4 üncü Yargı Paketi tamam Nafaka ve çocuk teslimine yeni formül
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Son dakika haberler: 4 ’üncü ‘Yargı Paketi ’ tamam… Nafaka ve çocuk teslimine yeni formül.

Son dakika haberler: 4 ’üncü ‘Yargı Paketi ’ tamam… Nafaka ve çocuk teslimine yeni formül.

ABONE OL
Haziran 3, 2021 07:10
4 üncü Yargı Paketi tamam Nafaka ve çocuk teslimine yeni formül
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında önceki gün düzenlenen 4. Hak Paketi toplantısında, düzenlemeye son şekli verilerek, 32 madde olması konusunda karara varıldığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre taslakta aidat kaçakçılık ve suçlarına ilişkin uzun süreli hapis cezalarında “tek ceza” formülü uygulanacak. Sahte fatura suçuna her takvim yılı için ayrı ayrı verilen hapis cezaları zincirleme kabahat kapsamına alınacak. Etkili vicdan azabı hükümleri, ödenti ve cezaların tamamının ödenmesi halinde bu suçlarda da uygulanabilecek. Soruşturma ve dava esnasında ödeme yapılması durumunda failin cezası 3 ’te 1 oranında düşecek. Vergi yöntem suçlarında anlaşma aranacak. Ödenti suçunun cezası arttırılarak üstteki hudut, 5 yıldan 8 yıla çıkarılacak. Taslakta öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

TUTUKLAMAYA ‘MADDI DELİL ’ ŞARTI

class=’cf’>

– Katalog suçlardan tutuklamaya “fiziki delil” şartı getirilecek.
– “Konutu terk etmeme” adli denetleme tedbirinde, geçen sürenin, sonuç cezanın infazından mahsubu sağlanacak.
– Avukatın dosya tahlil kısıtlamasına da üstteki süre sınırı konulacak.
– Gözaltında avukatla mülâkat hakkını kısıtlayan kanun hükümleriyle ilgili ilave bir kıstas belirlenecek.
– Sulh cinayet hâkimliklerinin tutuklama kararlarına aleyhinde itirazlar canice mahkemelerine yapılacak.

DİNLEME KAYITLARI DEĞIL EDİLECEK

– İletişimin tespiti ve dinlenmesinde, koruma tedbiriyle elde edilen kayıtların temize çıkma kararı verilmesi halinde de yok edilmesi sağlanacak.
– İddianame ile tanık ve müştekiler hakkında çıkarılan zor kullanarak getirme kararları, telefon gibi irtibat araçlarıyla da bildirilecek.

VATANDAŞA YANIT SÜRESİ KISALACAK

– İdareye yapılan başvurularda, vatandaşa yanıtlamak süresi 60 günden 30 güne inecek.
– İdari yargıda gerekçeli kararlar, en geç 30 gün içinde yazılacak.
– İfade alınıp hür bırakılmak üzere bahşedilen bir yakalama kararı kapsamında, mesai saatleri dıştan yakalanan kişi, akla uygun bir sürede adli makamlara başvurmayı taahhüt etmesi şartıyla, savcı tarafından özgürlük bırakılabilecek.
– Adli denetim tedbiri aralıklarla incelenerek, üstteki süre sınırı gelecek.

Son dakika haberler: 4 ’üncü ‘Yargı Paketi ’ tamam... Nafaka ve çocuk teslimine yeni formül.

class=’cf’>

NAFAKA VE ÇOCUK TESLİMİNE YENİ FORMÜL

En çok merak edilen nafaka ve çocuk teslimi konularının da 4. adalet paketinde yer alması planlanıyordu. Fakat son yapılan toplantılarda nafaka ve çocuk tesliminin 4. hak paketinde olmaması yönünde karar alındığı öğrenildi.

NAFAKADA ÜST SINIR YA DA EVLİLİK YILI

Yeni formüller üzerinde çalışılan nafaka ve çocuk tesliminin 5. hak paketinde olması bekleniyor. Buna kadar, nafakada ya üst hudut belirlenecek veya evlilik süresi başlıca alınacak. AK Parti kurmayları çocukların icra yolu ile tesliminde yeni formül üstünde çalışıyor.

class=’cf’>

Almanya modelinin misal alındığı çocuk teslimi formülüne kadar de teslim esnasında Aile Bakanlığı yetkilileri ve bir çocuk psikologu devreye girecek. Çocuk tesliminde çocuğun psikolojik durumu göz önüne alınacak ve uzmanlar tarafından dinlenecek. Son karar, çocuğun görüşleri uzmanlar tarafından incelendikten daha sonra verilecek.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.