Şekerciler Apartmanı kentsel dönüşüme kurban gitmesin

Şekerciler Apartmanı kentsel dönüşüme kurban gitmesin

ABONE OL
Haziran 2, 2021 04:38
Şekerciler Apartmanı kentsel dönüşüme kurban gitmesin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Kadıköy Erenköy Kantarcı Rıza Cadde ’ta bulunan ve üzerinde seramik sanat eseri bulunan Şekerciler Apartmanı, şehirsel dönüşüm kapsamına girdi. Apartmanın üstünde akademik tezlerde de yer alan Gorbon Işıl üretimi seramik şaheser bulunuyor. Sosyal medyada çok sayıda kişi Kadıköy mimarisinin hoş örneklerinden olan binanın girişindeki seramik eserin korunmasıyla ilgili çağrıda bulundu. Konuyu sosyal medyada gündeme getiren sanat tarihçisi Oktay Orhun, “Binayı ziyaret ettiğimde inşaat yetkililerinin seramik panodan haberdar olmadıklarını ayrım ettim. Hatta konu açılınca fiyatını merak ettiler. Kırmadan sökmeye ikna etmeye çalıştım. Bu gibi binalarda yer alan eserlerin korunması belediyelerin ilgili alanlara bir sanat tarihçisi göndermesiyle çözülebilir” diye konuştu. Çağrıların arkasından Sanat Tarihi Derneği de Kadıköy Belediyesi ’ne başvuruda bulundu.

DÖNEMİN İZLERİNİ TAŞIYOR

class=’cf’>

Yüksek mimar ve restoratör Seda Özen Bilgili, apartmanda yer alan seramik panoyu tescil etmek konusundaki yetkinin İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ’na ait olduğunu söyledi. Bilgili, “Burada panonun korumaya alınarak başvuru formu sonrası yeniden yerine konulması en akla yatkın çözüm gibi görünüyor. Bu yapılar için genel bir karar alınması için başvuracağız” dedi.

Kültür araştırmacısı İnan Kenan Olgar, “Eserin sanatkâr ve seramik sanatçısı Jale Yılmabaşar ’ın olduğunu varsayım ediyoruz. Yuvarlak figürler onun eserlerine ait olduğu izlenimini veriyor. Yılmabaşar, fazla fazla üreten bir ressam olduğu için hangi işinin nerede olduğunu bir bir hatırlamadığını söyledi. Bir dönemin izlerini taşıyan kıymetli bir seramik yapının mutlaka korunması gerekir” diye konuştu.

‘ESERE ZARAR GELMEYECEK ’

Şekerciler Apartmanı ’ndaki kentsel dönüşümü gerçekleştiren K Inşa ortaklarından Serhat Kerenciler, “Tepkileri anlıyoruz, yapı üzerindeki seramikleri koruyarak yeni binada kullanacağız. Benzer işlemi daha önce Kalamış ’taki Yonca Apartmanı ’nda da yaptık. Kimse endişe etmesin esere hasar gelmeyecek” dedi.

TAKİPÇİ OLACAKLAR

class=’cf’>

Kadıköy Belediyesi ise Bağımsızlık ’e yaptığı açıklamada, “Yapı Kontrol Müdürlüğümüz Şekerciler Apartmanı ’nda analiz yaptı. Binanın müteahhitine ve mimarına eserin dikkatlice sökülerek koruma altına alınması şartıyla felaket ruhsatı verileceğini bildirdi. Yeni yapılacak yapının mimarı İsmail Turanlı da eserin yeni binaya her yerde yerleştirilmesi için proje çizimini revize edeceğini bildirdi. Kadıköy Belediyesi Yapı Teftiş Müdürlüğü proje bittikten daha sonra eserin zarar görmeden her tarafta yerleştirilmesi konusunda takipçi olacak” ifadelerini kullandı.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.