• Özgür Haberci
  • Gündem
  • Son dakika haberi… Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak? Bakan Selçuk tarih verdi

Son dakika haberi… Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak? Bakan Selçuk tarih verdi

ABONE OL
Haziran 2, 2021 19:02
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakan Selçuk’un açıklamalarından satır başları şöyle;

Şu ana değin 813 bin meslektaşımız bu işlemi gerçekleştirmişti. Kalanlar da 7 Haziran’dan itibaren aşı randevularını alabilecek. Hekimlerimizden sonradan birincil aşılanan meslek grubu öğretmenlerimiz olmuştu.

Son dakika haberi... Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak Bakan Selçuk tarih verdi

2 Temmuz’da kapanacak. Haftada 2 gün gidecek öğrenciler. Önümüzde 4 hafta var. Öğretmenlerimiz 2 gün dışarıda okula davet edip egzersiz da yapabilirler. Sınıfın yarısını pazartesi-salı, öteki yarısını da çarşamba-perşembe çağırmak gibi genel bir akıntı var ama okullar bu günleri değiştirebilir.

Neden 5 gün yok de 2 gün?

Öğrencilerin %90’ı geliyor, süreklilik fazla yüksek. İsteyen gelir, isteyen gelmeyebilir diyoruz. Sınıfın %80’i gelince sınıf fazla topluluk oluyor, mesafeyi ayarlayamıyoruz, bu yüzden 2 gün.

class=’cf’>

Bizim herzamanki açılışımız 7 Eylül’de salgın olmasa. Önümüzdeki sürece baktığımızda yazın mektep açmamız fazla kolay değil. Ağustosta, temmuzda okulları açıp eğitim-öğretim yapmak bizim için uygun yok. Öğretmenlerimizin de dinlenmesi lüzumlu, çok yoruldular.

Köy okullarında ortamlarımız fazla müsait fiziki koşullar açısından. Bizim yaptığımız araştırmalar köy okullarında öğrencilerin akademik eksikliklerinin daha artı olduğunu gösteriyor. 5 gün bunların eksiğini tamamlayarak gidelim ama dezavantaj yaşamasınlar.

Son dakika haberi... Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak Bakan Selçuk tarih verdi

Niye 3 değil de 2 gün?

O vakit cumartesi de okulu mecburi yetişmek gerekecekti. Bizim okullarımızın koşulları bazen uygun olmuyor. Biz bir çerçeve çizmek zorundayız fakat mektep yönetimi ‘Bizim ihtiyacımız var, 3 gün çalışmak istiyoruz öğrencilerle’ derse böyle bir elastikiyet var.

Aşının da avantajıyla beraber önümüzdeki aylarda bir rahatlama geldiğinde mümkünse 1 Eylül’de açacağız. Lakin bu koşulları tamamiyle kestiremediğimiz için hesabımızı yaza göre de kışa kadar de yapıyoruz. Biz eylülün birincil haftası başlatmak istiyoruz, buna göre hazırlığımız var. Pazartesinden başlayacağı için 30 Ağustos’a eşit geliyor ama devlete ait tatil olduğu için onu ayarlarız.

Karneler neden 18 Haziran’da veriliyor?

class=’cf’>

Biz geçen dönemde de karneyi günler öncesinden verdik. Milyonlarca öğrencimiz var, hepsi ansızın aynı anda sisteme girmeye çalışıyorlar, bir sıkışma oluyor. O yüzden geçen dönem de erkenden açtık. 2 Temmuz’u beklememiz gerekmiyor, biz bir kolaylaştırma yapmaya çalışıyoruz.

2. dönem sınava girmeyen öğrencilerin sene sonu notları nasıl hesaplanacak?

1. dönemde alınan notları var. Velimize, öğrencimize diyoruz ki ‘İsterseniz 1. dönem notunuz natürel fakat geçerli olabilir’ Lakin her yerde sınava girip notunu desteklemek isteyen öğrenciye de ‘tamam’ diyoruz. ‘Ben matematikte notumu takviye etmek istiyorum’ derse sorumluluk sınavına girip yükseltebilir. Hiç girmezse 1. dönem notu geçerli olur.

class=’cf’>

Son dakika haberi... Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak Bakan Selçuk tarih verdi
Minik öğrencinin Bakan Selçuka gönderdiği çarpıcı video

Minik öğrencinin Bakan Selçuk’a gönderdiği çarpıcı video

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.