X
Son dakika haberler: Müsilaj kabusu sürüyor.. Uyarı yapılmıştı.. Şimdi de Karadeniz’de görüldü!
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Son dakika haberler: Müsilaj kabusu sürüyor.. Uyarı yapılmıştı.. Şimdi de Karadeniz’de görüldü!

Son dakika haberler: Müsilaj kabusu sürüyor.. Uyarı yapılmıştı.. Şimdi de Karadeniz’de görüldü!

ABONE OL
Haziran 8, 2021 06:30
Son dakika haberler: Müsilaj kabusu sürüyor.. Uyarı yapılmıştı.. Şimdi de Karadeniz’de görüldü!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Marmara Denizi’nin aleyhinde karşıya kaldığı ‘deniz salyası’ olarak adlandırılan müsilaj, Karadeniz’de de gözlendi. Ordu’nun Fatsa ilçesi Yalıköy Limanı’nda önceki gün minik çaplı alanda deniz salyası görüldü. Balıkçıların ihbarı ile belediye ekipleri, deniz yüzeyindeki kirliliği temizledi. Denizdeki salya tehdidi uzmanlarca peşine düşüp takip ediliyor.

Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Açık Fikirli, deniz salyasının insan kaynaklı doğa olayı olduğunu söyledi. Karadeniz’e akıcı evsel ve tarımsal atıkların yanı sıra sanayi, kanalizasyon gibi atıkların denizi kirlettiğini belirten Aydınlatılmış, “Marmara kapalı deniz, Karadeniz de kapalı deniz. Bu sonuç itibarıyla doğa olayı ama bizden kaynaklı etkilerle gerçekleşmiş bir olay. Azot ve fosfor, evsel atık, kimyasal atık, sanayi atıkları ya da tarımsal kaynaklı kirlilikten nedeniyle oluşan bir durum. Karadeniz ’de dere ve fındık tarımında gübre olarak çok pozitif miktarda azot ve fosfor kullanılıyor. Dolayısıyla bunlar zamanla olur ya Marmara değin yakın bir zamanda böyle tesir göstermez lakin bu kirliliğe devam edersek yarın değişik gün 3, 5, 30 sene sonradan bunlarla biz de karşı karşıya kalacağız” diye konuştu.

Son dakika haberler: Müsilaj kabusu sürüyor.. Uyarı yapılmıştı.. Şimdi de Karadenizde görüldü

class=’cf’>

‘BİYOLOJİK ARITMA SİSTEMİNE GEÇİLMELİ’

Karadeniz’deki illerin temizleme sistemini biyolojik artıma sistemine dönüştürmesi gerektiğine uyarı çeken Prof. Dr. Okumuş, “Karadeniz’deki bütün illerin arıtma ya da kanalizasyonları denize döküyoruz. Akıcı arıtma sistemi de yok zaten. Kanalizasyonları veya arıtmaları derin deşarj, diyerek 20 metre derinliğe gidip bırakıyoruz. Bunların tamamı Karadeniz’i kirletici unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Bu arıtmaları biz biyolojik yüksek temizleme sistemine dönüştürmediğimiz müddetçe Karadeniz’de süre içinde kirlilik unsuru olarak kendini gösterecektir. Bu salya olmaz, başka bir şey olur. Gübrelemeyi düzene sokmamız gerekli. Barbarca gübreleme yapılmaması gerekli. Topraklarımızı verimsiz ülkü getirdik ve Karadeniz ’de kullanılan gübrelerin tamamı ya da kullanılmış olan kimyasalların tamamı yağmur, üstünkörü sularla derelerle ve sonuç itibarıyla denize geliyor. Karadeniz zaten fazla dinç ekosistem yok” dedi.

Son dakika haberler: Müsilaj kabusu sürüyor.. Uyarı yapılmıştı.. Şimdi de Karadenizde görüldü

class=’cf’>

‘KARADENİZ’DE ÇÖKME VAR’

Balık popülasyonlarının azaldığını da kaydeden Prof. Dr. Açık Fikirli, “Her geçen gün Karadeniz’de çöküş var. Çöküntü olmaya da devam ediyor. Nüfus artışı ile kirletme unsurları artıyor. Zamanla Karadeniz daha da kirlenecektir. Balık popülasyonlarımız da her geçen gün azalıyor. Hiç yukarı dışarı giden akıntı değil. Stoklarımızın tamamı çökme eğiliminde. Eğer hamsiyi 40 TL’ye, 50 TL’ye yiyorsak seslenmek ancak Karadeniz sistemi çöküyor demektir. Bunun başka anlamı değil. Deniz salyasının Marmara ’da etkisi 5 sene sürebilir çünkü ciddi oranda sadece suyun yüzeyinde gözüken yok zeminde bu çökecek ve zemin yapısındaki birçok canlının ölmesine niçin olacak. Bu zamanla balıkları bile öldürecek. Bunun ötesinde tüm deniz bitkilerine, süngerlere, kabuklulara, yavaş hareket eden moloz grubu olan salyangozlara, yengeçlerine negatif tesir yapacaktır. Uzun vakit bunun negatif etkisini çekeceğiz. Bunlar denizel ekosistemde sonuçta zinciri kırıyor. Bir şekilde balık popülasyonlarına da negatif etki gösterecektir” diye konuştu.

class=’cf’>

Son dakika haberler: Müsilaj kabusu sürüyor.. Uyarı yapılmıştı.. Şimdi de Karadenizde görüldü

‘MÜSİLAJ BİYOLOJİK ORİJİNLİ BİR KİRLENME’

Ordu Üniversitesi Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beyhan Taş, Marmara Denizi’nin karşı karşıya kaldığı ‘deniz salyası’ olarak adlandırılan müsilajın, Karadeniz’de de gözlenmesi ile ilgili yazılmış açıklamada bulundu.

Taş, “Marmara Denizi ’nde bu derecede öncelikle görülen ve büyük bir çevre sorunu yaratıcı müsilaj (deniz salyası) Karadeniz kıyısındaki Yalıköy Limanı ’nda da gözlendi. Müsilaj biyoloji ile ilgili orijinli bir kirlenmedir. Denizlerde azot, fosfor gibi besleyici elementlerin konsantrasyonundaki çoğaltma ilk önce kimyasal kirlenmeye, arkasından bu nütrientleri kullanarak tez çoğalan alglerin (planktonik organizmalar) artışı biyoloji ile ilgili kirlenmeye yol açar” dedi.

class=’cf’>

‘İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DE SEBEPLERDEN’

Prof. Dr. Taş, suyun sıcaklığında yükselme ve ışıklanma süresinin uzamasının deniz salyası oluşumunu hızlandırdığını kaydederek, “Bölgemizde fındık bahçelerinde ilkbahar döneminde yoğun gübreleme faaliyetleri yapılmaktadır. İçerisinde azot, fosfor gibi besi elementleri yer alan gübreler ilkbahar sonu başlayan yağışlarla akarsulara, oradan denizlere taşınmaktadır. Bölgemizin eğimli olması nedeniyle yüzey akışlarıyla taşınan bu kimyasal kirleticiler denizlerdeki yükü daha da artırmaktadır. Yeniden, minik ikâmetgâh alanlarında atık su arıtım tesislerinin yeterli olmaması veya arıtılmadan kanalizasyon sistemlerinin akarsuya ya da denizlere deşarjı organik kirlilik yükünü artırmaktadır. Liman gibi akış ve dalgaların olmadığı kapalı sistemlerde sudaki gıda maddelerinin artması müsilajın da artmasına yol açmaktadır. Bilhassa suyun sıcaklığında çoğaltma ve ışıklanma süresinin uzaması bu durumu daha da hızlandırmaktadır. Son yıllarda dünya genelinde büyük çevresel sorunlara yol açan iklim değişikliği de bu durumun sebeplerindendir. Sanki verimsiz iklim bölgesinde yer alan ülkemizde buharlaşmanın artması, yağış miktarının azalması deniz, akarsu, göl gibi sucul sistemlerimizde besin elementleri konsantrasyonlarının yükselmesine yol açmaktadır. Sistemin dengesinin bozulması ne yazık ki gözden düşmüş durumların yaşanmasına yol açmaktadır” diye konuştu.

class=’cf’>

‘İVEDİLİKLE TEDBIR ALINMALI ’

Deniz salyasına karşı ivedi tedbir alınması gerektiğini belirten Taş, “Bir iç deniz olan Karadeniz; yaşam alanı sadece 150-200 metre gibi yalnızca üst pelajik bölgede olan, çevresindeki altı büyük ülkenin büyük akarsularıyla taşınan (bilhassa Tuna Nehri) tarımsal, evsel, endüstriyel kirlilik yükünü bünyesinde toplayan,ötrofik karakterli bir denizdir. Bugün Marmara Denizi ’nde yaşanan felaketin Karadeniz ’de yaşanmaması için ivedilikle zorunlu tedbirlerin alınması, alınan kararların uygulanması ve sıkı denetimlerin yapılması gerekir” dedi.

Son dakika haberler: Müsilaj kabusu sürüyor.. Uyarı yapılmıştı.. Şimdi de Karadenizde görüldü

KARADENİZ İÇİN DE UYARI YAPILMIŞTI

Marmara ’daki deniz salyası istilasını masaya yatıran TBMM Küresel İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu ’nda manâlı değerlendirmeler yapılmış, İklim Değişikliği ve Politika Araştırma Derneği Idare Heyeti üyesi Gülşah Deniz Ecdat, Marmara ’daki deniz salyasının Karadeniz ’i de değil edebileceğini söylemişti.

Atalar, ”Müsilaj nedeniyle şayet Karadeniz ’e de oksijen taşıyamadığımız için Türkiye ’nin balıkekonomisinin yüzde 60 ’ının gerçekleştiği denizin ölmesine sebebiyet verecek bir durum var. Çünkü Marmara Denizi ölürse peşinden Karadeniz de ölür” demişti.

Meclis ’te Marmara alarmı Tehlike çok büyük: Karadeniz de ölür

Meclis ’te Marmara alarmı! Risk koskocoman: Karadeniz de ölür
Denizlerde seferberlik

Denizlerde seferberlik
20

Deniz salyası Türkiyenin aylardır gündeminde 30 dakikada 500 kilo Ancak 5 yılda...

Deniz salyası Türkiye’nin aylardır gündeminde! 30 dakikada 500 kilo! ‘Ancak 5 yılda…’
Deniz salyasından kurtulmanın yolu var ‘Amerika ’yı yeniden keşfetmeyeceğiz ’

Deniz salyasından kurtulmanın yolu var! ‘Amerika ’yı tekrar keşfetmeyeceğiz ’
‘Bilim-2 ’ müsilajın peşinde... Böylesini görmemiştik

‘Bilim-2 ’ müsilajın ardından… ‘Böylesini görmemiştik’

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iframe height: 100% !important;width: 100% !important;]]>

Müsilaj (Deniz salyası) Adriyatik Denizi ’nden Ege ve Marmara’ya uzandı

daha fazla video için

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.