X
ŞentopMarichijk görüşmesinde ortaj mesaj FETÖyle mücadelede işbirliği vurgusu
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Şentop-Marichijk görüşmesinde ortaj mesaj: FETÖ’yle mücadelede işbirliği vurgusu

Şentop-Marichijk görüşmesinde ortaj mesaj: FETÖ’yle mücadelede işbirliği vurgusu

ABONE OL
Nisan 7, 2021 17:30
ŞentopMarichijk görüşmesinde ortaj mesaj FETÖyle mücadelede işbirliği vurgusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şentop, Kuzey Makedonya Hak Bakanı Bojan Marichijk ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Türkiye’nin, Kuzey Makedonya ile tarihi, beşeri ve kültürel bakımdan son derece sağlam bir zemine inşa edilen ilişkileri olduğunu belirten Şentop, “Ülkelerimiz arasındaki mevcut meslek birliğinin her alanda kuvvetlendirilmesi yönündeki kararlılığımız ve karşılıklı irademiz aşikardır. İlişkilerimizin halihazırdaki mükemmel seviyesi de bu durumun bir tezahürüdür.” diye konuştu.

Şentop, ailesinin kökeninin Makedonya’nın Gevgeli kasabasına dayandığına dikkati çekerek “Ailemin köken olarak Gevgeli’den olması beni ülkenize özel bağlarla bağlamaktadır. Ata toprağım Kuzey Makedonya’yı ziyaret ettiğimde kendimi evimde hissettiğim gibi sizin de aynı duygularla Türkiye’de bulunduğunuzu biliyorum.” ifadelerini kullandı.

“Türkçe Eğitim Bayramı” vesilesiyle geçen yıl aralık ayında yaptığı Makedonya ziyaretini andıran Şentop, “Ziyaretim çerçevesinde Cumhurbaşkanınız Sayın (Stevo) Pendarovski, Meclis Başkanı değerli kardeşim Sayın (Talat) Caferi, Başbakan Sayın (Zoran) Zaev ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın (Salih) Murat ile yararlı görüşmeler gerçekleştirdik. Meclislerimizdeki arkadaşlık grupları ve uzmanlaşma komisyonları arasındaki ilişkiler de iyi seviyededir ve ortak temaslar düzenli şekilde yürütülmektedir.” dedi.

class=’cf’>

“KUZEY MAKEDONYA, BALKANLAR İÇİNDE ÖZEL ÖNEMİ HAİZ BİR DEVLET”

Şentop, Kuzey Makedonya’nın, Balkanlar içinde özel önemi haiz bir devlet olduğunu vurgulayarak iki ülke arasındaki dostluğun her alanda daha da geliştirilmesi potansiyelinin mevcut olduğunu açıklama etti.

Halklar arasındaki akrabalık bağı ve kültürel yakınlığın iki ülkeyi birbirine daha da yakınlaştırdığını belirten Şentop, şöyle devam etti:

“Kuzey Makedonya’da yaşayan soydaşlarımızın varlığı ve ortak mirasımız, tarihimizin bizlere emanetidir. Soydaşlarımız, düzenlenmekte olan nüfus sayımına büyük tartma vermektedir. Bizler de bu husustaki gelişmeleri yakinen peşine düşüp takip ediyoruz. Zannediyorum 5 Eylül’e ertelendi seçimler. Türkiye’nin 2001 nüfus sayımına kadar hemen 25 milyon bir çoğaltma var. Natürel sizde de 20 yıl içinde fazla önemli değişiklikler olmuştur.”

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani’nin Türkiye’yi ziyaret edeceğini ifade eden Şentop, TBMM’de kendisini kabul edeceğini açıkladı.

class=’cf’>

Kuzey Makedonya Başbakanı Zaev’in de en kısa sürede Türkiye’yi ziyaret etmesini ümit ettiklerini dile getiren Şentop, Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Murat ve beraberindeki heyeti de yakın tarihte misafir edip bereketli istişarelerde bulunduklarını anlattı.

Şentop, Murat’ın Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak yargı kurumları arasındaki ilişkilerin ve iş birliğinin geliştirilmesi yolunda gösterdiği gayreti takdirle takip ettiklerini söyledi.

Şentop-Marichijk görüşmesinde ortaj mesaj: FETÖyle mücadelede işbirliği vurgusu

“GEÇTİĞİMİZ SENE KÜRESEL SALGINA RAĞMEN TİCARET HACMİMİZİ ARTTIRDIK”

Türkiye’nin, Kuzey Makedonya’nın kararlı ve müreffeh bir ülke olarak gelişmesini ve Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesini bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da güçlü olarak desteklemeye devam edeceğini vurgulayan Şentop, “Avrupa Birliğiyle münazara sürecinizin en yakın zamanda başlamasını ümit ediyoruz. Halihazırda bir takım sıkıntılar olsa da Kuzey Makedonya halkı bu yolda büyük fedakarlık göstermiş ve gözü kara kararlar almıştır. Bu sürecin başarıyla neticelenmesini temenni ediyorum. Ülkelerimiz arasında, hesaplı ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi bakımından da büyük bir potansiyel bulunmaktadır. Geçtiğimiz sene küresel salgına rağmen ticaret hacmimizi arttırdık. Hür Ticaret Anlaşması’nın güncellenmesiyle ticaret hacmimiz ve ülkenizdeki Türk yatırımları artacaktır. Bu çerçevede, laf konusu anlaşmanın güncellenmesine yönelik teknik müzakerelerin başlaması tatmin vericidir.” değerlendirmesini yaptı.

“FETÖ İLE İLGİLİ GERÇEKLERİ DOST VE KARDEŞ ÜLKELERİMİZE İZAH EDİYORUZ”

class=’cf’>

FETÖ’nün Kuzey Makedonya’da muhtelif kisveler aşağı faaliyetlerini devam ettiren bir terör örgütü olduğunun altını çizen Şentop şöyle devam etti:

“Hak Bakanımızın bu mesele hakkında sizi ayrıntılı olarak bilgilendirdiği kanaatindeyim. Bu konuda iki hususa değinmek isterim. Bunların ilki, bazı ülkelerde bu konu hakkında röportaj yaptığımızda muhataplarımız bize, kendi ülkelerindeki yasalar çerçevesinde ‘Gerekli takibatı ve işlemleri yapıyoruz’ diyorlar. Kuşkusuz biz de başkaca bir şey istemiyoruz. Ama bir takım örgüt ve şahısların suç işledikten sonra fazla ağır nitelikteki bir darbe teşebbüsü yaptıktan sonradan diğer bir ülkede benzer kabahat işlenene dek beklenilmesini hukuken dürüst bulmuyorum.

İkinci husus da şu; örgüt sadece Türkiye’de faaliyet gösteren, niyet olarak sadece Türkiye’yi seçen bir örgüt yok, milletlerarası, bizim tabirimizle ‘yeni jenerasyon’ bir terör örgütüdür. Dolayısıyla faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde az veya fazla korkutma unsuru oluşturduğu kanaatindeyim. Terör örgütünün, gücünün yettiği ve inandığı zaman bazı ülkelerde benzer teşebbüslerde bulunulduğunu görüyorum. Yakın zamanda Orta Asya ülkelerinden birinde darbe teşebbüsünde bulundular ve hatta başarılı oldular. Bu örgüt bizim parlamento binamızı uçaktan 3 bomba ile bombaladı. Bu bombaları atan pilotların talimatları Ankara’da onlara ait olan Anafartalar Koleji’ndeki öğretmenlerden ve yöneticilerden aldıkları mahkeme kararı ile tespit edildi. Yani bunların mektep, eğitim faaliyetleri, sivil toplum kuruluşları ve basın-yayın faaliyetlerinin hepsi esasen reel niyetlerini gizleyen, terör organizasyonlarını örten birer maskeden ibarettir. Biz kardeş ve dost ülkelerle olan ilişkilerimize dayanarak FETÖ ile ilgili gerçekleri arkadaş ve kardeş ülkelerimize izah ediyoruz.”

Şentop, TBMM’ye yaptıkları ziyaret için Kuzey Makedonya Hak Bakanı Bojan Marichijk’e teşekkür etti.

“FETÖ’YE KARŞI SAVAŞTA DESTEKLERİMİZİ SUNUYORUZ”

Kuzey Makedonya Yargı Bakanı Bojan Marichijk ise dün Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile çok verimli bir görüştürme gerçekleştirdiklerini anlatarak “Bu görüşmede iki ülkeyi ilgilendiren konuları masaya koyduk ve ona istinaden iki ülke aralarında neler yapılması gerektiğini sorunlara çözüm arayışını birlikte bulacağımızı belirttim.” dedi.

Heyetteki üyelerinin bazılarının Hakimler Savcılar Kurulu üyesi, bazılarının da yönetim kurulu üyesi olduğunu gösteren Marichijk, “Geçen Günkü HSK ziyaretimiz meslek birliğinin güçlenmesine vesile oldu. bir de bizim bakanlık olarak başlattığımız dijitalizasyon sürecinde UYAP ziyareti bizim için fazla kayda değer bir açılış noktası teşkil edecektir.” ifadelerini kullandı.

FETÖ terör örgütü ilgili mücadelede, dün Hak Bakanı (Abdulhamit) Gül ile söylev imkanı bulduklarını anlatan Marichijk, “Bu vesile ile biz de keza ülke olarak keza de bakanlık olarak FETÖ’ye karşısında savaşta desteklerimizi sunuyoruz. 25 kişinin iadesi ile ilgili yazışmalar devam etmektedir. Ben de döndüğümüzde bunu açık bir şekilde yetkili arkadaşlarla konuşacağım. Bu konunun sizin için ne dek manâlı olduğunu biliyoruz bizim de bu konuda size desteğimizi esirgemeyeceğimizi bilmenizi isteriz.” diye konuştu.

Marichijk, “Sizleri gösteri etmek istiyorum fakat siz zaten ev sahibisiniz ev sahibi davet edilmez ama ben nezaketen sizi ağırlama etmek isterim.” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.