X
Son dakika haberi Türkiye derhal harekete geçti İtalyanın Ankara Büyükelçisi Dışişlerine çağrıldı Peş peşe tepkiler geliyor
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Son dakika haberi: Türkiye derhal harekete geçti! İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri’ne çağrıldı… Peş peşe tepkiler geliyor

Son dakika haberi: Türkiye derhal harekete geçti! İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri’ne çağrıldı… Peş peşe tepkiler geliyor

ABONE OL
Nisan 8, 2021 21:43
Son dakika haberi Türkiye derhal harekete geçti İtalyanın Ankara Büyükelçisi Dışişlerine çağrıldı Peş peşe tepkiler geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İtalyan Büyükelçi Gaiani, Avrupa Birliği (AB) başkanlarının Türkiye ziyareti sırasında basına yansıyan protokol mevzusuna ilişkin, İtalya Başbakanı Draghi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik ifadeleri sebebiyle Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Bakanlık’tan yapılan yazılı tanımlama şöyle;

İtalya Başbakanının Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında bugün kullandığı kabul edilemez ifadeler üstüne, İtalya ’nın Ankara Büyükelçisi bu akşam hemencecik Bakanlığımıza çağrılmıştır.

Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Sayın Faruk Kaymakcı tarafından İtalyan Büyükelçi ’ye, göreve atamayla gelmiş İtalya Başbakanının, Avrupa ’da en yüksek millet oyu desteğiyle seçilmiş bir lider olan Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik sözlerini kuvvetle kınadığımız, Türkiye-İtalya dostluğu ve müttefikliğiyle bağdaştıramadığımız bu hadsiz ve çirkin ifadelerin hemen geri alınmasını beklediğimiz vurgulanmıştır.

Büyükelçiye, AB Konsey ve Komisyon Başkanlarının ahiren ülkemize gerçekleştirdikleri ziyaretin protokol düzenlemeleri hakkında veri sahibi olmadan yapılan açıklamaların kabul edilemez olduğu, Türkiye ’nin misafirperverliğini kimsenin sorgulayamayacağı, ülkemizin AB içindeki anlamsız ve kötü niyetli tartışmalara taraf olmayacağı ve Türkiye-AB olumlu gündemini baltalamaya karşın çabaları nafile bulduğumuz da bildirilmiştir.

class=’cf’>

DRAGHİ’YE TEKRAR TEKRAR SERT TEPKİLER

Draghi’nin sözlerine Türkiye’den peş peşe tepkiler geliyor. Talimat şu şekilde:

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: AB Konseyi Başkanı Michel protokol düzeninde Türkiye ’den kaynaklı bir sorun ya da hedef olmadığını açıklamışken, İtalya ’nın atanmış Başbakanı Draghi ’nin Cumhurbaşkanımıza yönelik sözleri hadsiz ve mesnedsizdir. Bu ifadeyi kınıyor ve behemehal düzeltmesini bekliyoruz.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Atanmış İtalya Başbakanı Draghi’nin kabul edilemez popülist söylemini ve seçimle göreve gelmiş Cumhurbaşkanımız hakkındaki çirkin ve hadsiz ifadelerini güçlü olarak kınıyor, kendisine iade ediyoruz.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: İtalya Başbakanı Mario Draghi ’nin Sn Cumhurbaşkanımız için kullandığı hadsiz ifadeyi kuvvetle kınıyoruz. Türk-İtalyan ilişkilerinin derinliğini yansıtmayan bu açıklamayı esefle karşılıyoruz. AB Konseyi Başkanı ’nın protokol heyeti ile AB Komisyonu Başkanı ’nın protokol heyeti arasındaki anlaşmazlığı Türkiye ’ye yansıtanlar siyasi cehaletle konuşmaktadır. Türkiye diplomasi devletidir. Herkese saygıyla davranan bir geleneğe sahiptir. İtalya Başbakanı bunu öğrenmelidir. Diktatörlük ve faşizm bizim kültürümüze ait kavramlar değildir. Bizden çıkmamıştır. Kendi tarihini unutanlar başkalarını betimleme etmeye kalkmasınlar. Cumhurbaşkanımız hakkında kullanılan ifadeleri tıpkı iade ediyoruz.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: İtalya Başbakanı Mario Draghi’yi Sayın Cumhurbaşkanımızı kastederek söylediği talihsiz sözlerinden dolayı kınıyoruz. Sayın Draghi, bizden yazdıran kimse çıkmaz! Eğer dikte eden kimse görmek istiyorsanız tarihinize bakın, Mussolini’ye bakın.

class=’cf’>

Hak Bakanı Abdulhamit Gül: Adap ve terbiye yoksunu İtalya Başbakanı’nın hadsiz açıklamasını kınıyorum. Dikte Eden Kimse arıyorsa dönsün tarihine baksın!

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.