X
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan Amerikalı CEO’lara hitap ediyor

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan Amerikalı CEO’lara hitap ediyor

ABONE OL
Mayıs 26, 2021 16:15
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan Amerikalı CEO’lara hitap ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Bugün daha fazla sizleri kulak vermek, iki taraflı yatırım fırsatlarını değerlendirmek arzusundayım. Malumunuz olduğu üzere küresel ekonomi koronavirüsten dolayı son asrın en sancılı dönemini yaşıyor. Dünya ekonomileri birkaç istisna haricen çok ciddi daralmalar yaşadı. Özellikle havacılık, turizm, hizmetler sektöründe faaliyet belirten şirketler salgına karşına alınan kısıtlamalardan negatif etkilendi. Bu dönemde enerjik sıhhat altyapısının değerini her zaman birlikte gördük.

Birçok ülkede yaşanan sıkıntıların, arz zincirindeki aksaklıkların hiçbiri Türkiye’de yaşanmadı. Ulus özel ortaklığı ile hayata geçirdiğimiz şehir halkı hastaneleri ve rekor sürede hizmete aldığımız bin sekizer yataklı iki acele koşul hastanesi kritik rol üstlendi. Salgına aleyhinde en etkin yöntem olan aşı konusunda 29 milyon doza yaklaştık.

HEDEFLERİ BİR BİR SIRALADI

class=’cf’>

Haziran ayında yoğun aşılama kampanyası yürüterek ülkemiz genelinde normalleşmeyi temin etmeyi hedefliyoruz. Dünyada çoğu ekonominin az kalsın durma noktasına geldiği dönemde biz keza halk keza de özel sektör yatırımlarımızı sürdürdük.

Türkiye’nin adı salgın döneminde daha artı ön plana çıkmaya başladı. Salgın döneminde çoğu firmamız daha önce hiç varlık göstermediği ülke ve bölgeler açılım imkanı buldu. Özel sektörümüzün gayreti, devletimizin verdiği destekler ve devingen salgın tedbirleri tamamen ekonomimiz 2020 yılını artış ile kapattı. Yüzde 1.8 oranla Çin’in arkasında G-20’de en yüksek büyümeyi kaydeden ülke olduk.

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan Amerikalı CEOlara hitap ediyor

İHRACAT VE SANAYİDE BÜYÜME

Geleneksel ihracat pazarlarımızdaki önemli idareli küçülmeye ve dış istek daralmasına karşın 170 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştık. Türkiye-ABD arasındaki ticaret hacmi %4 artışla 21 milyar doları aştı.

2020’yi suhletle atlatmamız, 2021’ye zinde başlangıç yapmamızı sağladı. 2021’in Ocak-Nisan döneminde ihracatımız geçen seneye tarafından %33.1 arttı. 2021 yılının birincil dört ayında ihracatımız önceki yılın aynı dönemine tarafından yüzde 45 artarak 4 milyar 272 milyon doları buldu.

Önümüzdeki hafta 2021 yılının birincil çeyrek çoğalma rakamlarının göreceğiz. Sanayi üretimimiz 2021 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine kadar yüzde 12,3 arttı. Türkiye’ye olan yatırım başvurusunda de ciddi büyüme gözlemliyoruz.

class=’cf’>

ABD’nin Türkiye’deki toplam aracısız olarak yatırımları 13 milyara, Türk firmalarının ABD’deki yatırımları ise 7.2 milyar dolara ulaştı.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.