Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan AB mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde:

Avrupa bütünleşmesinin temellerini atan Schuman Deklarasyonu ’nun ilanı, Avrupa Birliği ’ne adaylık statümüzün kayıt edildiği 1999 yılından beri ülkemizde de “Avrupa Günü” olarak kutlanmaktadır.

Avrupa Birliği, geliştirdiği iki taraflı politikalarla kıtamızda ve ötesinde uzlaşma, istikrar ve refahın tesis edilmesine manâlı katkılarda bulunmuştur. Lakin Birlik, son dönemde, sığınmacı krizi, İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığı, mali ve parasal kırılganlıklar, Birleşmiş Krallık ’ın üyelikten ayrılması ve koronavirüs salgını gibi öyle çok meydan okumayla karşı karşıyadır. Birliği ve geleceğini korkutma eden bu sıkıntıların aşılması; dayanışmaya, işbirliğine, cesur ve kuşatıcı manzara açısının bitmiş hâkim olmasına bağlıdır.

Birliğin kuvvetli bir küresel aktör olmasının önündeki en büyük engel stratejik katlanma ve vizyon eksikliğidir. Ilk Kez karar alma mekanizmalarının gözden geçirilmesi almak üzere, Avrupa Birliği ’nin yeni bir kurumsal yapıya, yeni bir vizyona, kuşatıcı yeni bir söyleme ihtiyacı vardır. Bu maksatla bugün başlayan “Avrupa ’nın Geleceği Konferansı”, dürüst bir tespitle yola çıkmış; ancak namzet ülkelerin ağırlama edilmemesi sebebiyle daha şimdiden kendisini rahat kalıplara mahkûm etmiştir.

class='cf'>

Tarihi, coğrafi ve beşeri bakımdan Avrupa ’nın bir parçası olan Türkiye, Birliğin karşılaştığı sorunların çözümü ve etkinliğinin artırılması hususunda üzerine düşeni yapmaya hazırdır. Ülkemizin katkısı ve desteği olmadan Birliğin dinç bir şekilde varlığını devam ettiremeyeceği aşikârdır.

Hâl böyleyken Avrupa Birliği, bütün üyelik yolunda ülkemize verdiği sözleri yerine getirmemiş ve üyelik sürecimiz kesintisiz yokuşa sürülmüştür. Bazı aza ülkelerin Türkiye ’yle ikili meselelerini Birlik koridorlarına taşıması, Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerini tutsak almış, Birliğin küresel tehditlerle uğraş kapasitesini zayıflatmıştır. Temennimiz, Avrupa Birliği ’nin Türkiye ’yle ilişkilerini müşterek saygı ve güven üzerine yapı edilen, sağduyulu ve stratejik bir görüntü açısıyla yürütme yeteneğini sergilemesidir.

Türkiye, maruz kaldığı çifte standarda ve engellemelere rağmen stratejik hedefi olan Avrupa Birliği üyeliği yolunda kararlı tutumunu ve çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye ’nin üyeliği, yöresel ve küresel düzeyde etkili, kendi vatandaşlarının yanı sıra bölgesine ve bütün dünyaya umut aşılayan bir Avrupa ’nın yükselişinin önünü açacaktır.

class='cf'>

Bu düşüncelerle “Avrupa Günü”nün, Birliğin içine düştüğü stratejik körlükten kurtulmasına vesile olmasını diliyor, öncelikle vatandaşlarım almak üzere, bütün Avrupalıların 9 Mayıs “Avrupa Günü”nü tebrik ediyorum.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur