Son dakika Libyayla kritik imzalar atıldı Erdoğandan ilk açıklama
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Son dakika haberi: Libya’yla kritik imzalar atıldı! Erdoğan’dan ilk açıklama

Son dakika haberi: Libya’yla kritik imzalar atıldı! Erdoğan’dan ilk açıklama

ABONE OL
Nisan 12, 2021 19:10
Son dakika Libyayla kritik imzalar atıldı Erdoğandan ilk açıklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

‘KADER BİRLİĞİ YAPTIK’

Ulusal birlik hükümeti Başbakanı, ve mümtaz bakanlarını Ankara’da misafir etmekten büyük bahtiyarlık duyuyorum. Kendilerine baştan hoş geldiniz diyorum. Bu ziyaretim ülkelerimize bahtı açık olmasını niyaz ediyorum. Tüm İslam aleminin Ramazan ayını tebrik ediyorum. Görüşmemizde, dayanışmamızı ve işbirliğimizi daha ileriye nakliye arzumuzu onaylama ettik. 2 arkadaş kardeş insanlar olarak bekalarımız ve ay yıldızlarımız için yüzyıllardır kader birliği yaptık. Gazi Mustafa Kemal’in, Enver Bey’in nice kahramanlarımızın kutlu mücadelelerini sonucunda bugünlere gelebildik.

‘DARBECİLER YANINDA SAF TUTANLAR KATLİAMLARA ORTAK OLMUŞLARDIR’

Türkiye, doğusu batısı kuzeyi ve güneyiyle tüm Libya’yı muhabbetle kucaklamaktadır. her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Trablus’a karşın saldırıların önemli boyuta ulaştığı dönemde Libyalı kardeşlerimizin yardımına koştuk. Libya’nın uluslararası çağrısına bir tek Türkiye koşmuştur. Darbecilerin işlediği suçlar tek tek ortaya çıktı. Toplu mezarlar, işgal döneminin canlı şahitleridir. Darbecilerin yanında saf tutanlar bu katliamlara karşilikli olmuşlardır. Libya’ya verdiğimiz takviye, Trablus’un düşmesini önlemiş ve ateşkesi sağlamıştır. Bütün bu çabalar sonucunda Ulusal Birlik Hükümeti kurulabilmiştir. Kurumların ve silahlı kuvvetlerin birleştirilmesi zaruridir. Libyalı kardeşlerimizin daha iyi şartlarda yaşaması için ulus hizmetleri geliştirilmelidir.

‘TÜRKİYE, LİBYA’YA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEKTİR’

Gayri meşru aktörlere arka çıkararak, Libya’da çıkar elde etme hedeflerinin artık bitmesini istiyoruz. Bugün bu husustaki kararlığımızı bitmiş onay ettik. Görüşmelerimizde ilk olarak yatırımlar almak üzere, ikili ticaret ve ekonomimizi güçlendirecek adımlar üstünde durduk. Türkiye, sağlam kurumsal yapısı ve güçlü özel sektörüyle Libya’nın altyapılar üstyapısına her türlü desteği verecektir. Yarın Başbakan’ın meslek adamlarıyla oluşturacağı toplantıda bu konular etraflıca değerlendirilecektir. bu vesileyle corona belasının yaygın şekilde devam ettiği sürede yarın 150 bin doz aşıyı da kendilerine teslim edeceğiz. Bingazi’deki konsolosluğumuz, koşullar olgunlaştığında yeniden faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Bu amaçla Trablus’taki bir salgın hastanesini işleteceğiz. Libya, savaş felaket ve istikrarsızlıkla anılan bir ülke olamaz, olmamalıdır. Libya’da safere giden yolu açan aziz şehitlerimizi bir kez daha yadediyorum.

Libya Millî Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe’nin açıklamalarından satır başları:

Bugünkü toplantımız iki kardeş aralarında son derece önemliydi. Bizler tüm komşu ve dost ülkelerle reel anlamda stratejik ilişkiyi tesis etme arzusu içindeyiz. Bilhassa Türkiye ile bunu yapma arzusu içindeyiz. Biraz önceki toplantıda, Libya’nın güvenliği, istikrarı, egemenliği toprak bütünlüğü konularına aksan yaptık. Libya’ya saygı ülkelerle yaptığımız işbirliğine dayanmaktadır. Bizler her türlü terör eylemlerine aleyhinde mücadelemizi sürdürecek, yasa dışı göç yönünde çabalarımızı arttıracağız.

‘TÜRK ŞİRKETLERİN LİBYA’YA GELMESİNİ BEKİYORUZ’

İki ülke arasındaki karma ekonomik kurul toplantısının en kısa sürede yapılması içerisindeyiz. Libya yeniden yapılanma konusunda birçok proje yapacaktır. Türk şirketlerinin bu projeler için gelmesini bekliyoruz. çok değerli Cumhurbaşkanı ve basın mensupları, bizler ekonomi enerji için ilişkilerini geliştirme çabası içerisindeyiz. Ortak afiyet işbirliği konularını da ele aldık. Bizler bütün ülkelerle stratejik işbirliği, bilhassa bunu Türkiye ile sağlamaktayız.

KARŞILIKLI BİLDİRİ AÇIKLANDI

class=’cf’>

Türkiye-Libya ortak bildirisinde Libya’nın tüm sathında hakimiyet, hür, toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin muhafazasının önemi tasdik edildi.

class=’cf’>

Seçimle belirlenen Başkanlık Konseyi ve Ulusal Birlik Hükümeti’nin yegane yasal idare yapısı olduğu vurgulandı.

class=’cf’>

Bildiride Libya’da 24 Aralık’ta yapılması öngörülen seçimlere dışarı giden siyasi sürecin takvime bağlı yürütülmesi için benzeşen güdüm kararlılığı ifade edildi.

Bildiride, Türkiye’nin Libya’da kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkesin tesisi ve idamesine karşın katkılarının önemi vurgulandı.

Doğu Akdeniz’de diyalog ve meslek birliğini destekleyecek ve tarafların haklarını garanti altına almayı amaçlayan yöresel bir konferans düzenleme ihtiyacı vurgulandı.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.