriyle de Türkiye Yazarlar Birliğinin 1988 yılı “Çocuk Edebiyatı Dalı Yılın Yazarı Ödülü”nü aldı.

class=’cf’>

Hikayeleri ayrı dillere de çevrilen Öztürk’ün çoğu eseri senaryolaştırılarak sinemaya uyarlandı. Ressam edebiyatçının “Düştüm Kabe Yollarına” adlı şiiri Ender Doğan tarafından, “Efsunlu Şehir Halkı” adlı şiiri ise Amir Alev kadar bestelenerek TRT repertuvarına alındı.

Türkiye Gönüllü Teşekküllüler Vakfı Kurucusu, Türkiye Yazarlar Birliği, Birleşik Sanatçılar Derneği, İLESAM ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nde üyeliği olan Hüseyin Kesin Öztürk’ün diğer eserlerinden bazıları da şöyle:
“Bu Sevdanın Uğrunda” (1986), “Batı Çocuk Klasiklerinde Temel Değerler” (1992), “Kişilik Gelişimi Açısından Çocuk ve Televizyon” (2002), “Derviş Dedenin Dilinden İman Prensipleri “(1983), “Derviş Dedenin Dilinden İbadet Prensipleri” (1987), “İpek Kuyruklu Uçurtma” (1989), “Çiğdem Çiçekleri” (çocuk oyunu, 1987), “Kalbimin Kanat Sesleri” (2008), “Rüya Şiirleri” (2015).

BAKANLIKTAN MESAJ

class=’cf’>

Kültür ve Turizm Bakanlığı da Öztürk’ün vefatı ile ilgili olarak baş sağlığı mesajı paylaştı. Mesajda ”Yazın dünyamızın kıymetli ismi Dr. Hüseyin Kesin Öztürk ’ün vefatını derin bir üzüntüyle öğrendik. Merhuma Allah ’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyoruz” denildi.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.