Son dakika Kritik AK Parti MKYK toplantısı sonrası Ömer Çelikten önemli açıklamalar
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Son dakika haber… AK Parti Sözcüsü Çelik’ten Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin kritik açıklama: Odak noktamız o olursa…

Son dakika haber… AK Parti Sözcüsü Çelik’ten Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin kritik açıklama: Odak noktamız o olursa…

ABONE OL
Haziran 3, 2021 18:36
Son dakika Kritik AK Parti MKYK toplantısı sonrası Ömer Çelikten önemli açıklamalar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Genel Merkezi’nde, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Toplantısı devam ederken basın toplantısı düzenledi. Çelik Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin Türkiye’nin beklentisini anlatırken, gündeme dair de önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Ömer Çelik’in konuşmasından öne çıkanlar…

* Bizim açımızdan PKK’sı, PYD’si, YPG’si, DEAŞ’ı tümü aynı şeydir, hepsi suç oluşturan mekanizmalarıdır. Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları çerçevesinde 8 bin 500’ten artı teröristlere ait hedef imha edilmiştir.

* Terör örgütü mevzi kaybettikçe şu propagandaya sarılıyor: Siviller, tarihi yapılar kasıt alınıyor. Böyle bir şey laf konusu değildir. TSK bu konularda en yüksek hassasiyete sahiptir. Geçmişte bu iftiraların hepsi çürütülmüştür. Amaç terör örgütleridir. Bir yana terörle mücadele ederken bir yandan da bu kara propagandalarla mücadeleyi sürdürüyoruz.

‘TERÖRE DESTEK VERENLER UTANÇLA BAŞBAŞA KALACAK’

* PKK’ya dönük olarak fazla ağır zayiatlar veriliyor. DEAŞ’a yönelik olarak birilerinin bahis ettiğinin tersine en güçlü mücadeleyi biz veriyoruz. Silahlı kuvvetlerimiz, güvenlik teşkilatımız, jandarma teşkilatımız kahramanca görevinin başındadır.

class=’cf’>

* Her geçen gün berraklaşan şey şudur; maalesef bazı ülkeler terör örgütlerinin vekalet savaşlarının unsurları olarak kullanabileceklerini ve bununla bir sonuca varabileceklerini söylüyorlar. Terör örgütlerine destek verenler yalnızca utançla baş başa kalacaklardır.

‘250 MİLYON TL’Yİ BULAN TAKVIYE VERİLECEK’

* Pandemi çerçevesinde değişik tedbirler alınıyor. İstiyoruz ancak herkes olumlu etkilensin fakat bütün dünya gibi Türkiye de bundan olumsuz etkileniyor. Bu çerçevede Cumhurbaşkanımız talimatları doğrultusunda değişik destekler veriliyor. Müzisyen arkadaşlarımızın seslerini duyduğumuzu bilmenizi isterim

* ‘Müzik susmasın’ projesi civarda bu destekler müzisyen arkadaşlarımıza da ulaştırılacaklardır, ulaştırılıyor. 250 milyon liraya ulaşan bir destek verilmiş olacak.

* Kültür ve Turizm Bakanımızın ve bizim parti olarak peşine düşüp takip edip sanatçı arkadaşlarımızın mesajlarını duyduğumuzu anlatmak isterim. Tiyatrolara yardim de manâlı, 25 milyon tutarında bir turne desteği olacak.

class=’cf’>

* Destek verilecek olanları müzik sektörü açısından biz karar vermiyoruz, bakanlığımız karar vermiyor, 9 STK bu listeleri gönderiyor.

‘UÇAK GEMİSİNE SAHİP SAYILI ÜLKELERDEN BİRİ OLACAĞIZ’

* Türkiye’nin savunma sanayiinde geldiği yer açısından fazla kayda değer haberler çıkıyor. Bugün Türkiye’nin İHA ve SİHA’larıyla nasıl stratejik bir menfaat ortaya çıkardığına ilişkin çok sayıda analiz çıkıyor.

* Türkiye’nin birincil uçak gemisi diyebileceğimiz TCG-Anadolu’nun yapımı en seri şekilde devam ediyor. Bu Nedenle buna sahip olan sayılı ülkelerden bir parça başına olacağız. En önemlisi de bu geminin hava platformlarında İHA ve SİHA’lar için de bir platform laf konusu olacak

class=’cf’>

* Türkiye açısından stratejik menfaat sağlayıcı bir zemine kavuşulmuş olacak. bununla birlikte doğal afetler için de kullanılabilecek bu gemi.

* Çevre Şehircilik Bakanlığımız son derece güçlü şekilde gündem olan konuları peşine düşüp takip ediyor. Son derece kayda değer bir gelişme oldu. Sayın Emine Erdoğan’ın öncülüğünde o kadar çok yerde çevre duyarlılığı projeleri yürütülüyor. BM İnsani Yerleşim Programları kadar atık alanında ödül başta Emine Hanım’a verildi.

* Burada Türkiye’nin bu konularda yaptığı öncülüğün takdir edilmesi son derece manâlı. Dünyanın, ülkemizin kirlenmesi insani açıdan ertelenemez bir mesele haline gelmiştir.

class=’cf’>

* Bu ödülle birlikte diğer şehirlerin de benzer modelleri uygulayarak bu konudaki mücadeleye zinde yardim vermelerini ümit ediyoruz.

* Marmara Denizi’ndeki müsilaj son derece tedirgin edici ve asla katlanma edemeyeceğiz bir kirliliğe işaret ediyor. İklim değişikliği, yoğun kirlilik ve denizin durgunluğu…

* Bu müsilajın yüzeyden temizlenmesi hiçbir şekilde bunu ortadan kaldırmıyor. 25 milyona varan bir nüfus yaşıyor Marmara Denizi’nin civarda. Bu müsilaj meselesi partice en yakın takip ettiğimiz meselelerden bir tanesidir.

class=’cf’>

* Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bir çalıştay düzenleyecek. Şimdiye kadar takriben 91 nokta farklı alanlara yönlendirilmiş örnekler alındı. Fazla ayrıntılı bir hazırlık yaptıklarını biliyoruz. İnşallah bu çalıştayın sonuçları bu hafta sonu sayın bakanımız kadar paylaşılacak.

‘İSRAİL’İN YASA DIŞI KONUTLARA SON VERMESİ GEREKİYOR’

* Bunlardan ders çıkaran bir girişim görmüyoruz. Tekrar Batı Şeria’da 350 konuttan oluşan bir projenin temel atıldığını görüyoruz. Bunu en kuvvetli şekilde kınıyoruz. Batı Şeria’da ve Gazze’de yasa dışı konutlara, hukuk dışı meselelere son verilmesi gerekiyor.

* BM İnsan Hakları Konseyi’nin İsrail’in ihlallerini soruşturmak üzere egemen bir komisyon kurmasından hoşnutluk duyuyoruz.

* FETÖ’nün Avrupa’daki faaliyetlerini yakından takip ediyoruz. Maalesef Almanya’da FETÖ’nün de dahil edildiği bir proje ortaya çıktı.

* Almanya’daki Türkleri, Müslümanları hiçbir şekilde temsilcilik etmeyen bu projeye geçit verilmemesi gerekirdi. Almanya’nın FETÖ konusunda çok daha hassas davranmasını bekliyoruz.

ANAYASA ÇALIŞMALARI

* AK Parti içerisinde bitmiş dendiği andan itibaren, fakat o aşamaya gelmiş bulunuyoruz, sonradan MHP ile paylaşacağız. Cumhur ittifakı kendi içerisinde uzlaşı çıkardıktan sonradan öteki partilerle paylaşılması ve bu taslağın hayata geçmesi için adımlar atılması söz konusu olacak. Araştırmalar bitmek üzere.

* 12 Eylül’deki ’80 darbesinden beri Türkiye yeni anayasayı tartışıyor. Yeni anayasa gelecek nesillere borcumuzdur.

* Esasında birikim yüksek, verilmiş emek fazla, şu anda mesele gelecek nesillere olan borcun ödenmesi. Cumhur ittifakının bu konuda üstüne düşen görevi yapacağı konusunda hiç şüphe yoktur. Umarım aynı yaklaşımı diğerlerinde de görürüz.

ERKEN SEÇİM TARTIŞMALARI

* Erken seçim herhangi bir şekilde laf konusu değil. Her girdiği seçimi kaybetmiş bir genel başkandan tutun da oy oranı yüzde 1’lerde gezenlere değin cümbür cemaat erken tercih diye tutturmuş. Seçimler vaktinde yapılacak. Başlıca olan bu süre içerisinde yapacağımız işlere yoğunlaşmak.

* Siyaset bir çabuk, bir iddia ortaya düzenlemek için yapılabilir lakin öyle bir konumlanma var oysa AK Parti’nin anti-tezi olmaktan öteye gidemeyen iddialar var. Hepsi birbirine benzeyen bir yapının hiçbir siyasi argüman ve çözüm üretemeyip sürekli olarak gündeme getirdiği bir konu olarak görüyoruz.

‘ATİNA BASKI YAPARAK ÇÖZÜM BULAMAYACAĞINI ANLAMALI’

* Bu ziyarette Yunan Dışişleri Bakanı’nın daha önceki ziyarette yaptığı terbiyesizliğin terk edildiğini gördük.

* Burada birkaç konu var: Atina şunu çakmak zorunda; Türkiye’nin üzerine AB’den ya da başkalarından baskı yaparak çözebileceği hiçbir sorun yoktur. Tek bir yöntemi vardır, o da Türkiye ve Yunanistan’ın uzlaşmasıdır.

* Burada bir avantajımız var, oraya gelen her devlet diğer bir gayeyle geliyor, Yunanistan’ı fazla sevdikleri için gelmiyor. Komşu olan biziz, deprem olur biz yardımınıza koşarız. Türkiye dostluğu tarihin süzgecinden ve meydan okumalarından geçmiş, herkesin menfaat göreceği bir devlettir

* İkincisi de şu: Masaya ön şartsız oturulması gerekiyor. Koşullarla gelinirse masaya orada da uzaklık alınamaz. Türkiye ile Yunanistan arasındaki hiçbir tartışma mekanizması Türkiye tarafından durdurulmamıştır.

ERDOĞAN-BIDEN GÖRÜŞMESİ

* ABD ile derin bir müttefiklik ilişkimiz var. İşbirliğimi yapacağımız alanlar münakaşacı alanlara kadar fazla daha pozitif. Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirmiş FETÖ konusunda himayenin kalkmasıdır birinci konu. O şahsın ABD kadar himaye görüyor olması müttefiklik ilişkileri açısından çözülmesi gereken bir meseledir.

* İkincisi, PYD/YPG terör örgütü bir PKK uzantısıdır. Bir terör örgütüne müttefikimizin destek vermemesi lazım. DEAŞ ile PKK arasından ayrım değil. Bizim ABD ile müşterek idareli ilişkilerimizi nasıl büyüteceğimiz, Suriye’nin geleceği, Libya’nın geleceği, Akdeniz konusunda karşılıklı ilkeleri nasıl geliştirebileceğimizi konuşmamız gerekir esasında.

* Biden başkan yardımcısıyken sayın Cumhurbaşkanımızla görüşmeleri oldu. Bu yeni dönemde ABD ile artı ajanda temelinde değer biçmek istiyoruz. Odak noktamız o olursa bahsettiğim negatif noktaları çözmek daha basit olur.

İlk kez gerçekleşecek Beyaz Saraydan Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesine ilişkin kritik açıklama

İlk kere gerçekleşecek! Beyaz Saray’dan Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesine ilişkin kritik açıklama

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.