Şehit üç kardeş Mavi Vatan ın kucağında

Şehit üç kardeş Mavi Vatan ’ın kucağında

ABONE OL
Mayıs 22, 2021 04:49
Şehit üç kardeş Mavi Vatan ın kucağında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EOKA örgütü olarak bilinen Rum çetesi, Kıbrıslı Türkleri adadan silmek için Aralık 1963 ’te kanlı saldırılar düzenledi. 24 Aralık 1963 gecesi, Lefkoşa ’nın Kumsal bölgesinde o dönem Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı ’nda görevli olan Tabip Binbaşı Nihat İlhan ’ın eşi Mürüvvet ve çocukları Murat, Hakan ve Kutsi, eve giren Rumlar göre küvette kurşuna dizildi. Nihat İlhan ’ın eşi ve çocuklarının katledilmesi, 364 Kıbrıs Türkü ile 174 Kıbrıs Rumunun hayatını kaybettiği olayların sembolü haline geldi. Olayın gerçekleştiği tek katlı konut, sonra ‘Barbarlar Müzesi ’ne dönüştürüldü.

‘ŞEHİT AĞABEYLERİMİN ADLARI VERİLDİ ’

Katliamın gerisinde Türkiye ’ye dönen ve Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü olarak da tayin yapan Nihat İlhan ikinci defa evlendi. 2016 yılında 92 yaşında ölüm eden Nihat İlhan ’ın bu evliliğinden olan oğlu Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, pandemi sürecinde Afiyet Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu´nda devir aldı. Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, şehit ağabeylerinin isimlerinin Türkiye Petrolleri kadar ‘Mavi Vatan ’da tahsis yapacak 3 gemiye verildiğini duyurdu. İlhan, “Devletimiz büyüktür, ayrıca de koskocoman. Türkiye Petrolleri, Mavi Vatan ’da milli sondaj görevi yapacak 3 gemiye şehit ağabeylerim ‘Murat İlhan ’, ‘Kutsi İlhan ’, ‘Hakan İlhan ’ adlarını verdi. Ilk Kez Sayın Genel Müdür Melih Han Bilgin Bey ve emeği geçenlerden Allah razı olsun” dedi.

ÇOCUKLARI TARADILAR

class=’cf’>

Prof. Dr. İlhan, daha önce yaptığı açıklamada ağabeyleri ile anneleri Mürevvet Hanım´ın nasıl şehit edildiğini anlatmıştı. İlhan, babasının katliamdan önce saldırılarda yaralılara müdahale için hastaneye gittiğini söylemişti: “Bu Vesileyle babam eşi Mürevvet Hanım, çocukları Murat, Kutsi ve Hakan ’a, ‘Eğer dışında bir çatışma olur, tabanca sesi duyarsanız, burası güvenli bölge; lakin siz mutlaka evin en izole yerine geçin, burası da evin banyosu, küveti olabilir ’ diye açıklama ediyor. Saat 21.00 sıralarında Rum EOKA ’cı katiller, önlerine birincil çıkan ev olan bizim eve giriyorlar. Konut tek katlı bir yapı. Bunlar anında banyoya saklanıyorlar. Mürüvvet Hanım; Murat, Kutsi ve Hakan ’ı göğsüne sararak üstüne kapaklanıyor. Evin sahibi Hasan Bey bir başka yere saklanıyor, onların minik çocuğu banyodaki lavabonun altına saklanıyor. İçeriye giren bu katiller merhametsizce makineli tüfekle tarıyorlar. Ev tanınmaz ışık halkası geliyor. Burada Mürevvet Hanım, Murat, Kutsi ve Hakan şehit oluyor. Evdeki öteki küçük çocuk yaralanıyor, çare görüyor. Sabaha değin orada bekliyorlar.” 

Şehit üç kardeş Mavi Vatan ’ın kucağında

Binbaşı İlhan ’ın eşi Mürüvvet ve çocukları Murat, Hakan, Kutsi, Kıbrıs ’taki katliam gecesinde EOKA ’cı çetenin kurbanı olmuştu.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.