X
Son dakika haberi… HDP’ye kapatma davası… Hukukçulardan ilk değerlendirme

Son dakika haberi… HDP’ye kapatma davası… Hukukçulardan ilk değerlendirme

ABONE OL
Mart 17, 2021 17:36
Son dakika haberi… HDP’ye kapatma davası… Hukukçulardan ilk değerlendirme
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HDP’ye açılan kapatma davasıyla ilgili Fulya Kalfa’nın programında konuşan Prof. Dr. Ümit Kocasakal, “HDP, HDP olduğu için değil, Tüzük’nın 68. maddesinde yasaklanan eylemlerin odağı haline geldiği için ve aynı hükümleri içeren Siyasi Partiler Kanunu’na aykırılıktan nedeniyle kapatılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Kocasakal sözlerine şöyle devam etti:

* Aldığı oy oranı ne olursa olsun, hiçbir partiye Anayasa’yı ve yasayı çiğneme, suç işleme hakkı, özgürlüğü, yetkisi vermez. HDP hiçbir vakit bir siyasi parti olamadı.

* Suç, cinayet, parti kapatma, bunlar en son tedavi olmalı. Siyaset kanalları olabildiğince açık tutulmalı, en aykırı fikirlere deha tahammül gösterilip siyasi zemin oluşturulmalı. Ama bunun bir sınırı var: Tüzük. ‘6 buçuk milyon oy ne olacak?’ deniyor. Bu oyların üzerinde kimsenin ipoteği yok. ‘6 buçuk milyon oy ne olacak’ diyenlere: Tüzük ne olacak, kanun, hukuk ne olacak?

– Herhangi bir parti demokrasiyi kullanarak demokrasiyi ortadan kaldırmaya çalışırsa demokratik hukuk devleti de nefsimüdafaada bulunur.

* Kapatma yerine hazine yardımının kesilmesi… Adam öldüren bir kişiye SSK yardımlarının kesilmesi gibi olur bu. Eğer bir parti bu nesil fiillerin odağı haline gelmişse kapatılır.

“AYM BİR KARAR VERECEK”

CNN TÜRK canlı yayınına katılan Avukat Yasin Şamlı’nın konuşması ise şöyle:

* Mahkeme muhtemelen raporunu hazırlayacak, kamuoyu da rapor hakkında bilgilendirilir. Daha Sonra üyeler görüşecek. Netice itibarıyla AYM bir karar verecek.

* Bu husus 2 bakımdan değerlendirilebilir: 1) Yasal bakımdan 2) Siyasi açıdan. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde parti kapatmaları var. ‘Parti kapatma olmasın, ancak kabahat işleyen parti üyeleri işledikleri suçtan sorumlu olsun’ görüşü paylaşıldı sonra. Uzun zaman de bu uygulandı.

* HDP gerçekte terör örgütüyle arasına bir mesafe koyabilmiş olsaydı keşke ve Türkiye’nin partisi olma yolunda ilerleme kaydedebilmiş olsaydı. Yasal anlamda baktığımızda, millet güvenliğinin, sağlığının, ahlakının, olarak bunların ifade edildiğini görüyoruz.

‘HUKUK BUGÜN HUKUK DEVLETİ OLMANIN GEREĞİNİ YERİNE GETİRMİŞTİR’

Canlı yayında değerlendirmelerde bulunan Avukat Serkan Toper’in konuşması ise şöyle:

* Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı açtığı davayla hukuk devletinin ve Anayasa’nın gereğini yerine getirmiştir.

* İddianameler, toplanan deliller tümü bir arada değerlendirildiğinde HDP’nin bir siyasi parti olmadığı, terör örgütünün eylem ve amaçlarını geniş kitlelere ulaştırmak nedeniyle bir propaganda ayağı …

* AYM ne yapabilir? AYM bu iddiaları, iddianameyi değerlendirecek. Define yardımının kesilmesi konusunda ya da partinin kapatılması konusunda karar verilebilir.

* Hukuk 6 milyonun sosyolojik gerçekliğiyle ilgilenmez. 6 milyon HDP’ye oy vermiş seçmenin sosyolojik durumu, bundan sonraki tercihleri siyasetin konusu, hukukun değil.

* Hukuk bugün hukuk devleti olmanın gereğini yerine getirmiştir.

HDPye kapatma davası... Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı iddianameyi AYMye gönderdi

HDP’ye kapatma davası… Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı iddianameyi AYM’ye gönderdi
HDP ’li Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlunun vekilliği düştü

HDP ’li Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliği düştü

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.