Son dakika haberi: Kritik toplantı sona erdi! MGK’dan dikkat çeken bildiri

ABONE OL
Haziran 2, 2021 17:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan MGK Toplantısı’nın gerisinde yayımlanan bildiride, PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri ilk olarak almak üzere ulusal birlik, beraberlik ve Türkiye’nin bekasına karşın her türlü tehdit ve tehlikeye aleyhinde yurt içinde ve yurt haricen azim, istikrar ve başarıyla icra edilen operasyonlar ve yürütülen faaliyetlerin değerlendirildiği belirtildi.

Terörün kaynağında bertaraf edilmesi maksadıyla, Türkiye’nin komşularının hakimiyet haklarına ve toprak bütünlüğüne saygılı olarak sürdürülen hudut ötesi harekatların, Türkiye’nin yanı sıra komşularının güvenliğini ve huzurunu tesis etme hedefiyle gerçekleştirildiğine göze çarpan edilen bildiride, Türkiye’nin, milletlerarası hukuktan kaynaklanan yasal müdafaa hakkını faydalanma hususundaki tutumunu muhafaza edeceğinin vurgulandığı aktarıldı.

Bildiride, “Bu çerçevede önümüzdeki dönemde de güney sınırlarımız her tarafında terör örgütlerini etkisiz ve sınırlarımızı güvenli ışık halkası getirmeye yönelik harekatların kesintisiz bir şekilde sürdürüleceği belirtilmiştir.” denildi.

class=’cf’>

KIBRIS TÜRK HALKININ YARGI VE MENFAATLERİ

Türkiye’nin, Kıbrıs meselesinin nihai çözüme kavuşturulmasını teminen başat, eşit, egemen iki devletli çözüm yaklaşımını kararlılıkla destekleyeceğine uyarı çekilen bildiride, “Bu maksat doğrultusunda Kıbrıs Türk halkının hak ve menfaatlerinin korunmasına matuf her türlü tedbiri almaya devam edeceği ifade edilmiştir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Bildiride, şunlar kaydedildi:

“Ege ve Akdeniz’de milletlerarası hukuk çerçevesinde, iyi komşuluk ilişkileri kapsamında ortak diyalogla bölgede barışma ve güvenliğin sürdürülebilir olması ve meselelerin çözümüne yönelik ilerleme kaydedilebilmesi için Türkiye’nin yargi, ilgi ve menfaatlerini hiçe sayan provokasyon, hukuk dışı eylem ve agresif söylemlerden uzak durulması gerektiğinin altı çizilmiştir.

İsrail’in Filistin topraklarını hukuksuz işgali ve sivil halkı kasten niyet bölge insanlık dışı eylemleri güçlü olarak kınanmış; savaş suçu niteliğindeki İsrail saldırılarının tekrarlanmaması ve Filistin meselesine adaletli, daimi ve detaylı bir çözüm bulunması amacıyla milletlerarası topluma üstüne düşen mesuliyetin gereğini gecikmeksizin ve içtenlikle yerine getirme çağrısında bulunulmuştur.”

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.