Son dakika haberi Bakanlıktan pazar yeri genelgesi Cumartesi için muafiyet geldi
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Son dakika haberi: Bakanlık’tan pazar yeri genelgesi! Cumartesi için muafiyet geldi

Son dakika haberi: Bakanlık’tan pazar yeri genelgesi! Cumartesi için muafiyet geldi

ABONE OL
Mayıs 4, 2021 17:34
Son dakika haberi Bakanlıktan pazar yeri genelgesi Cumartesi için muafiyet geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakanlık göre yayımlanan genelgeyr tarafından, bütün kapanma sürecindeki sokağa çıkma kısıtlamasında, esas gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler (bakkal, market, kasap, manav, kuruyemişçi, tatlıcı, fırın ve yeme-içme yerleri) ile imal, imalat, arz ve lojistik zincirlerinin aksamaması nedeniyle dokunulmazlık zarfında bulunan işyerleri dışındaki tüm ticari işletme, işyeri ve/veya ofislerin kapalı olacağının düzenlendiği hatırlatıldı.

Genelgede, mevsimsel etkiler nedeniyle ürün arzında yaşanan çoğaltma, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık sebebiyle çiftçiler tarafından üretilen tarımsal ürünlerin (yaş sebze-meyve) zarar olabileceği yönünde tespitler bulunduğu belirtildi.

Bu doğrultuda, ilgili Bakanlıklar, halk kurum ve kuruluşları, iş odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan kararlar şu şekilde sıralandı:

Tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri aralarında yalnızca yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazaryerleri açık olacak. Vatandaşların yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazaryerine gidip gelebilmelerine müsade verilecek.

class=’cf’>

Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek, (bilhassa köylülerimizin ürünleri almak üzere), temizleme ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına ise izin verilmeyecek.

Pazaryerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak Valilik/Kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından zorunlu tedbirler alınacak. Bu amaçla mevcut pazaryerleri genişletilecek veya ek pazar alanları oluşturulacak.

Pazaryerlerine kontrollü antre/çıkışları karşılamak için belirlenen noktalar haricinde öteki tüm alanlar demir bariyer ve sanki araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz antre/çıkışlar engellenecek.

Pazar yerlerinde Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Alıştırma Rehberinde belirtildiği üzere sergi ve tezgahlar arasında en düşük 3 metre olacak şekilde uzaklık bırakılacak.

Her bir pazaryerinde zorunlu kontrolleri gerçekleştirmek için ilk önce zabıta edinmek üzere tatmin edici sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel kadar pazaryerlerinin içerisinde aşırılık oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak, bu kapsamda içerdeki aşırılık azaltılana dek yeni tip girişine geçici olarak müsade verilmeyecek.

class=’cf’>

Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak.

İlgili mahalli idare birimlerince pazaryerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda zorunlu tedbirler alınacak.

Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili iş odası göre düzenlenen “mesleki faaliyet belgesi” ile “ticari araç görevlendirme belgesini” ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

class=’cf’>

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Pazaryerlerine yönelik her türlü tedbirin; Vali/Kaymakamlar ile belediye başkanları ve meslek odası temsilcilerinin katılımıyla planlancak ve sahada bana kalırsa takip edilmesi sağlanacak.

Başta zabıta görevliler ve kolluk kuvvetleri edinmek üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin zorunlu denetim faaliyetlerinin eksiksiz yerine getirilecek.

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.