• Özgür Haberci
  • Gündem
  • Son dakika haberi… Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak? Milyonların merak ettiği soruyu Bakan Selçuk yanıtladı

Son dakika haberi… Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak? Milyonların merak ettiği soruyu Bakan Selçuk yanıtladı

ABONE OL
Haziran 2, 2021 23:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakan Selçuk’un açıklamalarından satır başları şöyle;

Şu başlıca değin 813 bin meslektaşımız bu işlemi gerçekleştirmişti. Kalanlar da 7 Haziran’dan itibaren aşı randevularını alabilecek. Hekimlerimizden sonradan birincil aşılanan meslek grubu öğretmenlerimiz olmuştu.

Son dakika haberi... Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak Milyonların merak ettiği soruyu Bakan Selçuk yanıtladı

2 Temmuz’da kapanacak. Haftada 2 gün gidecek öğrenciler. Önümüzde 4 hafta var. Öğretmenlerimiz 2 gün açık havada okula eğlence edip alıştırma da yapabilirler. Sınıfın yarısını pazartesi-salı, öteki yarısını da çarşamba-perşembe aramak gibi genel bir cereyan var fakat okullar bu günleri değiştirebilir.

Neden 5 gün yok de 2 gün?

Öğrencilerin %90’ı geliyor, senaryo çok yüksek. İsteyen kazanç, isteyen gelmeyebilir diyoruz. Sınıfın %80’i gelince sınıf çok topluluk oluyor, mesafeyi ayarlayamıyoruz, bu yüzden 2 gün.

class=’cf’>

Bizim herzamanki açılışımız 7 Eylül’de salgın olmasa. Önümüzdeki sürece baktığımızda yazın mektep açmamız fazla kolay yok. Ağustosta, temmuzda okulları açıp eğitim-öğretim yerine getirmek bizim için yerinde değil. Öğretmenlerimizin de dinlenmesi lüzumlu, çok yoruldular.

Köy okullarında ortamlarımız çok müsait fiziksel koşullar açısından. Bizim yaptığımız incelemeler köy okullarında öğrencilerin akademik eksikliklerinin daha fazla olduğunu gösteriyor. 5 gün bunların eksiğini tamamlayarak gidelim fakat dezavantaj yaşamasınlar.

Son dakika haberi... Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak Milyonların merak ettiği soruyu Bakan Selçuk yanıtladı

Niye 3 değil de 2 gün?

O süre cumartesi de okulu mecbur yakalamak gerekecekti. Bizim okullarımızın koşulları bazen uygun olmuyor. Biz bir çerçeve çizmek zorundayız lakin okul yönetimi ‘Bizim ihtiyacımız var, 3 gün kastetmek istiyoruz öğrencilerle’ derse böyle bir elastikiyet var.

Aşının da avantajıyla beraber önümüzdeki aylarda bir rahatlama geldiğinde mümkünse 1 Eylül’de açacağız. Ama bu koşulları iyice kestiremediğimiz için hesabımızı yaza kadar de kışa tarafından de yapıyoruz. Biz eylülün birincil haftası açmak istiyoruz, buna kadar hazırlığımız var. Pazartesinden başlayacağı için 30 Ağustos’a denk geliyor oysa resmi tatil olduğu için onu ayarlarız.

Karneler niçin 18 Haziran’da veriliyor?

class=’cf’>

Biz geçen dönemde de karneyi günler öncesinden verdik. Milyonlarca öğrencimiz var, hepsi pat diye benzer anda sisteme girmeye çalışıyorlar, bir sıkışma oluyor. O yüzden geçen dönem de erkenden açtık. 2 Temmuz’u beklememiz gerekmiyor, biz bir kolaylaştırma yapmaya çalışıyoruz.

2. dönem sınava girmeyen öğrencilerin yıl sonu notları nasıl hesaplanacak?

1. dönemde alınan notları var. Velimize, öğrencimize diyoruz fakat ‘İsterseniz 1. dönem notunuz natürel fakat geçerli olabilir’ Lakin her tarafta sınava girip notunu güçlendirmek isteyen öğrenciye de ‘tamam’ diyoruz. ‘Ben matematikte notumu yükseltmek istiyorum’ derse mesuliyet sınavına girip yükseltebilir. Hiç girmezse 1. dönem notu geçerli olur.

class=’cf’>

Son dakika haberi... Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak Milyonların merak ettiği soruyu Bakan Selçuk yanıtladı
Minik öğrencinin Bakan Selçuka gönderdiği çarpıcı video

Minik öğrencinin Bakan Selçuk’a gönderdiği çarpıcı video

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.