Son dakika haberi Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Son dakika haberi: Gürcistan lideri Ankara’da… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan üçlü işbirliği mesajı

Son dakika haberi: Gürcistan lideri Ankara’da… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan üçlü işbirliği mesajı

ABONE OL
Haziran 1, 2021 17:33
Son dakika haberi Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle;

Sayın Başbakan Türkiye’yi yakından tanıyan bir liderdir. Bu sene Ankara’daki ilk mukim diplomatik temsilcilik olan Gürcistan Büyükelçiliği’nin açılışının 100., Gürcistan’ın bağımsızlığının ise 30. yılını kutluyoruz.

Sayın başbakanla bugün ülkelerimiz arasındaki konuları ikili anlamda ele fırsatı bulduk, peşinde da heyetler arası değerlendirmemizi gerçekleştirdik. Türkiye son 14 yıldır Gürcistan’ın en büyük ticari ortağıdır.

Ticaret hacmimizde 2020’de biraz daralma olsa da hedefimizi şu anda 3 milyar dolara ulaşma olarak belirledik ve buna göre de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Özgürlük ticaret anlaşmamızın kapsamının genişletilmesi amacıyla müzakerelerimizi sürdürüyoruz.

Son dakika haberi: Gürcistan lideri Ankarada... Cumhurbaşkanı Erdoğandan üçlü işbirliği mesajı

class=’cf’>

Ticaretimizi kolaylaştıracak ve gümrük işlemlerini hızlandıracak düzenlemeler için de ayrıca egzersiz kararlığı içerisindeyiz. Enerji alanındakiler öncelikle elde etmek üzere, Türk şirketlerinin Gürcistan’da takriben 213 milyon dolar bedel yatırımları bulunuyor.

GÜNEY GAZ KORİDORU

Komşumuz Gürcistan’la bölgemizin çehresini değiştiren büyük projelere birlikte imza attık. Enerji güvenliği konusunda stratejik öneme haiz Güney Gaz Koridoru’nu oluşturduk.

Bağlantı mekanizmalarının ve kombine ulaştırma koridorlarının geliştirilmesi yöresel kalkınma açısından fazla çok önemlidir. Bu kapsamda Türkiye üzerinden Kafkasya ve Orta Asya’yı aşarak Çin’e değin ulaşan Hazar geçişli doğu-batı iki taraflı koridorunu hayata geçirdik. Demir ipekli yolu güzergahının da parçası olan Bakü-Tiflis-Kars demiryolundan ihracat trenlerimiz Rusya ve Çin’e sefer düzenliyor.

Marmaray’la Avrupa’ya bağlayarak ticari potansiyelini artırdığımız bu tren hattının daha etkin çalışması için görüntü alışverişinde bulunduk. Sayın başbakanla FETÖ ilk önce elde etmek üzere terör konusundaki mutabakatımızı da ele aldık.

Türkiye olarak Gürcistan’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne desteğimizi her vesileyle bildiriyoruz. Abazya ve Güney … Gürcistan’ın toprak bütünlüğü içerisinde dostane yöntemlerle çözülmesi arzusunu sırası gelmişken yeniden suç işlemek istiyorum.

Komşumuzun Avrupa Atlantik yapılarıyla bütünleşme hedefine desteğimiz tamdır. Sayın başbakanla yöresel meseleler hakkında da akıl teatisinde bulunduk.

TÜRKİYE-AZERBAYCAN-GÜRCİSTAN İŞBİRLİĞİ MESAJI

Türkiye Gürcistan’ı bölgesel işbirliğinin anahtarı olarak görüyor. Yöresel sahiplenme ve kapsayıcı yöresel işbirliği zaviyesinden müşterek araştırmalar yapabileceğimize inanıyorum. Azerbaycan’la zinde işbirliğimiz bu bakımdan önemlidir. Bunun yanında, bilhassa de Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, böyle bir üçlü işbirliği veya Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan işbirliği, tüm bunlara Türkiye olarak varız.

Ve bu yıl içerisinde de yüksek düzeyli stratejik konsey toplantımızı dışişleri bakanlarımızın belirleyeceği bir tarihte yapma kararlığını ortaya koyduk. Mevcut mekanizmalarımızı kararlı, ideal bir şekilde ortaya koyarak adımlarımızı atacağız.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.