Son dakika haberi Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

ABONE OL
Haziran 1, 2021 16:31
Son dakika haberi Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle;

Sayın Başbakan Türkiye’yi yakından tanıyan bir liderdir. Bu sene Ankara’daki birincil mukim diplomatik temsilcilik olan Gürcistan Büyükelçiliği’nin açılışının 100., Gürcistan’ın bağımsızlığının ise 30. yılını kutluyoruz.

Sayın başbakanla bugün ülkelerimiz arasındaki konuları ikili anlamda ele fırsatı bulduk, ardından da heyetler arası değerlendirmemizi gerçekleştirdik. Türkiye son 14 yıldır Gürcistan’ın en büyük ticari ortağıdır.

Ticaret hacmimizde 2020’de azıcık daralma olsa da hedefimizi şimdi 3 milyar dolara ulaşma olarak belirledik ve buna tarafından de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hür ticaret anlaşmamızın kapsamının genişletilmesi amacıyla müzakerelerimizi sürdürüyoruz.

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

class=’cf’>

Ticaretimizi kolaylaştıracak ve gümrük işlemlerini hızlandıracak düzenlemeler için de keza egzersiz kararlığı içerisindeyiz. Enerji alanındakiler öncelikle olmak üzere, Türk şirketlerinin Gürcistan’da takriben 213 milyon dolar bedel yatırımları bulunuyor.

GÜNEY GAZ KORİDORU

Komşumuz Gürcistan’la bölgemizin çehresini değiştiren büyük projelere birlikte imza attık. Enerji güvenliği konusunda stratejik öneme haiz Güney Gaz Koridoru’nu oluşturduk.

Bağlantı mekanizmalarının ve kombine ulaştırma koridorlarının geliştirilmesi yöresel kalkınma açısından çok fazla önemlidir. Bu kapsamda Türkiye üzerinden Kafkasya ve Orta Asya’yı aşarak Çin’e dek ulaşan Hazar geçişli doğu-batı karşılıklı koridorunu hayata geçirdik. Demir ipek yolu güzergahının da parçası olan Bakü-Tiflis-Kars demiryolundan ihracat trenlerimiz Rusya ve Çin’e sefer düzenliyor.

Marmaray’la Avrupa’ya bağlayarak ticari potansiyelini artırdığımız bu tren hattının daha etkin çalışması için manzara alışverişinde bulunduk. Sayın başbakanla FETÖ ilk önce edinmek üzere terör konusundaki mutabakatımızı da ele aldık.

Türkiye olarak Gürcistan’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne desteğimizi her vesileyle bildiriyoruz. Abazya ve Güney … Gürcistan’ın toprak bütünlüğü içerisinde dostane yöntemlerle çözülmesi arzusunu bu arada yeniden suç işlemek istiyorum.

Komşumuzun Avrupa Atlantik yapılarıyla bütünleşme hedefine desteğimiz tamdır. Sayın başbakanla bölgesel meseleler hakkında da fikir teatisinde bulunduk.

TÜRKİYE-AZERBAYCAN-GÜRCİSTAN İŞBİRLİĞİ

Türkiye Gürcistan’ı yöresel işbirliğinin anahtarı olarak görüyor. Yöresel sahiplenme ve kapsayıcı bölgesel işbirliği zaviyesinden ortak araştırmalar yapabileceğimize inanıyorum. Azerbaycan’la kuvvetli işbirliğimiz bu bakımdan önemlidir. Bunun yanına, bilhassa de Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, böyle bir üçlü işbirliği veya Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan işbirliği, bütün bunlara Türkiye olarak varız.

Ve bu sene içerisinde de yüksek düzeyli stratejik konsey toplantımızı dışişleri bakanlarımızın belirleyeceği bir tarihte yapma kararlığını ortaya koyduk. Mevcut mekanizmalarımızı kararlı, ideal bir şekilde ortaya koyarak adımlarımızı atacağız.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.