Son dakika haberler Milli Savunma Bakanı Akar Ordumuza dil uzatmayı adet haline getiren ordubozanlar var
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Son dakika haberler… Milli Savunma Bakanı Akar: Ordumuza dil uzatmayı adet haline getiren ordubozanlar var

Son dakika haberler… Milli Savunma Bakanı Akar: Ordumuza dil uzatmayı adet haline getiren ordubozanlar var

ABONE OL
Haziran 5, 2021 08:14
Son dakika haberler Milli Savunma Bakanı Akar Ordumuza dil uzatmayı adet haline getiren ordubozanlar var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Yalanla dolanla ordumuza ve onun komuta heyetine dil uzatmayı adet haline getiren ordu bozanlar var. Fitne ve fesat arkasında koşan bu ordubozanlar, TSK’nin tatbikatlardaki ve asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığı ilhamla üç kıtada icra etmekte olduğu operasyonlardaki başarılarını engelleyemeyecekler, gölgeleyemeyecekler.” dedi.

Bakan Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile dün Denizkurdu 2021 Tatbikatı’nın Doğu Akdeniz’deki “seçkin gözlemci günü” faaliyetlerini takip etti.

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait 133 suüstü gemisi, 10 denizaltı, 43 uçak, 28 helikopter ve 14 insansız hava aracının katıldığı tatbikatta, personele ve katılımcılara hitap eden Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülkesinin, asil milletinin, bölgesinin güvenliği ve barışı için yurt içinde ve hudut ötesinde ilk önce FETÖ, PKK/YPG ve DEAŞ almak üzere her türlü korkutma ve tehlikeye karşı azim ve kararlılıkla mücadelesini sürdürdüğünü belirtti.

Oldubittiye izin vermeyiz

‘Oldubittiye müsade vermeyiz’

TSK’nin BM, NATO, AGİT, AB bünyesinde ve ikili anlaşmalar çerçevesinde Kosova, Bosna, Katar, Libya, Somali, Afganistan ve birçok coğrafyada küresel barış ve istikrara katkı maddesi sağladığını bildiren Akar, bütün faaliyetlerin yanı sıra personelin niteliklerini, çağın şartlarına ve harbin değişen doğasına en uygun şekilde geliştirmek nedeniyle da eğitimleri sürdürdüklerini aktardı.

class=’cf’>

Ocak ayından bugüne değin 26 tatbikatı başarıyla icra ettiklerini ifade eden Akar, “Denizkurdu-2021 Tatbikatı da bunlardan biridir. Planlı olarak icra edilen tatbikatımız jenerik bir senaryoya dayanmaktadır. Ege ve Doğu Akdeniz ’de icra edilen bu tatbikatın maksatlarından biri de Mavi Vatanımızdaki hak, ilgi ve menfaatlerimizi koruma azim ve kararlılığımızı göstermektir.” diye konuştu.

Denizkurdu-2021’in Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarının katılımıyla yapıldığını dile getiren Akar, “Deniz Kuvvetlerimiz Mavi Vatan Tatbikatı ’ndan sonradan Denizkurdu-2021 Tatbikatı ’nı da büyük bir başarıyla icra ederek bir kere daha gücünü tüm dünyaya göstermiştir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Denizkurdu Tatbikatı mesajı: Dosta güven, hasımlara korku verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Denizkurdu Tatbikatı mesajı: ‘Dosta güven, hasımlara korku verdi’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın liderliği, özendirme ve desteğiyle savunma sanayinde yerlilik ve millilik oranının yüzde 70 ’lerin üstüne çıktığını aktaran Akar, yerli ve ulusal tabanca, vasıta ve gereçler ile her türlü malzemenin tatbikatta etkili ve başarılı bir şekilde kullanıldığını söyledi.

class=’cf’>

TSK’nin icra ettiği tüm harekatlarda şanlı tarihi ve kültürü gereği dini, kültürel yapıların, tarihi eserlerin ve çevrenin zarar görmemesi için büyük bir dikkat ve hassasiyet gösterdiğini anımsatan Akar, “Tatbikatlarımız esnasında da deniz canlılarının korunması ve deniz kirliliğinin önlenmesi konularındaki hassasiyetimizi de özenle sürdürmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

TSK’nin sadece ülkesinin güvenliği için yok arkadaş ve kardeş ülkelerin uzlaştırma, rahatlık, güvenliği için de uğraş ettiğini bildiren Akar, şunları söyledi:

class=’cf’>

“500 takvim kardeşlik bağlarımız olan Libya ’da faaliyetlerimizi de bu kapsamda sürdürüyoruz. Amacımız ‘Libya Libyalılarındır’ anlayışıyla toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini sağlamış, barış ve istikrar içerisinde yaşamış bir Libya ’nın oluşumuna katkıda bulunmaktır. Birçok ülkenin bilhassa ateşkesten sonra rol kapmaya çalıştığı Libya ’da ikili anlaşmalarımız çerçevesinde bulunan birliklerimiz göre Libyalı kardeşlerimize askeri eğitim, mayın/EYP temizliği, sağlık, insani takviye ve diğer askeri konularda danışmanlık desteği verilmektedir. Yakın zamanda Hafter güçleri kadar güya bir merasim gerçekleştirildi. Bu iddiaya göre törene fazla sayıda personel ile askeri harp vasıta-gereç ve malzemesi katıldı. Bu eylem, Hafter’in varlığını koruma gayretlerinin, Libya’daki sorunun Hafter ve destekçilerinden kaynaklandığının açık bir göstergesidir.”

class=’cf’>

Bakan Akar, Denizkurdu 2021 Tatbikatını takip ediyor

Bakan Akar, Denizkurdu 2021 Tatbikatı’nı peşine düşüp takip ediyor

“VİCDAN SAHİBİ CÜMBÜR CEMAAT SORMALI”

Bakan Akar, bu kadar askeri teçhizatın Hafter güçlerinin eline nasıl geçtiği sorusunu, zihin vicdan sahibi ve Libya ’nın istikrarını isteyen herkesin sorması gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Görülüyor ancak IRINI Harekatı yalnızca Ulusal Birlik Hükümeti için uygulanmaya çalışılan, bu yönüyle de yanlı ve meşruiyeti ihtilaflı bir faaliyettir. Siyasi süreci olumsuz etkileyip istikrarsızlığa sebep olmaktadır. Bütün bu provokatif girişimlere rağmen bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Libyalı kardeşlerimizin haklı davasına desteğimiz devam edecektir. Hem bölge barışına katkı maddesi sağlamak maksadıyla başta Mısır olmak üzere ilgili ülkelerle çalışmalarımız, temaslarımız devam etmektedir.”

class=’cf’>

Türkiye’nin bölgesindeki ve dünyadaki bütün sorunları uluslararası hukuka uygun şekilde, dostça yöntemlerle ve iyi komşuluk ilişkileri içerisinde çözülmesinden yana olduğunu vurgulayan Akar, “Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki sorunların da diyalog aracılığıyla çözülmesi gerektiğine candan inanıyor ve bunun için çaba sarf ediyoruz.” dedi.

Bunun için Yunanistan ile istişari görüşmeler, NATO Ayrıştırma Usulleri Toplantıları ve Güven Artırıcı Önlemler çerçevesinde toplantıların yapıldığını anımsatan Akar, şunları kaydetti:

“Bizler her zaman pozitif gündeme hedefe kilitlenmek istiyoruz. Barış ve kararlılık için en içten, en kolay çözümün, birbirimizin hakkına, hukukuna riayet edilmesi ve böylece iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesiyle olası olacağı da bundan böyle anlaşılmalıdır. daima belirttiğimiz gibi, biz bu coğrafyanın zenginliklerinin bölge ülkeleri arasında milletlerarası hukuk çerçevesinde ve adaletli bir şekilde paylaşılmasından, uzlaşma içerisinde müreffeh bir geleceğin birlikte inşa edilmesinden yanayız. Dobra Dobra ifade ediyoruz fakat bizim kimsenin hakkında, hukukunda, toprağında şüphesiz gözümüz yoktur. Oysa Kıbrıs dahil, Mavi Vatanımızdaki adalet, alaka ve menfaatlerimizi korumakta azimliyiz, kararlıyız ve buna muktediriz.”

Bakan Akar, son dönemde Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik bazı söylemlere de tepki göstererek şunları kaydetti:

“Yalanla dolanla ordumuza ve onun komuta heyetine dil uzatmayı adet haline getiren ordubozanlar var. Fitne ve fesat arkasından koşan bu ordubozanlar, TSK’nin tatbikatlardaki ve asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığı ilhamla üç kıtada icra etmekte olduğu operasyonlardaki başarılarını engelleyemeyecekler, gölgeleyemeyecekler. Türk Silahlı Kuvvetleri, yurt içinde, Suriye ’nin ve Irak ’ın kuzeyinde, Kıbrıs ’ta, Azerbaycan ’da, Libya ’da, Doğu Akdeniz ’de ve daha çoğu coğrafyada, ayrıca ülkemizin keza de dost ve kardeşlerimizin hakkını, hukukunu korumak, bölgesel ve küresel barıştırma ve istikrara katkı maddesi temin etmek için bugüne kadar olduğu gibi bundan daha sonra da büyük bir fedakarlık ve kahramanlıkla mücadelesine devam edecektir. Türk Silahlı Kuvvetleri, binlerce takvim şanlı tarihimizden süzülüp gelen ulusal, manevi ve mesleki değerleriyle, aklın ve bilimin ışığında, tüzük çerçevesinde, yasalar ve Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda, seri amir ve komutanların dikte ve komutasında, milletinin emrinde, görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

Sözlerinin sonunda şehitlere rahmet, gazileri şifa dileklerini ileten Akar, tatbikatı başarıyla gerçekleştiren personeli de kutladı.

iframe height: 100% !important;width: 100% !important;]]>

Bakan Akar, ‘Denizkurdu 2021 Tatbikatı’nın Doğu Akdeniz’deki ‘seçkin gözlemci günü’ faaliyetlerini peşine düşüp takip etti

daha artı video için

DENİZDE GÖVDE GÖSTERİSİ

Konuşmasının ardından Akar ve TSK komuta kademesi, tatbikatta atama alan unsurların denizdeki tören geçişini peşine düşüp takip etti. Fırkateynlerden, mayın gemilerine, denizaltılara dek Deniz Kuvvetleri Komutanlığının gücünün gözler önüne serildiği merasim geçişine uçaklar ve helikopterler de katıldı.

Geçişin peşinde telsizle tatbikata katılan unsurlara seslenen Bakan Akar, “Mavi Vatanımızdaki deniz adalet, alaka ve menfaatlerimizin korunması maksadıyla verilecek her türlü görevi icra etmeye hazır ve istikrarlı olduğunuzu bir defa daha tüm dünyaya gösterdiniz.” diye konuştu.

Son derece başarılı geçen tatbikattan nedeniyle personeli tebrik eden Akar, sözlerini “Denizleriniz ağırbaşlı pruvanız neta olsun.” ifadesiyle tamamladı.

Tören geçişinin arkasından Bakan Akar ve TSK komuta kademesi, başarılı geçen tatbikatı adetlere uygun olarak personelle pasta keserek kutladı.

“Denizkurdu 2021” yazılmış pastayı kesen Akar, “Büyük bir gururla bir tatbikatı daha başarıyla tamamladık. Bir kere daha gördük oysa Türk Deniz Kuvvetleri, her zamankinden daha dinç, her zamankinden daha yüksek bir moral ve motivasyonla görevinin başında.” dedi.

Pastadan birincil dilimi salondaki çavuş rütbesindeki askere ikram eden Akar, tekrar bütün personeli tebrik etti.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.