Son dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan Uzun Mehmet Camiinin açılışında konuşuyor
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan Uzun Mehmet Camii’nin açılışında konuşuyor

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan Uzun Mehmet Camii’nin açılışında konuşuyor

ABONE OL
Haziran 4, 2021 11:55
Son dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan Uzun Mehmet Camiinin açılışında konuşuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışta şunları söyledi:
Yeri ile mimarisi ile çevre düzenlemesi ile şehrimize uygu eser olan bu güzel camiyi inşa eden Hasan Gürsoy ve ekibine teşekkür ediyorum.  Mimarından işçisine kadar herkese şükranlarımı sunuyorum. 
Uzun Mehmet Camii’nde günde 5 süre okunacak ezanların, kılınacak namazların Allah katında kabul olmasını diliyorum. Kazandırdığımız her bir caminin ülkemiz ve milletimizin geleceği için vatan topraklarına dikilen manevi muhafız olduğuna inanıyorum. 

Ayasofya’nın bitmiş ibadete açılması kayda değer ve anlamlıdır. Çamlıca’da inşa ettiğimiz camimiz çağımızın mührü olarak nesiller baştan başa milletimizi gururlandıracaktır. Insanlar Camii ile Ulus’ta ibadete açılan cami de abide serlerdir. Taksim Cami de medeniyetimizin mührü olarak şehrimize hizmet verecektir.

BİR YERE İSİM VERİYORSAK ONUN BİR ANLAMI VAR

class=’cf’>

Yaklaşık 12 bin metrekare alan üstünde inşa edilen Uzun Mehmet Camii’nin yüksekliği 71 metreyi bulan minaresi, hatları ile özel bir eser olan caminin mihrap cephesindeki ‘Ya Allah’ hattı şehre ve adına yakışır şekilde kömürle yazılmıştır. Uzun Mehmet kim? Kömürü bulan. Biz bir yere ad veriyorsak onun bir anlamı var. 

Milletimizin asırlardır bükülemeyen bileğinin her mücadeleden zaferle çıkmasının ardındaki birliği, beraberliği vardır. 1000 yıla yakın süreçte çağlar değişse de kullanılan araçların kirliliği hiç değişmiyor. Ezanlardan rahatsızlık duyanlar, rengini şehitlerimizin kanından bölge bayrağımıza sabır edemeyenler, milletimizin birliğine saldırmaya başladılar. Bunun için cem olduğumuz, yani kardeşliğimizi pekiştirdiğimiz yerler olan camilerimizi dahi maksat almaktan çekinmiyorlar. Cami, cem olunan yerdir. Ne dek terör örgütü varsa önce camilerimize, milletimizin inancına saldırmıştır. Dini kurumlarımıza saldırgan bu nasipsizler tekrar tekrar bu süreci devam ettirdiler. Benzer yolu peşine düşüp takip edenlerin ülkemize işlem çekmeye çalıştıklarını görüyoruz. Sapkın akımlar üzerinden yıkımlara boğanlar aynı oyunu Türkiye üzerinden oynamak için çok uğraştılar. Milletimiz bu fitnelere geçit vermemiş, hepsini bünyesinden söküp atmıştır. Bunun için camilerimize, kıldığımız namazların ifade ettiği kardeşliğimize sıkı sıkıya sahip çıkmalıyız. 

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.