• Özgür Haberci
  • Gündem
  • Son dakika haberi… Salgında önemli bir kırılma oldu! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Sizden tek bir talebim var

Son dakika haberi… Salgında önemli bir kırılma oldu! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Sizden tek bir talebim var

ABONE OL
Haziran 2, 2021 15:58
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakan Koca’nın konuşması şöyle:

Koronavirüs Bilim Kurulumuz bugün toplanarak kademeli normalleşme dönemini ve aşı programını ele aldı. Bilim Kurulumuzla birlikte yaptığımız değerlendirmelerden sizleri haberdar etmek için huzurlarınızdayım.

Salgının seyri dikkate alındığında, sosyal hareketliliğin kısıtlandığı dönemlerin, vaka sayılarının dramatik şekilde düşmesiyle sonuçlandığı bir reel. Her kapanma döneminde büyük bedeller ödeyerek vaka sayılarının düşüşüne şahit oluyoruz. öte taraftan kontrolü kaybettiğimiz her açılım dönemini de katlanarak büyüyen olgu sayıları, hasta sayıları ve kayıplarla derin izler bırakarak tecrübe ediyoruz. Şurası belirli ancak kontrollü şekilde sosyalleşmedikçe, tıbbi, beşeri, iktisadi ve sosyolojik olarak ağır bedeller ödüyoruz.

Kapanma dönemlerinin salgının akut problemlerinin yönetimi açısından çok kayda değer rolü var. Fakat uzun vadede bıraktığı sosyal ve psikolojik etkiler ise elbette göz ardı edilmemeli.

class=’cf’>

Kısıtlama dönemlerinde gösterdiğimiz fedakarlığın neticelerini telaş ederek, bir anda eski normallerimize dönmeye kalkarak heba etmemeliyiz. Her ne kadar salgının seyrinde kayda değer bir kırılma temin etmiş olsak da virüsün halen aramızda dolaşımda olduğunu unutmamalıyız. Derece Derece normalleşme döneminin de eski normalleşmek olmadığını, daha ağır bedeller ödememek için an be an normal hayata dönme çabası göstereceğimiz günler olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Unutmayalım oysa bundan daha sonra bireysel tedbirler fazla daha önemli olacak. Kendi tedbirimizi alarak normalleşen hayata katılmayı öğreneceğiz.

MASKELİ SON YAZ OLACAK

Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz bu yaz olacak. Salgının hastalık yükü değin sosyal yükü altında da yorulduk. Aşı programının başarıyla ve planlandığı hali ile yürütülebilmesi halinde yaz ayları sonunda salgından yok daha hoş günlerden bahsedeceğimiz, salgını ülke gündeminden de kişisel gündemlerimizden de çıkaracağımız görünür oldu.

Bunu başarıyla hayata geçirebilmek için sizden tek bir yeni talebim var: Lütfen aşı sırası gelen vatandaşlarımız aşılarını olsunlar.

YERLİ AŞI ÇALIŞMALARINDA SON DURUM

class=’cf’>

Yerli aşı çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Aşı çalışmalarının son safhası olan Aşama-3 insan deneyleri başlayacak olan TÜSEB desteği ile geliştirilen aşı adayımız çalışma ürünü olarak üretildi ve son testleri yapılmaktadır. Testlerden başarı ile geçer geçmez klinik kullanımı en kısa sürede başlayacaktır.

Son günlerde ülkemizde kullanıma giren aşılara yönelik karşılaştırmalar yapılmaktadır. Bu karşılaştırmaların maddesel ve bilimsel mecralarda yapılmadığından kesin olabilirsiniz. Aşıların bir birine fayda ya da zayıflıkları üzerinden bir değerlendirme yapılacak kadar fazla vakit geçmedi. Teknik olarak bir aşıyı öteki bir aşı ile karşılaştırmak için yıllara sari izlemler gerekmektedir. Ancak tüm koronavirüs aşıları hemen şimdi çok yenidir. Burada önemli olan, emniyet ve etkililik testlerini ve klinik araştırmalarını başarıyla tamamlamış olan aşıların kullanıma alınmasıdır. Bakanlığımız, Bilim Kurulumuz bu kriterleri esas alarak en güvenli ve en etkin aşıları vatandaşlarımızın kullanımına sunmak üzere çalışmalar yürütmekte ve yol göstermektedir. Yani, ülkemizde kullanıma giren aşıların etkili ve tehlikesiz olduğundan eminiz. Bunların birbirleri ile karşılaştırılmaması gerektiği gibi, yakın gelecekte mümkün de olmadığını hatırınızda tutmanızı istirham ederim. Bu sebeple sıranız geldiğinde hangi aşı ile aşılanma imkanınız varsa güvenle o aşıyı olmalısınız.

class=’cf’>

SALGININ DURMASI İÇİN TEK ŞART!

Aşı programımız ile toplumumuzun asgari %60 ’ını bağışık ülkü getirmeden salgının durdurulmasından söz edemeyiz. Bunun için aşı olarak kendimizi ve sevdiklerimizi korumakla sorumluyuz.

Bir kere daha her tarafta ediyorum, eski normale dışarı giden yol aşılamadan geçiyor. Sırası gelen aşısını olarak mücadeledeki yerini alsın. 84 milyon olarak birlikte başaracağız. Bu güce güvenin.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.