Son dakika Bilim Kurulu Üyesi Prof Dr İlhandan koronavirüsü evde geçirenlere hayati uyarı
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Son dakika… Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan’dan koronavirüsü evde geçirenlere hayati uyarı!

Son dakika… Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan’dan koronavirüsü evde geçirenlere hayati uyarı!

ABONE OL
Mayıs 4, 2021 08:13
Son dakika Bilim Kurulu Üyesi Prof Dr İlhandan koronavirüsü evde geçirenlere hayati uyarı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Millet Sağlığı Esas Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Durumu Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüse yakalanan bazı şahısların tedavi için verilen ilaçların dozundan sıkıntılı olarak kullanmaktan çekindiklerini söyledi. Prof. Dr. İlhan, koronavirüs ile mücadelenin sahada olduğunu belirterek, “Koronavirüse yakalanmamak en açıkçası, çaba sahada oluyor esas. Hasta olduklarında hastalığı hafif geçirmeleri için aşı ile mücadeleyi en iyi seviyeye getirmek olası. Bağlı hasta olan vatandaşlarımız, kendi özellikleri ve hastalıklarının ağırlıklarına tarafından tedavi alıyorlar. Bunların bir bölüm vatandaşlarımız evde izolasyonda kalarak çare alırken bir bölümü hastanede yatırılarak, bir bölümü de ağır hasta olarak yoğun bakımda tedavilerini alıyor” dedi.

Prof. Dr. Çelenden evde tedavi gören koronavirüs hastalarına çok önemli ilaç uyarısı

Prof. Dr. Çelen’den evde tedavi görebilen koronavirüs hastalarına fazla manâlı ilaç uyarısı!

‘İLAÇLAR BAKANLIK REHBERİNDE’

Prof. Dr. İlhan, tedavi için bahşedilen ilaçlara ilişkin, “Tedavi için verilen ilaçlar, Sıhhat Bakanlığı’ndaki rehberlerde belirlenen ilaçlar. Bu ilaçların etkinliği bilinerek vatandaşlara veriliyor. Vatandaşların bazen bilhassa verilen ilaçların dozunun yüksekliğinden üzüntü ederek ilaçları almadıklarına tanıklık ediyoruz; Ama bu şart daha sonra baktığınızda vatandaşların daha ağır komplikasyonlar ile yüzleştiklerine, ilaçlarını almayan koronavirüs hastasının evde tedavi olup, sadece ilaçları alarak hastalığı atlatması ile sonuçlanabilecekken maalesef ilaçlar alınmadığı takdirde hastaneye gelmesine, ağır hasta olmasına ve sonra hayatını kaybetmesine niçin oluyor” diye konuştu.

class=’cf’>

TÜBİTAK Başkanı açıkladı... Ağustos ayında 2 yerli virüs ilacı kullanıma girecek

TÜBİTAK Başkanı açıkladı… Ağustos ayında 2 yerli virüs ilacı kullanıma girecek

‘ÖNERİLEN DOZDA KULLANILMALI’

Prof. Dr. İlhan, ilaçların verilen dozlarda kullanılması gerektiğine uyarı çekerek, “İlaçları filyasyon ekibi getirdiği zaman anında alınarak başlanması gerekiyor. Bu süreçte evde çare sürecinde sorun yaşayan vatandaş olursa zaten filyasyon ekibine ulaşabiliyor. Ayrıca hastanede de yoklama aşağıda olduğu için bir sorun yaşanmayacaktır. Vatandaşlarımızın kanıta dayalı olmayan bilgilerle koronavirüs ilacı almaktan vazgeçmeleri ya da ilaçları kullanmamaları en ince ayrıntısına kadar yanlış bir teşebbüs olacaktır. Vefatları eksilmek ve tanı alanların hastaneye gitme oranını eksilmek için mutlaka filyasyon ekiplerinin getirdikleri ilaçları almak en doğru girişim olacaktır. Filyasyon ekibinin getirdiği ilaçları filyasyon ekiplerinin önerdiği dozda kullanmaları gerekiyor” dedi. 

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.